SEO

Ako oživiť starý obsah vášho webu

11. júna 2019

Všetko raz zostarne. Aj obsah vášho webu. Prestane prinášať tisíce návštevníkov z organickej návštevnosti a keďže je tento proces postupný,  tak si to často ani nevšimnete. Nový obsah na stránke zvyčajne túto stratu dorovnáva a tak sa nenápadne točíte  v bludnom kruhu. Taký je obsahový marketing: dva kroky vpred, jeden krok späť. Našťastie, existujú spôsoby, ako sa s týmto “opotrebovaním obsahu” úspešne vyrovnať…

Jedným z dobrých a efektívnych príkladov je cesta autom do Chorvátska. Teda, komplexný cestovný návod v podobe článku na portáli SME, ktorého obsah sa logicky začiatkom každého leta opakuje.

článok pre sme seo príklad

V článku sa napríklad dočítate o aktuálnych cenách v Chorvátsku, najkratšej ceste, poplatkoch a ďalších dôležitých parametroch. Jednoducho všetko, čo človek hľadá pri zadaní slov “autom do Chorvátska”.

Pôvodný článok bol publikovaný už v roku 2017 ale vďaka pravidelnej aktualizácii si udržuje vysokú organickú návštevnosť. Je ľahké vidieť prínos oživenia obsahu, ak skúmame jeden konkrétny článok.

Dôležitosť sa ale ešte viac zvýrazní, keď skúmame celú stránku. Priemerný web neustále stráca návštevnosť zo starších príspevkov a získava návštevnosť z nových príspevkov.

Tento trend je uzatvorený cyklus – čoskoro sa nový obsah stáva starým a organika klesá. Nový obsah vzniká na odvrátenie poklesu blogu ako celku. Ale hlavne, tento cyklus je veľmi drahý a neefektívny.

V grafe vidieť, ako „vyskočí“ návštevnosť, na ktorej ste pracovali.  Každý nový obsah vám ju na krátke obdobie zvýši. A potom zase „upadne do zabudnutia“.

oživenie starého obsahu a vplyv na návštevnosti graf

V prípade obnovovania obsahu je návštevnosť vedúca na vašu stránku stabilná. Obsah potom produkuje pasívne prísun návštevníkov. Prínos obsahu nie je jednorázový.

graf pasívna návštevnosť seo

Oživenie starého obsahu znižuje úpadok návštevnosti. Je to lacnejšie, ako tvoriť obsah nový. Čo z toho vyplýva?

– Je lacnejšie oživiť existujúci obsah, ako neustále tvoriť nový.

– Úpadok návštevnosti sa úplne eliminovať nedá. Pravidelná aktualizácia obsahu vie tento proces zastaviť.

Prečo obsah stráca organickú návštevnosť alebo ako si vybrať stratégiu oživenia starého obsahu

Ak chcete niečo opraviť, musíte najprv nájsť príčinu. V prípade straty organickej návštevnosti je tých príčin hneď niekoľko.

Zvýšená konkurencia

Priestor internetu sa neustále rozvíja a primerane tomu aj konkurencia pre jednotlivé kľúčové slová. A pripočítajte aj masívne investície veľkých spoločnosti do obsahového marketingu. Doba jednoduchej návštevnosti z tvorby obsahu je definitívne za nami. Ak chcete dnes získať návštevnosť z témy, musíte ju pripraviť lepšie ako vaša konkurencia, vybudovať silné spätné odkazy a spropagovať ju. Ani to veľakrát nestačí.

Ak si teda všimnete postupný pokles organickej návštevnosti, skúste sa pozrieť najprv  na konkurenciu. Sledujte dôležité kľúčové slová v nástroji, akým je napríklad Ahrefs,Moz alebo Marketing Miner. Toto je najjednoduchší spôsob, ako si všimnúť zmeny a mať možnosť rýchlo reagovať.

ahrefs štatistiky

Tu môžete vidieť dáta z nástroja ahrefs aj s poklesom pozícií pri kľúčových slovách.

Malé zmeny vo vašich pozíciách môžu mať obrovský dopad.

Prepad vašich pozícii z #1 na #2 môže spôsobiť 50% prepad v návštevnosti.

Aktuálnosť

Aktuálnosť vášho obsahu je postavená na niekoľkých základných merateľných princípoch:

-Google uprednostňuje pri niektorých dotazoch pravidelne aktualizované stránky.

-Google uprednostňuje pravidelne publikovaný nový obsah.

-„Dopyty citlivé na aktuálnosť“ sú slová, pri ktorých sa uprednostňuje nový obsah založený na zámere vyhľadávania napr. dotazy ako „najlepšie dovolenkové destinácie 2018“ alebo „nový album Ariana Grande “.

-Spätné odkazy časom miznú. Aj v prípade, že ste pracovali na kvalitnom linkbuildingu, tak po čase vaše portfólio spätných odkazov stráca silu. Je preto dôležité dávať si na spätné odkazy pozor a vedieť prečo ste ich stratili. Opäť mohol váš obsah zostarnúť a už nebol vhodný pre odkazujúcich. Ak si všimnete stratený spätný odkaz môžete aktualizovať obsah a zvrátiť tento stratu odkazu.

Ďalšie dôvody

Existuje niekoľko ďalších premenných, ktoré ovplyvňujú úpadok:

Kvalita obsahu: Vaša konkurencia jednoducho vytvorí obsah, ktorý je lepší.

Technické dôvody: Rýchlosť stránky, štruktúra stránky, indexácia, čitateľnosť, responzivita a kopa ďalších technických problémov.

Aktualizácia výsledkov vyhľadávania: Google neustále experimentuje s výsledkami vo vyhľadávaní a dlhodobo sa snaží, aby čo najviac návštevníkov získalo odpoveď už v Google výsledkoch. Mnoho webov môžu zasiahnuť zmeny Google algoritmu, ktoré sprevádzajú veľké zmeny v pozíciach webov v krátkom období. Ak chcete sledovať aktuálne zmeny v Google algoritme, môžete ich sledovať chronologicky napr. na Moz.

Ako oživiť obsah

Na začiatku to chce trochu tej detektívnej námahy s vyhľadaním obsahu, ktorý potrebuje oživiť. Obnovte každý obsah, ktorý:

-mal pred časom významnú organickú návštevnosť

-padá v organickej návštevnosti tri mesiace po sebe a viac

-tvorí aspoň 1% celkovej organickej návštevnosti vášho webu

Vyzerať  to môže takto:

analytics dáta pokles návštevnosti
Obsah si môže vyžadovať jeden z nasledujúcich prístupov alebo aj viac ako jeden. Svoj prístup si vyberte na základe dôvodu poklesu návštevnosti.

Rozširujte

Toto je najbežnejší spôsob aktualizácie príspevku. Spravte obsah bohatší, dlhší alebo komplexnejší. Existuje množstvo prípadových štúdii, ktoré hovoria, že obsah musí byť dlhší, aby mal vysoké pozície.

Ale pravda sa neskrýva v dĺžke ako takej, môžete mať článok, ktorý má 10 000 slov a nie je lepší. Na dĺžku a aj rozširovanie by ste sa mali pozerať ako na poskytovanie vyššej hodnoty pre uživateľa, používajte príklady, uveďte štatistiky a akékoľvek informácie, ktoré môžu užívateľom pomôcť. Vďaka tomu rozšírite článok a otvoríte cestu pre nový prílev návštevnosti.

 

Miesto dĺžky a množstva textu sa zamerajte na komplexné pokrytie témy. Presne tak, ako je to uvedené v príklade SME cesta autom do Chorvátska vyššie. Tému pokryli naozaj všestranne a z viacerých uhlov.

K nápadom na rozšírenie obsahu vám môže pomôcť vaša konkurencia. Vyhľadajte si kľúčové slovo vášho článku. Pozrite sa na prvé výsledky vyhľadávania, preskenujte si obsah konkurencie a inšpirujte sa.

Príklad: Predstavte si že píšete článok „how to make coffee“. Vyhľadám si kľúčové slovo a prezriem si stránky mojej konkurencie. Všímam si, aké zdôrazňujú benefity, aký používajú formát článku, z akého uhla pohľadu sa na danú tému pozerajú.

V konkurenčnom článku som si všimol, že sa venujú rozličným metodám prípravy kávy (obrázok vyššie). Píšu o French Press, Aero Press, Chemex. Dávajú mi prehľad o tom, aký mám použiť typ kávy, ako dlho sa pripravuje, alebo, aká je cena. Komplexne pokrývajú celú tému. Mne to hovorí, že ľudia, ktorí vyhľadajú „how to make coffee“, chcú vedieť rozličné metódy prípravy kávy, ich výhody a konkrétne rozdiely.

Skvelý spôsob, ako zistiť, o aké informácie môžem článok rozšíriť, sú aj súvisiace vyhľadávania (related search terms), ktoré nájdem na konci strany Google výsledkov.

V tomto prípade mi to napovie, že môžem spraviť návod, ako spraviť krok po kroku (how to make coffee step by step) alebo ako spraviť kávu na sporáku (how to make coffee on the stove).

 

Aktualizujte

Niektoré témy strácajú rýchlo na aktuálnosti. Článok “najlepšie herné notebooky 2018” má dátum vypršania platnosti. Inokedy je to menej predvídateľné. Možno budete musieť aktualizovať sprievodcu “ako na e-mail formulár” o GDPR informácie alebo upraviť článok o “jesenné tipy ako sa obliecť” o aktuálne trendy.

Pripravte si zoznam článkov, ktoré je potrebné aktualizovať s notifikáciami, ktoré vám pripomenú, aby ste na to nezabudli.

Zoznam by mal obsahovať:

-Akýkoľvek obsah, ktorý obsahuje dátum (cena poistenia 2019)

-Akýkoľvek obsah, ktorý pozostáva z množstva screenshotov (ako kontaktovať instagram)

-Články, ktoré hovoria o neustále sa meniacich témach (partnerka Borisa Kollára)

Optimalizujte

Niekedy obsah upadá, pretože slabší obsah je lepšie optimalizovaný pre vyhľadávač. Pomocou nasledovného „checklistu“ môžete váš obsah skontrolovať či je z hľadiska SEO v poriadku:

-Uistite sa, že titulka (meta title) obsahuje kľúčové slovo, na ktoré sa chcete umiestňovať, ideálne na jej začiatku

-Napíšte skvelú h1, ktorá uvedie čitateľa do článku, môže obsahovať aj kľúčové slovo

-Použite súvisiace kľúčové slová s vašou témou, napr. v prípade článku o pamiatkach v Taliansku to môže byť koloseum, šikmá veža v Pise…

-URL by mala popisovať obsah článku a zároveň by mala byť krátka

-Overte si, či technické problémy stránky vám nespôsobujú problémy.

-Uistite sa, že obrázky sú správne optimalizované a majú alt text

-Vytvorte lákavý meta description s kľúčovými slovami, ktorý bude plne využívať dĺžku ktorú Google používa

-Čleňte obsah do odsekov a používajte podnadpisy, aby bol ľahko čitateľný

-Odkážte na zdroje, ktoré doplnia váš článok, priamo z vášho webu alebo externé zdroje

Samozrejme, tento checklist celú problematiku veľmi zjednodušuje, TU si môžete celý checklist skopírovať.

Propagujte

Aby bol váš obsah znovu úspešný, je niekedy potrebná opakovaná propagácia a linkbuilding, Po pár mesiacoch alebo rokoch je pravdepodobné, že ste vytvorili množstvo nového obsahu. To prináša aj skvelé príležitosti na vytvorenie interných prelinkovaní.

Napríklad, pri vybudovaní nového interného prelinkovania na článok úvod do google tag manager stačí rýchlo vyhľadať pomocou modifikátora site: príležitosti na stránke.

Vyhľadáme si,  kde sme spomenuli slovo google tag manager a prelinkujeme ho na článok, ak sme tak ešte nespravili:

google tag manager site:invelity.com

modifikátory vyhľadávania príklad

Ako vidíte, zobrazilo mi všetky výsledky, kde sa nachádza slovo : „google tag manager“ na stránke site: invelity.com

Modifikator site: vám zobrazí obsah len na stránke, ktorú určíte. Potom stačí zadať slovo, ktoré by bolo relevantné pre váš obsah. V prípade, že môžete linkovať z viacerých stránok, použite medzi jednotlivými site: OR .

 

Príklad:

Slovo, z ktorého chcete odkazovať site: vasweb.sk

Príklad, ak máte viac stránok:

Slovo, z ktorého chcete odkazovať site: vasweb.sk  OR site: vasdalsiweb.sk

Váš obsah môžete tiež rozposlať cez newsletter, vybudovať externé spätné odkazy, zazdieľať na sociálnych sieťach alebo zaplatiť reklamu. Funguje to najlepšie, ak ste obsah rozširovali, aktualizovali, optimalizovali alebo zlučovali.

 

Pravidelná práca, dobrá pláca

Nezabudnite, pravidelnosť a systematickosť sú jediným spôsobom, ako môže byť váš obsah prínosný dlhodobo. Uistite sa, že v redakčnom kalendári máte priestor aj na oživenie starého obsahu. Pripravte si rozpočet a čas, ktorý primerane zohľadní náročnosť obsahových prác. Oplatí sa to.

Zaujal vás článok alebo potrebujete pomôcť pri oživení vášho obsahu? Kontaktujte nás

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.