fbpx

Dizajn

5 dôvodov, prečo by mal byť dobrý grafik ako banán

16. decembra 2021

Pravdepodobne každý grafik túži vo svojom kariérnom živote vytvoriť niečo, čo bude navždy nezabudnuteľné. Jeho vzormi sú ľudia ako Rob Janoff, ktorý navrhol celosvetovo známe odhryznuté jablko alebo Carolyn Davidson, ktorá ešte ako študentka vytvorila za skromných 35 dolárov najslávnejšiu fajku na svete. Tým pravým vzorom pre každého grafika by však mal byť banán. Jeho blahodarné účinky na zdravie ocení väčšina ľudí, no len pár vyvolených si uvedomuje jeho skryté kvality. V nasledujúcom článku si na konkrétnych príkladoch ukážeme, v čom všetkom by si mal brať každý grafik príklad z banánu.

Farba banánu prezradí, kedy je pripravený na konzumáciu

Ak máš pochybnosti o svojom návrhu, nechaj si ho uležať v hlave. Takýto návrh totiž môže byť zelený, nezrelý a potrebuje čas na to, aby mohol dozrieť do svojej sýto-žltej podoby. Je dôležité pozerať sa na veci s odstupom času, pretože až vtedy si môžeme všimnúť chyby, ktoré sme na prvýkrát prehliadli. Takýto postup nám dokáže s väčšou pravdepodobnosťou zaručiť, že klient nedostane návrh, ktorý bude mať chuť mydla alebo vosku, ale dostane návrh, ktorý bude výborne sladký.

Banán je možné zjesť kdekoľvek

Každý grafik by si mal položiť základnú otázku – môže byť môj návrh použitý kdekoľvek, na akomkoľvek zariadení a za akýchkoľvek okolností? Pri vzniku každého dizajnu je dôležité brať do úvahy jeho kompatibilitu s inými než primárnymi možnosťami zobrazenia. Predstavme si, že vytvárame logo. Pre klienta je pravdepodobne najpodstatnejšie to, aby logo zaujalo. Jeho predstava však môže zahŕňať trojfarebný gradient či realistické zobrazenie holubice letiacej ponad západ slnka. Pokiaľ by sme sa pridržiavali tejto predstavy, vznikla by nám ilustrácia nepoužiteľná pre podnikateľské zámery klienta. Nebolo by možné zmenšovať a manipulovať ňou, jej možnosti použitia by boli veľmi ohraničené.

Banány nerobia neporiadok. Je možné zjesť ich bez toho, aby sme sa zašpinili

Základným predpokladom dobrého dizajnu je jasnosť a prehľadnosť. Americký dizajnér Charles Eames raz povedal “Dizajn je najprv vyjadrením účelu, až potom (ak je dosť dobrý) môže byť považovaný za umenie.” Umenie totiž vytvára otázky, ale dizajn poskytuje odpovede. Jeho vzhľad by nemal vznikať na úkor funkčnosti, pretože pre klienta a následne aj spotrebiteľa sú kľúčové informácie, ktoré sa snažíme našim návrhom sprostredkovať, až potom prichádza na rad jeho umelecká stránka. Dobrým príkladom je plagát. Jeho cieľom je jasne a vecne informovať o nadchádzajúcej udalosti. Pokiaľ by sme  sa primárne zamerali na jeho vzhľad a nevenovali vyššiu pozornosť obsahu, plagát by už nemusel slúžiť ako informačné médium a oboznámiť spotrebiteľa s pripravovanou udalosťou.

Banány majú línie naznačujúce ako ho ošúpať

Dokážeš o svojom návrhu povedať, že je ľahko pochopiteľný, intuitívny? Správny dizajn v sebe nesie vizuálnu hierarchiu, na základe ktorej vieme jasne definovať dôležitosť a význam jednotlivých častí. Jeho úlohou je nasmerovať klientov pohľad k určitým častiam dizajnu podľa toho, na ktorú časť dizajnu chceme upriamiť pozornosť. Náhodné umiestnenie objektov bez akéhokoľvek zámeru môže pôsobiť neorganizovane a neprofesionálne. Oko čitateľa nemusí vedieť kam sa má pozrieť, ktorú informáciu má uprednostniť a text sa tak stáva ťažko čitateľným. Našou úlohou je vytvárať vzťahy medzi jednotlivými prvkami a zoskupovať ich takým spôsobom, aby čitateľovi dávali zmysel.

Na konzumáciu banánu nie sú potrebné žiadne skúsenosti či náradie

Menej je viac. Túto vetu počul vo svojom živote zrejme každý a to hneď niekoľkokrát. Nie je preto prekvapením, že sa dá aplikovať aj v našom prípade. Spotrebitelia a ľudia vo všeobecnosti uprednostňujú veci, ktoré sú ľahko pochopiteľné. Preto je dôležité uistiť sa, že naše produkty sú natoľko jednoduché, aby k nim nebola potrebná žiadna predchádzajúca vedomosť či skúsenosť. Pokiaľ by sme vytvorili dizajn, ktorého funkčnosť by nebola jednoznačná, v spotrebiteľovi by pravdepodobne vyvolala množstvo negatívnych otázok. Kde mám kliknút? Kde nájdem informácie, ktoré hľadám? Takáto skúsenosť by mohla byť pre spotrebiteľa dostatočne negatívna na to, aby ho odradila od ďalšej návštevy či používania nášho produktu.

V predchádzajúcich riadkoch sme si uviedli všetky dôvody, prečo by mal byť každý grafik ako banán. Moja otázka znie, môžeš o sebe povedať, že si banán, či skôr ananás alebo granátové jablko?

Lukrécia Chrenková
Lukrécia Chrenková - Graphic Designer