Social media

Ako funguje reklama na Facebooku a aká je jej cena?

10. januára 2024

Platená reklama na Facebooku a jeho partnerských platformách má rôzne podoby. Môžete vidieť sponzorovaný príspevok v “novinkách”, priamo v messengeri, v stories, pri prezeraní videí, ale aj pri takzvaných Reels na Instagrame. V našom článku si zhrnieme ako to celé funguje, kedy je reklama efektívna a v konečnom dôsledku, koľko sa do nej oplatí investovať.

Ako funguje reklama na Facebooku

Reklamy sa zobrazujú na základe toho, ako a na koho ich zacielite. V prvom rade je teda dôležité pred nastavením a spustením reklamy poznať vašu cieľovú skupinu (ich záujmy, demografické údaje, lokalitu) ale aj to, kde sa vaša cieľovka nachádza (akú platformu, zariadenie a placementy využívajú). Najefektívnejšie výsledky dosiahnete vďaka relevantným reklamám na miestach, kde vaša cieľová skupina trávi najviac času.

Facebook či Instagram nám ponúkajú rôzne možnosti cielenia, o tých si podrobne povieme inokedy. Stačí sa prihlásiť do nášho newsletteru a o nových článkoch budete informovaní vždy včas.

Platená reklama na facebooku, podobne ako tá na Google, funguje prostredníctvom aukcie. Víťazom aukcie sa stáva inzerent s najvyššou celkovou hodnotou. Táto hodnota predstavuje kombináciu 3 základných faktorov:

  • Cenová ponuka – suma, ktorú je inzerent ochotný zaplatiť za reklamu.
  • Odhadovaná miera akcie – predpoklad či osobu zaujme reklama natoľko, že vykoná určitú akciu/konverziu
  • Kvalita reklamy – pri kvalite reklamy sa zohľadňuje nakoľko je relevantná pre užívateľa.

Kde sa reklama na Facebooku zobrazuje

Pri vytváraní reklamy na facebooku najprv vyberiete cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Reklama sa vám na Facebooku môže zobrazovať vo viacerých formátoch a na viacerých placementoch (umiestneniach). Všetko závisí od už spomínaného cieľa.

Feed: Tento typ zobrazenia môžete vidieť v takzvanom feede, teda medzi príspevkami vašich priateľov, ktoré sa vám zobrazujú pri scrollovaní Facebookom, ale aj stránok, ktoré sledujete.

Stories: Ide o reklamu v príbehoch, ktorá patrí k veľmi obľúbeným placementom. Klasická stories funguje tak, že ju buď máte v príbehoch 24 hodín alebo si ju môžete  uložiť do Highlights. Pri reklame to však neplatí a trvanie je na vás. Tento formát funguje dobre hlavne v rámci aplikácie Instagram.

In-Stream: Tento druh reklamy sa zobrazí počas prezerania videa na Facebooku. Môže byť pred začatím videa alebo aj v jeho strede, ak je dlhšie.

Messages: Ide o reklamu umiestnenú v Messengeri, medzi správami od vašich priateľov. Jej výhodou je práve to, že vyzerá ako klasická správa. Môžeme ju zacieliť na ľudí, ktorí už kedysi urobili nejakú interakciu s vašou značkou. Po kliknutí na reklamu v aplikácii sa zobrazia podrobné informácie s ďalšími možnosťami, a tak môžete začať chatovať s potenciálnymi zákazníkmi.

Marketplace: Keď si otvoríte marketplace na vašom Facebooku, môžete vidieť, že ide o akýsi bazár, kde nájdete množstvo rôznych vecí. Okrem toho kvanta ponúk od ľudí je to zároveň reklamný priestor, možno aj pre váš biznis. Podmienkou na inzerciu v marketplace je, že cieľom vašej kampane musí byť Traffic, Conversion alebo Catalog sales.

Pravý stĺpec: Zobrazuje sa na pravej strane obrazovky. Výhodou je, že pri spoločnom využití s reklamami vo feede dosahujú reklamy v pravom stĺpci často až trikrát vyššiu mieru interakcie. Nevýhodou môže byť, že je vizuálne menšia ako kedysi a takisto nie je možné pridať tlačidlo na akciu.

Článok: Na Facebooku je možné čítať celé články vo funkcii Instant Articles. Platí to iba pre mobilnú aplikáciu na tejto platforme. Výhodou je, že sa obsah reklamy zobrazí bez akéhokoľvek ďalšieho prekliku na ďalšiu webovú stránku alebo externú aplikáciu.

Videoreklama v hrách: Ide o veľmi motivačný typ zobrazenia reklamy, nakoľko je používateľ za dopozeranie reklamy odmenený.

Ako spustiť reklamu na Facebooku

Ak chcete začať s propagáciou vašich príspevkov alebo tvorbou reklám na sociálnych sieťach, podstatné je vedieť, že existujú dve možnosti.

Jedna z nich je jednoduchá, no nie veľmi odporúčaná, cez tlačidlo “Propagovať”. Nachádza sa hneď pri už publikovanom poste. Neponúka však veľa možností a hlavne sa táto propagácia nedá tak detailne vyhodnotiť ako v Business Manageri.

Potom existuje profesionálnejšia, ktorá obsahuje oveľa viac funkcií, ktoré dokážu príspevky  a reklamy cieliť presnejšie, a to pomocou reklamného účtu. Na to, aby ste mohli spustiť reklamu na Facebooku, potrebujete spraviť tieto 3 kroky:

  • Založiť facebookovú stránku – aby ste mohli inzerovať a propagovať príspevky na Facebooku potrebujete mať Facebook stránku. Jej vytvorenie vám zaberie len pár minút. Buďte však pri vypĺňaní dôslední, aby vás tak vaši potenciálni zákazníci vedeli rýchlo nájsť, zavolať vám alebo napísať mail a našli tam všetko, čo o vás potrebujú vedieť.
  • Založiť Business Manager – je to nástroj, kde môžete spravovať všetky vaše marketingové a reklamné aktivity na Facebooku. Jeho založenie sme vám podrobne, krok po kroku, spracovali v článku, Ako vytvoriť Facebook Business Manager.
  • Vytvoriť reklamný účet – ak už ste zvládli založenie Business Managera, nasleduje vytvorenie reklamného účtu, ktorý si vytvoríte priamo v ňom. Nie je to nič komplikované, ale určite si dajte pozor, aby ste si nastavili správnu menu a časové pásmo, pretože to sa zmeniť neskôr nedá.

V reklamnom účte môžete priradiť všetkých, ktorí budú môcť s účtom pracovať.  Na našom blogu máme pre vás aj článok Ako povoliť agentúre prístup do vášho Facebook reklamného účtu, ktorý vám pomôže v prípade, že ste svoju dôveru vložili do rúk marketingovej agentúre. V tomto účte si viete pridať aj platobné údaje a urobíte to takto jednoducho, ako sme vám to spísali v článku.

Aký formát reklamy zvoliť

Formáty, ktoré pri podporovaní príspevkov môžete využiť sú rôzne. Vedia oživiť komunikáciu na sociálnych sieťach a dokonca sa viete pripomínať  s viacerými formátmi, čo je oveľa zaujímavejšie než klasické obrázkové príspevky stále dookola.

Statický obrázok

Tento príspevok vieme vytvoriť už aj s textom v kreatíve, poprípade s otázkou, ktorá dokáže zvýšiť mieru interakcie. Opäť závisí od toho, čo kreatívou chceme dosiahnuť a akú kampaň zvolíme. Pri statickom poste platí, že je potrebné meniť kreatívu častejšie. Podľa našich skúseností na Slovensku, keď vezmeme do úvahy veľkosť publika, sa kreatíva rýchlo opozerá.

Video

Pri videách platí, že ľudí vo feede zaujmú oveľa viac, než statický post. Môže ísť o GIF, Stop Motion alebo klasické video. Nemalo by byť však príliš dlhé a najdôležitejšie veci, ktoré videom chcete povadať, by mali byť hneď na začiatku. Dôvodom je, že pozornosť fanúšikov sa stráca veľmi rýchlo.

ako funguje reklama na facebooku

Pri cielení je dôležité povedať, že pri videách sa veľmi neoplatí ísť na engagement. Nám sa to pri klientoch veľmi neosvedčilo a skresľuje to potom výsledky v metrikách. Facebook totiž do engagementu počíta aj automatické spustenie videa, a tak vás potom prekvapí cena za interakciu, ktorá má neuveriteľných napr. 0,03 €, to však nie je veľmi relevantné, keď v konečnom dôsledku máte pod príspevkom napríklad jeden komentár a 20 lajkov.

Slideshow

Toto je skvelý formát, keď chcete propagovať viac fotografií v jednom videu. Dá sa podporiť aj na engagement, ale je potrebné si tu dať pozor, ako pri videu.

Stories

Ide o čoraz populárnejší formát ako na Facebooku, tak aj na Instagrame. Veľká časť užívateľov trávi oveľa viac času sledovaním stories, než feedu, preto na ne netreba zabúdať. Ak chcete zaujať, použite do stories peknú fotku, pútavý text, hudbu, poprípade použite interaktívne možnosti ankety, kvízu a iných nástrojov, ktoré vám sociálne siete ponúkajú.

ako funguje reklama na facebooku

Reklama v messengeri

Tento typ reklamy môžete cieliť buď za účelom: správy, návštevnosti alebo konverzie. Pri jej tvorbe vytvárate nielen reklamu, ale aj uvítacie prostredie, ktoré sa používateľom zobrazí po kliknutí na reklamu. Tu je zaujímavé spomenúť, že reklamu nemôžete cieliť na ľudí mladších, ako 18 rokov.

Zbierka

Tento typ formátu funguje iba na mobilných zariadenia tak, že po kliknutí sa reklama zobrazí na celú obrazovku. Fanúšikom sa zobrazuje vo feede a v stories. Pomocou zbierky dokážeme objavovať, prechádzať a nakupovať produkty či služby. Obsahuje úvodný obrázok alebo video, pod ktoré vieme  umiestniť viacero produktov. Čiže, pokiaľ máte e-shop alebo služby, tak tento formát sa oplatí otestovať.

reklama na facebooku

Lead form

Kontakty klientov, viete zbierať aj bez toho, aby ste vytvorili formulár na svojom webe. Reklamy cez Lead ads majú množstvo výhod. Napríklad: ľudí, ktorých na reklamu klikli viete retargetovať aj keď nevyplnia formulár. Zobrazený formulár je vopred vyplnený informáciami z Facebook profilu, používateľ nemusí čakať na načítanie externej stránky a mnohé ďalšie.

Lead Ads využívame aj my v Invelity. Pri tomto type reklamy vám vieme odporučiť, aby ste do formulára určite dali viac otázok a získali tak viac dát, nielen meno a e-mail, ale napríklad aj doplňujúce otázky, tým získate vyššiu mieru relevancie a lepšie výsledky.

Carousel

Formát, ktorý ocenia všetky e-shopy, ale aj služby. Viete pridať viacero produktov a presmerovať fanúšika na konkrétny produkt, ktorý ich zaujme. Pri Carouseli je dôležité povedať, že nie je možné podporiť ho na engagement teda získavanie reakcií, iba na dosah a zvýšenie povedomia, ale aj na traffic či konverzie. Preto opäť závisí od cieľa kampane.

ako funguje reklama na facebooku

Koľko stojí reklama na Facebooku

Ceny reklám na FB sú založené na aukčnom systéme. Pri spustení reklamy sa vám bude účtovať len počet kliknutí alebo počet zobrazení, ktoré vaša reklama získala.

Pri Facebooku je kreatíva to najdôležitejšie, preto je potrebné venovať jej čo najviac času a aktívne ju obmieňať. Zaujímavé je, že pokiaľ sa vám “unaví” publikum, tak zmena kreatívy je najväčšia istota a zároveň cesta k nižšej cene za 1000 zobrazení a následne aj k lacnejším klikom, konverziám či reakciám.

Okrem toho Facebook uprednostňuje príspevky, ktoré majú čo najväčšiu pridanú hodnotu a relevanciu s danou značkou/firmou. Facebook hodnotí všetky tieto atribúty, ktoré majú v konečnom dôsledku vplyv na celkovú sumu za klik/reakciu/ 1000 zasiahnutí a výsledky. Je to: cenová ponuka, kvalita reklamy a predpokladaná miera aktivity.

Denný minimálny rozpočet na kampaň sa pohybuje od 1 €. Stanovenie rozpočtu závisí aj od počtu Ad setov, reklám, nastavenia publík, rozpočtu a cieľa kampane.

Napríklad pri Page Like kampaniach sa nám suma pri našich klientoch pohybuje v priemere od 0,30 € – 1,20 € za jeden získaný Like/Páči sa mi to na stránku. Samozrejme, máme kampane a klientov, kde cena za nového fanúšika bola 0,02 €. To je to, čo po celý čas spomíname: množstvo faktorov, ktoré zohrávajú veľkú úlohu a na čele s nimi kreatíva.

Pár užitočných informácií

Ak by ste chceli vedieť, čo  používať a čo bude zaručene fungovať, to sa jednoznačne odporučiť nedá. Dôvod je jednoduchý, vždy závisí od segmentu, cieľovej skupiny, kreatívy, ktorá zohráva naozaj obrovskú rolu, a takisto aj od rozpočtu a cieľa, ktorý chcete dosiahnuť. Všetky tieto atribúty sú naozaj dôležité a treba im, predtým ako začnete na Facebooku inzerovať, aj rozumieť.

Nám v Invelity vždy pomôže testovanie viacerých kreatív, cielení, kde po istom čase vieme povedať, čo na danú cieľovku funguje. Možno na internete nájdete viacero tipov a odporúčaní, ktoré vám pomôžu, avšak nikdy tam nie je záruka toho, že to bude na 100 % fungovať aj vám.

Ak na podporu príspevkov a tvorbu reklám nemáte dostatok času, v Invelity vám s tým radi poradíme, vysvetlíme všetky nejasnosti a pomôžeme dosiahnuť žiadané výsledky.


Martina Ďuričková
Martina Ďuričková - Social Media Specialist

V práci so sociálnymi sieťami som vždy videla veľký potenciál. Vytvárať kreatívny content na mieru rôznym segmentom, pripraviť stratégiu, podporovať príspevky, fotiť a písať články, plniť ciele a dosahovať výsledky, pri ktorých je vidieť, že vaša práca má zmysel. Presne preto som sa ocitla tu, v Invelity, kde tvorím súčasť digitálnej divočiny.