PPC

5 vecí, ktoré dokáže Google Ads robiť automaticky

8. novembra 2018

Pomaly, ale isto prichádza doba čoraz väčšej automatizácie. Inak tomu nie je ani v online marketingu. Čo niekedy museli online špecialisti robiť ručne a venovať tomu svoje úsilie, dnes už vedia spraviť stroje. Google Ads prinášal na svetlo sveta neustále nové aktualizácie produktov, ale s pokračujúcimi vylepšeniami v strojovom vzdelávaní nám prináša vzrušujúce automatizácie, ktoré sľubujú podobné alebo až lepšie výsledky s menším úsilím.

Stroje však úplne nenahradia ľudský úsudok, ľudskosť, emócie, a preto je vždy najlepšia kombinácia, keď stroje a ľudia pracujú spoločne. Poďme si teraz popísať 5 vecí, ktoré v súčasnosti už dokáže reklamný systém Google Ads urobiť sám a automaticky na základe nami poskytnutých dát.

1) Inteligentné kampane pre malé podnikania

Na konferencii Google Marketing Live, ktorá sa konala 11. júla v San José v Californii, bol ohlásený príchod nového automatizovaného typu kampane pre malé podniky. Momentálne je tento typ inteligentnej kampane k dispozícii len v USA.

Čo je zautomatizované

Okrem automatického zacielenia a automatického ponúkania cien založených na cieľoch, tieto inteligentné kampane čoskoro zautomatizujú generovanie reklám a vstupných stránok na základe údajov zo služby Moja Firma na Googli a aj obrázky, ktoré systému poskytneme.

Google_Smart_Campaigns

2) Univerzálne kampane pre aplikácie

Ide o najstaršiu plne automatizovanú kampaň na Googli. Boli spustené v máji 2015 a ide teda o plne automatizované typy kampaní, ktoré pomáhajú inzerentom dosiahnuť, čo najviac stiahnutí a inštalácií svojich aplikácií alebo zakúpenie predplatného, teda vykonanie určitej akcii v appke. Po nastavení je veľmi málo možností na optimalizáciu.

Čo je zautomatizované

Systém spravuje cenové ponuky, zacielenie a kreatívy a pracuje na dosiahnutí maximálnych výsledkov s cieľom splniť stanovený cieľ v rámci nastaveného rozpočtu, ktorý nastavuje inzerent. Na rozdiel od väčšiny kampaní pre univerzálne kampane propagujúce aplikácie nemusíte navrhovať žiadne individuálne reklamy. Systém použije vaše návrhy reklamného textu a podklady z vášho záznamu aplikácie v obchode. Pomocou týchto údajov systém navrhuje rozličné reklamy v niekoľkých formátoch a pre rôzne siete. Jediné, čo je potrebné spraviť je zadať text, počiatočnú cenovú ponuku a samozrejme vyššie spomínaný rozpočet.

Univerzálne kampane pre aplikácie

3) Kampane v službe Nákupy optimalizované pre cieľ

Pôjde o podtyp kampane v službe Nákupy, ktorá je v súčasnosti zodpovedná za 60 % všetkých kliknutí vo vyhľadávacej sieti Google pri maloobchodníkoch. Tento podtyp kampane ešte nie je dostupný na Slovensku, ako aj celá kampaň v rámci Nákupov. Pri kampani Nákupy sa pri vyhľadávaní užívateľov nezobrazuje textová reklama, ale priamo váš inventár produktov. Google si uvedomuje, že správa a riadenie reklám pre desiatky tisíc produktov je náročnejšia a z tohto dôvodu sa Google snaží, čo najviac uhľahčiť inzerentom využívanie reklám v službe Nákupy tým, že správa bude viac automatizovaná.

google nákupy

Čo je zautomatizované

Táto kampaň automaticky spúšťa reklamy v službe Nákupy a remarketingové reklamy v reklamnej sieti Google a počas posledných 45 dní používa údaje z najmenej 20 konverzií (cieľov) na predvídanie ponúk, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou dosiahnu maximálnu hodnotu predaja. Inzerenti môžu nastaviť možnosť návratnosti výdavkov na reklamu (ROAS) a tento systém bude pracovať na maximalizácii predaja v rámci daného cieľa, rozpočtu a cieľov rentability.

Shopping_Campaign_-_Goal_Optimized-800x545

4) Automatizované ponúkanie cien

Existuje sedem automatizovaných stratégií ponúkania cien od spoločnosti Google, ktoré pomáhajú inzerentom dosiahnuť rôzne obchodné ciele s minimálnou prácou. Tri z nich sú založené na inteligentnom ponúkaní cien, čo je mechanizmus, pomocou ktorého spoločnosť Google využíva strojové vzdelávanie na predpovedanie toho, ktoré kliknutia s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobia konverzie a prinesú zisk.

Čo je zautomatizované

V prípade stratégií inteligentnej cenovej ponuky, ako je cieľová cena za akciu (CZA), cieľová návratnosť investícií (ROAS) a rozšírená cena za klik (CZK), spoločnosť Google využíva mechanizmus, pomocou ktorého sytém využíva strojové vzdelávanie na predpovedanie toho, ktoré kliknutia s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobia konverzie a prinesú zisk.

Automatizované ponúkanie cien je možno trochu nesprávne, pretože hoci automatizuje aspekty riadenia ponúk, nemalo by sa považovať za plne automatizované. Aj napriek automatizácii je teda potrebné výsledky sledovať a zohľadňovať faktory (ciele klienta, osobné skúsenosti), ktoré systém neberie do úvahy.

Automated_Bidding_Signals_from_Google-800x317

5) Dynamické reklamy vo vyhľadávaní

Pre inzerentov s veľkými webovými stránkami alebo predávajúcich so širokou škálou rôznych produktov môže byť náročné udržiavať reklamy vo vyhľadávacej sieti synchronizované s tým, čo v súčasnosti ponúkajú. Dynamické reklamy vo Vyhľadávacej sieti (DSA) ponúkajú automatické riešenie, ktoré zacieľuje reklamy na relevantné dopyty, s relevantnými reklamami a správnou vstupnou stránkou. V preklade to znamená, že texty reklamy sa automaticky prispôsobujú tomu, čo užívateľ vyhľadáva.

Čo je zautomatizované

Google automaticky zacieľuje reklamy, zobrazuje reklamy s automatizovaným nadpisom a ukazuje ľuďom presne to, čo vyhľadávajú. Jediné, čo robí inzerent je, že vyberá, či sa majú zahrnúť všetky stránky webu alebo len nejaké určité a spravovať cieľové ponuky alebo ich automatizovať prostredníctvom stratégie ponúkania cien.

Dynamic search ads

My v agentúre máme veľmi dobré skúsenosti so strojovým učením a automatickými kampaniami. Keď Googlu poskytneme dostatok dát, vie nám sám nosiť veľmi pekné výsledky bez našej väčšej námahy. Nevýhodou je, že nad takouto kampaňou je menšia kontrola. Vývoj ide tým smerom, že Google bude robiť všetko automaticky, teda strojovo. Aby však Google mohol pracovať automaticky je potrebné mu naliať do systému, čo najviac dát, aby mohol výsledky optimalizovať želaným smerom. Takisto stroje nevedia úplne brať do úvahy sezónnosť a výnimky daného podnikania, preto práca online špecialistu v budúcnosti určite nezanikne, len sa zmenia jej kontúry. 🙂

 Zdroj: www.searchengineland.com

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.