Návody

Ako vytvoriť účet na Google Merchant Center?

9. februára 2024

Ste vlastníkom e-shopu a chceli by ste osloviť viac zákazníkov prostredníctvom Google? V tom prípade je potrebné, aby ste si vytvorili účet na Google Merchant Center. Pripravili sme pre vás jednoduchý návod ako ho vytvoriť a ako udeliť prístup vašej agentúre alebo komukoľvek len chcete.

Vytvorenie účtu na Google Merchant Center

1. Prvým krokom je prejsť na stránku pre vytvorenie Google Merchant Center – https://www.google.sk/retail/solutions/merchant-center

2. Následne v pravom hornom rohu kliknite na modré tlačítko „Sign up for free”.

3. V prípade, ak ste vo vašom prehliadači prihlásený, automaticky vás presmeruje na stránku, kde zádáte základné údaje o vašej firme, v opačnom prípade je potrebné vyplniť prihlasovacie údaje.

Google vám následne položí dve otázky, na ktoré je potrebné odpovedať:

  • Ak predávate výrobky online, kliknite na „Áno” a zadajte webovú stránku vášho e-shopu. 
  • Následne zadajte či vaša firma má aj kamennú predajňu a pokračujte na ďalšiu stránku. 

4. V ďalšom kroku vyplňte názov firmy a vyberte krajinu registrácie. Po vyplnení údajov kliknite na „Prejsť na Merchant Center”.

5. Google Vás presmeruje na Google Merchant Center, kde vás vyzve, aby ste dokončili nastavovanie. V tomto prípade len kliknite na „Pokračovať”.

6. Následne sa dostanete na podstránku, kde len kliknite na „Pokračovať”

7. V ďalšom kroku sa Google pýta na údaje o vašej firme, ako je adresa firmy. Tiež je potrebné zadať a overiť telefónne číslo, vďaka čomu Google overí, že firmu vlastníte. 

8. Po kliknutí na „Overiť” pri telefónnom čísle vyberte overenie cez SMS a následne zadajte kód uvedený v SMS správe od Google.

9. Po úspešnom overení, vám Google oznámi, že ste úspešne pridali informácie o firme. 

10. V nasledujúcom kroku je potrebné overiť a nárokovať si web. Postupujte podľa krokov od Google. 

11. Pre správne fungovanie Google Merchant je potrebné uviesť aj údaje o doprave. To urobíte v nasledujúcom kroku.

12. V ďalšom kroku prechádzame k nahrávaniu výrobkov. Stačí si len vybrať jeden z ponúkaných spôsobov a výrobky nahrať. V prípade, že by vám nahrávanie robilo problém neváhajte nás kontaktovať. Najjednoduchšie je výrobky pridať prostredníctvom feedu, ktorý vám vie vygenerovať váš prográmátor. V prípade nahrávanie prostredníctvom feedu si zvoľte poslednú možnosť „Pridať viac výrobkov naraz”.

13. V poslednom kroku si môžete prečítať pravidlá od Google a následne kliknúť na „Začať poslednú kontrolu” čím Google začne spracovávať kontrolu vášho účtu. 

Ako nazdieľať Google Merchant Center vašej agentúre?

Po vytvorení účtu už len zostáva poskytnúť prístup do Google Merchant Center vašej agentúre. Postup je veľmi jednoduchý a popíšeme si ho v nasledujúcich krokoch:

1. Dostaňte sa na hlavnú stránku vášho Merchant Centra. Na hornej lište kliknite na ozubené koleso.

2. Rozbalí sa vám ponuka, kde kliknite na ikonku „Prístup k účtu”.

3. Kliknite na ikonku „Pridať používateľa” v sekcii Používatelia.

4. Zadajte mailovú adresu vašej agentúry (v našom prípade je to analytics@invelity.com) a kliknite na „Pridať používateľa”. Následne už je na strane agentúry, aby prijala vašu pozvánku. 

V tomto návode sme si prešli ako postupovať pri zakladaní Google Merchant Center a ako nazdieľať prístup pre agentúru. Pevne veríme, že vytvorenie Mechant Center bude pre vás o niečo jednoduchšie. V prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov nás neváhajte kontaktovať, radi vám pomôžeme. 

Valéria Lapínová
Valéria Lapínová - PPC & SEO specialist

O digitálnom marketingu som sa prvýkrát dozvedela už počas štúdia na vysokej škole. Daná téma ma oslovila natoľko, že som sa jej venovala aj pri vypracovaní záverečnej práce. Následne po štúdiu sa mi naskytla príležitosť absolvovať stáž tu v Invelity. V súčasnosti tu stále pracujem a som rada, že môžem rozvíjať svoje vedomosti a schopnosti v oblasti PPC a SEO.