Návody

Ako nastaviť Facebook pixel cez GTM?

22. septembra 2020

Facebook pixel je kúsok kódu, ktorý sa umiestňuje na vaše webové stránky kvôli sledovaniu návštevníkov webu. Pixel umožňuje cieliť kampane na ľudí, ktorí navštívili vašu stránku (facebook remarketing/retargeting), prípadne môžete cieliť na ľudí, ktorí navštívili len konkrétnu podstránku a podobne.

Každý reklamný účet by mal mať jeden pixel. Kód sa skladá z dvoch hlavných častí: základného kódu pixelu a kódu udalosti, eventu. Základný kód pixelov sleduje všetku návštevnosť vašich stránok. Kódy udalostí sú ďalšie kúsky kódu, ktoré môžete pridať pod predvolený pixel kód na konkrétne stránky vášho webu, ktoré vám umožňujú sledovať určité akcie na týchto stránkach, ako sú napríklad registrácie či dokočené nákupy.

Ako vytvoriť pixel

Pokiaľ ešte FB pixel nemáte vytvorený, urobíte to veľmi jednoducho vo vašom Business Manageri (návod ako vytvoriť BM nájdete TU).

1. V ľavom menu kliknite na Nastavenia firmy.

 

2. Následne zvoľte Zdroje dát, potom Pixely v menu naľavo a kliknite na ikonku Pridať.

 

3. V okne, ktoré sa vám zobrazí vyplňte názov pixelu a webovú adresu, pre ktorú pixel vytvárate a kliknite na Ďalej. Pre jednoduchšiu orientáciu v prípade viacerých pixelov, odporúčam ho nazvať podľa názvu webu, kde ten pixel bude umiestnený.

 

4. V ďalšom okne sa vám zobrazia 2 možnosti, kde si zvolíme prvú možnosť pokračovať v nastavovaní.

 

 

Ako vložiť pixel cez Google Tag Manager

1. Ako prvé si otvorte váš GTM účet. V ľavom menu kliknite na Tags a následne napravo na New.

 

2. Otvorí sa vám nové okno, kde kliknite na Tag Configuration.

 

3. Ďalej kliknite na galériu, kde si vyhľadáme vhodný template (šablónu) na náš FB pixel. Šablóny je možné vytvárať alebo si vybrať z preddefinovaných. Táto sada funkcií pomáha pri vytváraní Tagov, aby to bolo jednoduché a ešte viac prehľadnejšie. Viac o šablónach sa dočítate TU.

 

4. V pravom hornom rohu si kliknite na lupu a vyhľadajte “facebook”. Potom kliknite na template “Facebook Pixel”. U nás používame templaty od Simo Ahava, ktoré sa nám vždy osvedčili 😉

 

5. Zobrazí sa detail templatu kde v pravo hore kliknite na pridať (Add to workspace).

 

6. Následne sa zobrazí opäť okno Tag Configuration, kde vyplníte Facebook Pixel ID. Toto ID nájdete v BM – Nastavenia firmy -> Zdroje dát -> Pixely.

 

7. Keď vyplníte FB Pixel ID, pod okienkom Tag Configuration kliknite na Triggering.

 

8. Vyberte trigger “All pages”, pomenujte si Tag a uložte ho.


 

Tip: Pokiaľ nechcete zakaždým hľadať a kopírovať ID (či už FB Pixel alebo iné) vytvorte si Variable, ktorá sa pri zmene automaticky upraví vo všetkých použitých Tagoch.

1. Kliknite v ľavom menu na Variables a potom na New.

 

2. Zobrazí sa vám okno, kde kliknite na Variable Configuration a vyberte variable type “Constant”.

 

3. Do value vpíšte FB Pixel ID, pomenujte si Variable a uložte.

 

4. Následne do vašich Tagov nemusíte zakaždým kopírovať ID ale môžete si ho vybrať po kliknutí na plus.

 

5. Tadááá! Už to stačí len uložiť a máte hotovo 🙂

 

Posledná a veľmi dôležitá vec, ktorú ešte musíte spraviť je všetko publishnúť. Vpravo hore kliknite na “Submit”, následne na “Publish” a potom na “Continue” alebo “Skip”.

 

Ako sme si už na začiatku spomenuli, Facebook pixel nám poskytuje dôležité informácie, pomocou ktorých môžeme vytvárať lepšie reklamy na Facebooku a tiež ich lepšie cieliť. Vďaka nastavenému pixelu vieme merať návštevnosť na webe, vytvárať remarketingové publiká a pod. Pomáha nám zlepšiť mieru konverzie reklám na Facebooku a dosiahnuť lepšiu návratnosť investícií.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.