fbpx

PPC

Ako overiť web v Google Search Console

4. apríla 2022

Chcete sledovať vývoj pozícií, počet kliknutí či zobrazenia v rámci Google vyhľadávania? V takom prípade by ste sa mali zoznámiť s nástrojom Google Search Console, ktorý vám tieto dáta vie poskytnúť v prehľadnej forme spolu s grafmi či porovnaniami. Navyše dáta viete prepojiť aj s Google Analytics 4 či Google Ads, čo vám poskytne ešte lepší pohľad na organické vyhľadávanie v širších súvislostiach. 

Pozrite si jednoduchý návod ako overiť web a aj prakticky ako si to môžete spraviť sami, ak si na WordPress web nainštalujete rozšírenie Yoast.

  1. Prihláste sa do služby Google Search Console na https://search.google.com/
  2. Následne vo vyhľadávacom poli vyberiete možnosť pridať nové vlastníctvo/property
  3. V ďalšom kroku máme možnosť overiť celú doménu, čo je o niečo zložitejší proces, alebo URL prefix, teda presne zadanú doménu. Odporúčam si do prehliadača vašu doménu vyklikať a skopírovať URL adresu z príkazového riadka pri zobrazení domovskej stránky. Rozdiel robí to či je to s www alebo bez, prípadne https. Ak URL zadáte nesprávne, dáta sa vám nezačnú zaznamenávať. Na toto treba myslieť aj v prípade, ak ste si doinštalovali SSL certifikát a váš web sa zmenil z http na https. V takom prípade je potrebné doménu overiť znova.
  4. Následne uvidíme možnosti overenia webu. Najjednoduchšie je overiť vlastníctvo pomocou Google Analytics alebo Google Tag Manager. Vtedy je podmienka byť prihlásený pod rovnakým Google účtom, cez ktorý máte práva do Google Analytics či Google Tag Manager. Táto možnosť ale väčšinou nefunguje a web je potrebné overiť iným spôsobom. V tomto momente je potrebné kontaktovať vášho správcu webu a buď mu zaslať HTML súbor (1. možnosť) alebo HTML tag, ktorý implementuje podľa návodu. Ak máte web postavený na WordPress, viete si to urobiť veľmi jednoducho aj vy sami podľa nasledujúcich krokov.
  5. V takom prípade budete potrebovať verifikačný kód. Kliknite si na možnosť „HTML tag“ a v sekcii 1. označte kód za parametrom „content=“ a tento reťazec skopírujete.
  6. Na novej karte v rámci admin rozhrania WordPress si nainštalujte rozšírenie Yoast SEO. Po inštalácii, resp. ak ho už nainštalovaný máte, tak si kliknite v ľavom menu (sivé menu) na položku „SEO“ a otvoria sa vám možnosti tohto pluginu ako môžete vidieť na obrázku nižšie. Potom si len vyberte „Webmaster Tools“ a skopírovaný overovací kód vložte do poľa „Overovací kód Google“.
  7. Následne sa vráťte do rozhrania Google Search Console a stlačte možnosť Overiť/Verify.

Ak bol web overený v minulosti, ale mal k tomu prístup niekto iný, tieto dáta vám dotiahne aj historicky, nie je potrebné získavať prístupy. Ak sa ale web overuje prvý krát, tak dáta do rozhrania Search Console sa začnú zbierať od momentu prvého overenia. V prípade, že budete mať problém s overením, obráťte sa na vášho programátora, ktorý vám s tým určite pomôže.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.