PPC

Ako na Youtube videokampane

7. augusta 2018

Youtube je druhým najväčším vyhľadávačom na svete a zároveň najpopulárnejším videoportálom, ktorý nahrádza knihy, rádio, televízor… Cez tento portál počúvame hudbu, vzdelávame sa, pozeráme trailery, filmy a pod.

Keďže je tak populárny a mesačne ho navštívi viac ako 1,9 miliárd užívateľov, stáva sa tak ideálnym reklamným priestorom, ktorý môžete využívať aj vy. V tomto článku nájdete stručný návod, ako na to.😊

1. Prepojenie Google Adwords účtu s vašim Youtube kanálom

Tento krok pre spustenie video kampane na YouTube nie je nevyhnutný, ale vďaka nemu získame ďalšie možnosti, ako je napr. nastavenie „Tlačidla na výzvu“ pri videu alebo tvorbu publík na základe dopozerania videí, resp. interakcií s vašim YouTube kanálom.

Prepojenie je veľmi jednoduché. Vo vašom účte Adwords kliknite na ikonku kľúča (nastavenia, fakturácia) v pravom hornom rohu a vyberte možnosť Prepojené účty, kde následne vyberte možnosť Youtube a prepojíte ich navzájom pridaním vášho Youtube kanálu cez URL adresu alebo podľa názvu.

Youtube - prepojenie účtov

2. Vytvorenie novej kampane

V ľavom stĺpci vyberte položku Kampane a kliknite na ikonu + v modrom krúžku a z možností následne vyberte možnosť Videoreklama.

Youtube - výber kampane

Po zvolení typu kampane si môžete vybrať jeden zo štyroch cieľov kampane, alebo vytvoriť kampaň bez cieľa:

 • Získanie potenciálnych zákazníkov
 • Návštevnosť webu
 • Kúpna úvaha o produkte a značke
 • Povedomie o značke a dosah

Vysvetlenie jednotlivých cieľov a ich význam nájdete pri výbere cieľa v nápovede pri vytváraní kampane.

Youtube - výber cieľa kampane

3. Základné nastavenia kampane

 • názov
 • rozpočet (denný, alebo celkový)
 • dátum začatia, ukončenia (ak chcete časové obmedzenie)
 • jazyk (na ktoré chcete cieliť)
 • lokácia (krajiny, regióny alebo mestá, na ktoré chcete cieliť)
 • siete, kde sa chcete zobrazovať (či len vo videách alebo aj výsledkoch vyhľadávania Youtube)
 • stratégia ponúkania cien (koľko chcete max zaplatiť za vzhliadnutie, prípadne za vykonanie akcie)

4. Vylúčenie obsahu

Pomocou vylúčenia môžete odfiltrovať citlivý obsah. Nechcete predsa, aby ste sa zobrazovali pri neslušnom alebo tragickom obsahu. Adwords má tieto obsahy predvolené, preto sa odporúča si toto prednastavenie hneď v začiatkoch odfiltrovať. Takisto sa odporúča odškrtnúť si živé vysielania a hry, pretože ľudia pri tomto type obsahu nie sú až tak zaangažovaní, čo ale môže byť individuálne podľa produktu alebo služby promovaných vo videu.

Od polovice augusta 2018 budú kategórie citlivého obsahu vo videokampaniach nahradené typmi inventára, kde si budete takisto môcť vybrať typ obsahu, kde sa chcete zobrazovať, ktorý bude vhodný pre vašu značku.

Youtube - filtrovanie obsahu

5. Obmedzenie frekvencie

Je dobré toto nastavenie nepreskočiť a nastaviť, resp. obmedziť, koľkokrát môže byť vaša reklama zobrazená alebo videná jedným užívateľom. Ak chcete efektívne míňať svoj rozpočet a neotravovať svojich užívateľov častým zobrazovaním vašej reklamy, čo môže mať opačný účinok, ako ste prvotne plánovali, odporúča sa nastaviť obmedzenie na 1-2 zobrazenia za deň.

Youtube - nastavenie frekvencie

6. Možnosti cielenia

Podobne, ako aj pri kampaniach v obsahovej sieti sa cielenie nastavuje na úrovni reklamnej skupiny. Môžete zacieliť na nasledujúce:

 • umiestnenie – konkrétne Youtube kanály, videá, weby, aplikácie
 • kľúčové slová – súvisiace s vašim podnikaním, produktom, službou alebo problémom
 • témy – podľa predmetu vášho podnikania
 • záujmy – krátkodobé nákupné záujmy alebo dlhodobé záujmy
 • životné udalosti – presťahovali sa, plánujú sťahovanie, plánujú svadbu, zobrali sa, po škole, na škole
 • remarketing – na ľudí, ktorí boli na stránke, zaregistrovali, pozreli si vaše video, odoberajú váš kanál
 • demografické údaje – vek, pohlavie, rodičovský status

7. Vhodný formát reklamy

Pri vytváraní videa do videoreklamy je dôležité si uvedomiť, že video by nemalo byť príliš dlhé a malo by zaujať už v počiatočných sekundách. Rozoznávame 3 základné formáty videa:

a) In-stream reklama

Reklama sa zobrazuje pred, počas alebo na konci videa a je možné po 5 sekundách pozerania reklamu preskočiť. Platíte až vtedy, keď si divák pozrie aspoň 30 sekúnd videa alebo celé video, ak je kratšie ako 30 sekúnd. Ak ju inzerent preskočí, neplatíte nič. Výhodou je možnosť prekliku z videa na vašu webstránku, kde sa z divákov môžu stať zákazníci (klik je v cene prehratia reklamy).

Tento typ reklamy dobre funguje pri vlastných publikách custom intent zložených buď z kľúčových slov alebo z kľúčových slov a URL adries súviacich s vašim podnikaním. Tento typ cielenia vie získavať zhliadnutia videa pri nízkej cene za vzhliadnutie 0,01 € s mierou vzhliadnutia na úrovni 50-55 %.

Youtube - Trueview formát

b) Discovery reklama

Zobrazuje sa vo výsledkoch vyhľadávania, na domovskej stránke alebo vedľa súvisiacich videí pri pozeraní konkrétneho videa. Súčasťou reklamy je miniatúra obrázka z videa a text. Pri tejto reklame sa platí za kliknutie na reklamu nie za vzhliadnutie videa. Po kliknutí na reklamu sa užívateľovi môže otvoriť promo video alebo youtube kanál daného inzerenta. Tento formát reklamy odporúčame využívať pri sériách videí alebo pri dlhších videách.

c) Bumper ad – Mikrospot

Krátky formát videoreklamy, ktorý vám umožňuje osloviť viac zákazníkov a zvýšiť povedomie o vašej značke, ktorý môže mať maximálne 6 sekúnd a nie je ju možné preskočiť. Táto reklama preto musí v krátkom čase povedať všetko aby užívateľa zaujala. Zo skúseností takáto reklama dosahuje približne polovičnú cenu za tisíc zobrazení ako klasická in-stream reklama.

Youtube - bumper formát

Na záver…. Youtube v minulom roku zaznamenal až 150 % nárast konverzií z reklám. Takisto výsledky zo štúdií, ktoré hodnotili 55 kampaní v 9 rôznych krajinách preukazujú, že viac ako 70 % z nich zaznamenalo výrazný nárast predaja. Preto je reklama na Youtube v súčasnosti taký silný nástroj.

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.