Všeobecné

5 rád pre začínajúcich podnikateľov

28. februára 2018

Ak dnes začínate podnikať, bez online marketingu to pôjde len veľmi ťažko. Z množstva praktických a overených rád som vybral 5, ktoré vám pri rozbiehaní biznisu pomôžu slušne odštartovať a pripraviť si pôdu na budúci rast. Všetky rady zazneli aj v mojej prednáške v rámci eventu Štartups v Trenčíne, no sľúbil som ich dať aj do krátkeho článku. Takže, poďme na to!

1. Nikdy nič nebude na 100%

Čo sa týka online marketingu, tak pri začínajúcich firmách je perfektný výsledok skôr utópiou ako realitou. Či už ide o web, grafiku, propagačné materiály, texty a mnoho ďalších vecí. Nemusíte mať zrkadlovku alebo profesionálneho fotografa, aby vám ľudia lajkovali vaše fotky na sociálnych sieťach. Takisto nepotrebujete ani na mieru naprogramované e-shop riešenie, aby ľudia objednávali či najnovšie typy kampaní, aby ste získavali cenné konverzie.

Na začiatku vám určite stačí na fotenie smartfón, šablónový WordPress web, ktorý vieme kedykoľvek preprogramovať na vlastnú tému a boost na Facebooku. Hlavné je sa nezaseknúť. Na to ostatné príde čas neskôr, keď sa vám to rozbehne, lebo ak je váš produkt alebo služba o ničom, tak to profi fotky a kampane nastavené najlepšou agentúrou nezachránia.

Tiež je nesmierne dôležité sledovať trendy a neustále sa vzdelávať. To, čo v online marketingu fungovalo včera, nemusí platiť dnes, a takisto čo fungovalo veľkému brandu, nemusí fungovať začínajúcemu podnikateľovi. Neexistuje univerzálny návod na úspech, treba len skúšať a testovať.

2. Všetko je o dátach

Žijeme v „dátovej dobe“, kedy sa dá všetko merať a vyhodnocovať. Robiť nejaké aktivity iba na základe pocitu a domnienok je priveľký hazard. Je jedno či s podnikaním iba začínate alebo vás pozná celé Slovensko. Možno aj preto sa o dátach hovorí ako o novej rope.

Existuje viacero bezplatných analytických nástrojov, ktoré zbierajú dáta o vašich online aktivitách. Mnoho z nich je zadarmo a na ich implementáciu vám často stačí vedieť iba to, ako sa volajú. Takže aj keď nerozumiete tomu, o čo presne ide a ako sa s danými nástrojmi narába, tak určite odporúčam hneď na začiatku na váš web implementovať Google Analytics a Facebook Pixel. Ocenia to neskôr aj v agentúre, ktorá môže všetky dáta efektívne využiť v nastavení vašej online kampane.

Takisto si treba zadefinovať ciele a nastaviť ich meranie minimálne v Google Analytics. Každá online aktivita by mala mať zmysel a naplniť nejaký cieľ. Preto treba veci merať, ale efektívne a s rozumom. Aj tu určite platí, že menej je niekedy viac.

3. Je dobré si veci plánovať

Z mojich skúseností viem, že plán šetrí čas a eliminuje stres. Vieme sa tak pripraviť na veci dopredu a nepodľahneme zbytočne stresu. Chcem tým povedať, že vianočné akcie nezačneme plánovať v polke novembra a príspevok, ktorý má ísť dnes na Facebook, mal byť naplánovaný na publikovanie pár dni dozadu.

V tomto nám pomáhajú rôzne nástroje, no častokrát úplne stačí Excel tabuľka alebo Google Kalendár.

4. Multi-všetko

V online sa toho za poslednú dobu pomiešalo viac ako dosť a treba s tým rátať. Hlavne s tým, že ľudia už nemajú len jeden počítač a využívajú viacero kanálov, cez ktoré sa dostávajú na váš web (multi-channel). Raz prídu cez mobil, inokedy cez počítač (multi-device) a nie je výnimkou, keď sa popri pozeraní televízie hrajú aj s tabletom (multi-screen). Práve pre toto sa nemôžeme spoliehať len na jedno zariadenie či kanál. Je nevyhnutné vytvoriť do seba zapadajúci mix, ktorý bude človeka smerovať k cieľu naprieč kanálmi a zariadeniami a potom „na konci dňa“ výsledky správne atribuovať.

5. Buďte sami sebou

Nerobte zo seba alebo vášho podnikania niečo, čím nie ste. Radšej nájdite vaše výhody a využite to, čím ste. Ak začínate predávať cez e-shop napr. elektroniku, tak sa netvárte ako Alza. Naopak, spravte svoju konkurenčnú výhodu napr. z toho, že ste nadšenec a celej rodine inštalujete Windows. Ľudia dnes viac ako kedykoľvek predtým oceňujú osobný prístup a autentickosť. Ak sa hráte na niečo, čím nie ste, ľudia vás prekuknú a nebudú vám dôverovať. Je predsa známe, že bez dôvery sa biznis robí ťažko.

Záver

Tieto rady určite nie sú nejakým univerzálnym návodom na úspech  v podnikaní, no určite stoja za zamyslenie. A ak vám podnikanie prináša radosť, je prirodzené skúšať a testovať nové veci, neustále sa vzdelávať a posúvať v hľadaní riešení. Držím vám v tom  palce.

A čo vaše praktické rady pre začínajúcich „startupistov“? Podeľte sa s nimi pod článkom v komentároch.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.