PPC

3 najväčšie chyby v AdWords

10. mája 2017

Pri preberaní správy nad už aktívnymi účtami či auditom sa stretávam s rôznymi chybami, ktoré poškodzujú výkon kampaní či kondíciu celého účtu. Vybral som najvážnejšie z nich, ktoré ale bohužiaľ nie sú vôbec nijako výnimočné a často-krát z inzercie v AdWords robia čiernu dieru, ktorá iba míňa peniaze a neprináša žiadne výsledky.

1. Nenastavené meranie konverzií a prepojenie Analytics

Konverziu môžeme charakterizovať ako cennú akciu na vašich webových stránkach. Je to akýsi cieľ, kvôli ktorému je daná kampaň nastavená. Môže to byť napr. objednávka v eshope, zaslanie objednávky cez formulár, telefonát či zobrazenie kontaktnej podstránky.

Nastavenie merania konverzií je nevyhnutné pre vyhodnocovanie úspešnosti kampaní a či pre vaše podnikanie majú vôbec nejaký efekt. Vďaka meraniu konverzií je možné ľahko identifikovať z ktorých kľúčových slov či reklám k nám chodia cenný návštevníci na web.

Nastavenie konverzií priamo v AdWords

Nastavenie merania konverzií si môžete vo svojom účte skontrolovať pod záložkou nástroje v hornom menu.

Ak vo vašom účte nikdy meranie konverzií nebolo nastavené zobrazí sa vám takát obrazovka:

Ak sa vám zobrazí výpis meraných konverzií, tak treba skontrolovať, či vôbec je meranie nastavené správne a konverzie sa zaznamenávajú:

V prípade, že zistíte, že konverzie nemeriate tak si môžete konverziu nastaviť. Bližšie info o ich nastavovaní nájdete v prehľadne spracovanej nápovede Google AdWords.

Prepojenie AdWords a Analytics

Google Analytics ako jeden z najkomplexnejších a najdostupnejších meracích nástrojov by nemal chýbať na žiadnom webe. Vďaka nemu viete merať a analyzovať návštevnosť na vašich stránkach.

Keďže sa jedná o nástroj z dieľne Google, tak prepojenie je veľmi jednoduché. Google pripravil aj krátky video-návod:

V prípadoch, ked v AdWords nie su nastavené konverzie, tak túto situáciu vie aspoň čiastočne zachrániť prepojenie v Analytics, kde následne vidíme či návštevník zo stránky neodišiel hneď po kliknutí na reklamu, koľko a aké podstránky si na webe prezeral či ako dlho sa na webe zdržal.

Na základe týchto údajov je možné takisto analyzovať a vyhodnocovať kvalitnú návštevnosti webe.

Po takomto prepojení nám Analytics poskytne aj porovnanie výkonnosti, kde budete môcť porovnať návštevnosť z AdWords s návštevnosťou napríklad zo sociálnych sietí či iných kanálov.

2. Zlé nastavenie kľúčových slov

Kľúčové slová v AdWords môžeme charakterizovať iba ako nastavenie, nie to, pri akých vyhľadávaných výrazoch sa zobrazuje vaša reklama. To pri akých vyhľadávaniach sa zobrazujú reklamy na ktoré sa kliká, zistíte v prehľade vyhľadávacích dopytov. Nájdete ho tu:

V AdWords poznáme 4 nastavenie kľúčových slov a nazývajú sa typy zhôd kľúčových slov a to, voľnú zhodu, voľnú zhodu s modifikátorom, frázovu zhodu a presnú zhodu. Zvolený typ zhody kľúčového slova určuje na aké rôzne vyhľadávacie dopyty sa reklama môže zobraziť. Viac o typoch zhôd nájdete v pomocníkovi Google AdWords.

Častou chybou ale býva keď všetky kľúčové slová v účte sú nastavené vo voľnej zhode, prípadne keď väčšina rozpočtu je míňaná práve slovami s takýmto typom zhody. To znamená, že reklama sa nezobrazuje iba pri vyhľadávaniach spojených s kľúčovým slovom ale aj synonymom, príbuznými variantami slova či súvisiacimi vyhľadávaniami. V praxi to znamená, že napr. na slovo kuchynské hrnce vo voľnej zhode sa reklama môže zobraziť aj na vyhľadávacie dopyty ako je napr. vybavenie do kuchyne, kuchynské panvice, lacné hrnce bazoš či tescoma a pod. Kvôli takýmto prípadnom je nutné kľúčové slova vymedzovať rôznymi typmi zhôd, tak aby sa reklama zobrazovala iba pri relevantných dopytoch.

3. Chýbajúce vylučujúce kľúčové slová

Tak ako sa v AdWords dajú nastaviť slová na ktoré chceme cieliť, tak takisto vieme nastaviť slová pri ktorých nechceme zobrazovať našu reklamu. To či takéto nastavenie v účte máte si skontrolujete jednoducho podľa tohto screenshotu:

Tu by nemali chýbať slová, ktoré nesúvisia s vašim podnikaním alebo, ktoré neprinášajú konverzie. Často používané vylúčenia bývajú napr. bazár, porovnanie, diskusia, za odvoz a pod., ktoré sa s vašimi kľúčovými slovami môžu objavovať vo vyhľadávacích dopytoch. Taktiež tam môžete zaradiť slová, ktoré sa netýkajú vášho podnikania a to napr. ak predávate nové autá, tak vylúčite slová jazdené, ojazdené, autobazár a pod., teda slová ktoré súvisia s vašim odvetvím resp. kľúčovými slovami no nie s vašim podnikaním.

Našli ste si nejakú z chýb vo vašom účte? Ak si chcete byť istý, že vaše kampane sú nastavené správne, stačí nás kontaktovať a my sa vám na ne pozrieme. Skontrolujeme, nielen tieto najčastejšie chyby ale aj mnoho ďalších, ktoré by mohli prekážať lepším výsledkom kampaní v AdWords.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.