Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
Email marketing
Ako efektívne využívať e-mail marketing
10. mája 2023
Email marketing
10. mája 2023
Chýry o tom, že je e-mail marketing mŕtvy kolujú online priestorom už niekoľko rokov. Napriek všetkému stále zostáva jedným z najpoužívanejších marketingových nástrojov. Prečo je to tak? Odpoveď je jednoduchá. Ak sa naučíte, ako robiť e-mail marketing správne uvidíte, že vynaložené úsilie a investície sa vám nakoniec naozaj vrátia.
Prečítajte si, ako postupovať pri tvorbe e-mailov od samého začiatku až po koniec. Veríme, že aj vďaka nášmu sprievodcovi vaše e-maily neskončia zabudnuté v e-mailových schránkach.
E-mail marketing je nástroj online marketingu, prostredníctvom ktorého si značky budujú dlhodobé vzťahy s potenciálnymi alebo existujúcimi zákazníkmi za účelom predaja alebo propagácie svojich produktov a služieb. Každý odberateľ v našej databáze kontaktov má svoju vlastnú zákaznícku cestu. Je dôležité zasielať mu také typy e-mailov, ktoré momentálne potrebuje, a to v tom najvhodnejšom momente.
Najčastejšími typmi e-mailových kampaní sú newslettre, propagačné e-maily, automatizované e-maily alebo reaktivačné e-maily. Pri príprave e-mailov by sme vždy mali myslieť na to, že za obyčajnými e-mailovými adresami stoja ozajstní ľudia. Podniky tak majú priestor neustále komunikovať so svojimi zákazníkmi a pripomínať sa im svojimi aktivitami. Určite má aj vaša značka hodnotný obsah, o ktorý by sa chcela so svojím publikom podeliť. Pri posielaní e-mailov sa zachováva Paretovo pravidlo, čo znamená že 80% e-mailov by malo ponúkať hodnotný a kvalitný obsah a 20% e-mailov ostáva na propagáciu produktov.
Na správu e-mail marketingu v prvom rade potrebujete platformu, ktorá zabezpečí odosielanie, tvorbu e-mailov a reporting, aby ste vedeli svoje výsledky kampaní vyhodnotiť. Odporúčame vám si pozrieť porovnanie jednotlivých e-mailingových nástrojov a prečítať si o funkciách, ktoré poskytujú. Viaceré platformy umožňujú bezplatnú registráciu, takže si môžete na vlastnej koži vyskúšať, ako sa vám so systémom pracuje. Následne zvoľte platformu, ktorá bude pre vás najideálnejšia z hľadiska ceny, doručiteľnosti a očakávanej kvality. Jednými z najpoužívanejších nástrojov sú MailChimp, Mailterlite, Smartmailing, Ecomail, Get Response a mnoho ďalších.
Áno, oplatí. Aj keď samotný e-mail marketing mŕtvy nie je, určite sú hlboko za zenitom niektoré jeho taktiky a princípy, ktoré sa ešte donedávna využívali. Dnes sa oveľa väčší dôraz kladie na efektívne stratégie, ktorými sú segmentácia predplatiteľov, personalizácia správ a automatizované kampane.
Musíme hľadať spôsoby, ako najlepšie osloviť svojich zákazníkov. Podľa Optinmonster marketingové a reklamné e-maily ovplyvňujú nákupné rozhodnutie u 59% zákazníkov. Keď zákazníci súhlasia s odberom newslettera alebo prijímaním e-mailov na účely marketingu znamená to, že obľubujú vašu značku alebo produkty. Statista uvádza, že 49% spotrebiteľov chce dostávať propagačné e-maily od svojich obľúbených značiek každý týždeň.
Štatistika Optinmonster hovorí o tom, že e-mail je dokonca až 40x efektívnejší pri získavaní nových zákazníkov ako Facebook alebo Twitter dohromady. Podľa Mageplaza 73% mileniálov považuje e-mail za obľúbený spôsob obchodnej komunikácie a až 99% zákazníkov kontroluje svoje e-mailové schránky každý deň. Štúdia spoločnosti Hubspot hovorí, že 37% značiek zvyšuje svoj rozpočet na e-mail marketing a to práve kvôli zaručenému návratu investícii. Na záver prikladáme štatistiku z Omnisend, ktorá jasne uvádza, že za každý dolár, ktorý miniete na e-mail marketing, môžete očakávať priemernú návratnosť 40 dolárov.
Predtým, ako sa pustíte do tvorby nadupaných e-mailov si musíte zodpovedať základné otázky. Ako získam e-mailové adresy príjemcov? Aký je cieľ môjho e-mailu? Čo chcem svojim zákazníkom odkomunikovať? Aké metriky sú pre mňa v závere dôležité? V nasledujúcej podkapitole si všetko objasníme.
Plánovanie je prvotnou aktivitou každej marketingovej kampane. Vo fáze plánovania by sme si mali určiť cieľ, rozpočet a obsah konkrétneho e-mailu, ktorý sa chystáme poslať svojim zákazníkom.
Aj pri navrhovaní dizajnu e-mailu využívajte model AIDA a jednotlivé prvky štruktúrujte podľa toho. V prvom kroku je dôležité u zákazníka vyvolať pozornosť, následne ho zaujať, vyvolať túžbu k nákupu a poslednou súčasťou je poriadne viditeľný CTA. Ak nemáte pri sebe programátora, ktorý by navrhol originálnu šablónu na mieru, na výber máte aj z existujúcich šablón. Na vytváranie e-mailov na mieru sa používa HTML kód, ktorý následne vložíte do vášho e-mailového systému.
Dizajn e-mailu by mal odzrkadľovať vizuálnu identitu danej značky, pretože je len ďalším online marketingovým nástrojom na komunikáciu so zákazníkmi. Dávajte si pozor na prvky, ktoré do e-mailu vkladáte, pretože vplývajú na mieru doručiteľnosti. E-maily, ktoré majú viac ako 100 kB sú označované ako spam. Obrázky, ktoré sú širšie ako 800 pixelov sa príliš dlho načítavajú. K obrázkom vždy píšte aj alt texty pre prípad, že zákazníci používajú firemný e-mail, v ktorom majú zablokované zobrazovanie grafických prvkov. Vďaka alt textu budú vedieť, čo sa na obrázku nachádza.
Ak nemáte dostatok času na vymýšľanie chytľavého predmetu textu alebo preview textu, môžete využiť niektoré z nástrojov AI ako napríklad Rytr alebo Paragraph AI.
E-mail marketing ponúka obrovský priestor vyšitý pre A/B testovanie. Je úplne v poriadku, keď sa snažíme spoznať našich zákazníkov a zistiť, čo viac priláka ich pozornosť. Vo výsledku sa predsa snažíme tvoriť e-maily, ktoré budú čítať radi a neskončia zbytočne v koši. Aj preto je jedným z najzásadnejších pravidiel e-mail marketingu skúšať, skúšať a skúšať. Testovať môžete ako dizajn e-mailu, štruktúru, farby, rozmiestnenie prvkov, tak aj predmet, ukážkový text e-mailu alebo čas a deň odoslania. Dôležité však je vždy testovať len jednu položku e-mailu. Len vďaka tomu budete vedieť určiť presnú zmenu.
Väčšina platforiem na správu e-mail marketingu poskytuje možnosť A/B testovania. V závislosti od počtu e-mailových adries vytvoríte 2 testovacie vzorky. Jednej vzorke sa pošle verzia A a druhej verzia B. Verzia, ktorá bude mať z testovanej vzorky najväčší úspech sa následne pošle ostatným odberateľom. Pri A/B testovaní musíte mať dostatočne veľkú testovaciu vzorku, aby ste vedeli objektívne posúdiť výsledky testovania.
Ak si myslíte, že aktivity e-mail marketingu končia odoslaním posledného e-mailu, mýlite sa. Zbierať dáta o e-mailových kampaniach je podstatné, aby ste vedeli čo zafungovalo a čo naopak nie. Meraním dát vieme vyhodnocovať kampane a zlepšovať ich výkonnosť pri príprave ďalších e-mailových stratégií. Metriky, ktoré sa oplatí sledovať:
Prebite sa cez hromadu e-mailov dobre premyslenou a kreatívnou stratégiou. Veríme, že je vám po našich tipoch téma e-mail marketingu o niečo jasnejšia. Teraz ste pripravení vrhnúť sa na tvorbu svojich prvých e-mailových kampaní!
Už odmalička som rada blúdila po internete, spoznávala jeho zákutia a prispievala naň svojím contentom. V tom čase z toho mojim rodičom stáli vlasy dupkom, dnes už vedia, že v online svete sa oplatí kráčať. Aj tieto prvé kontakty s internetom ma naviedli na cestu digitálneho marketingu, v ktorom sa chcem vzdelávať. Začala som štúdiom marketingovej komunikácie a praktické skúsenosti naberám tu v Invelity.
Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
Ak chcete dostávať naše zaujímavé články a novinky, určite sa pridajte do nášho mailing listu.