Všeobecné

Ako vytvoriť video marketing plán

2. apríla 2024

Video prinieslo do sveta marketingu veľa nových možností ako osloviť publikum a zákazníkov. Kým ale marketingové video vznikne, treba venovať čas a úsilie tomu, aby ste vytvorili ideálny plán, ako má video vyzerať a čo všetko má divákovi priniesť. V tomto článku sa spoločne pozrieme na to, ako takýto plán vytvoriť. 

Kedy je správny čas na video marketing? 

Pokiaľ sa pýtate, či je vôbec video pre vašu marketingovú stratégiu vhodné, resp. kedy by ste ho mali implementovať a investovať do výroby, vedzte, že už včera bolo neskoro. Tak ako sa denno denne menia technologické prvky, či marketingové trendy, tak rýchlo sa menia aj záujmy spotrebiteľov.

Video do sveta marketingu preniklo ako blesk a v dnešnej dobe zaznamenáva obrovskú popularitu, vďaka svojej efektívnosti.

Každý kto ide s dobou by mal, preto tvorbu marketingového videa zaradiť do svojho marketingového plánu, a to možno, čo najskôr (aj v samotnom počiatku podnikania)

Téma videa

Základom dobrého video marketing plánu je zvolenie správnej témy. Pokiaľ budete vedieť, o akom produkte či službe idete hovoriť môžete téme prispôsobiť scenár a celkovo online video marketing naladiť do roviny cieľovej skupiny.

Určite si položte otázky ako:

 • Čo by ste uviedli ako najväčšiu prednosť?
 • Na čo nesmiete zabudnúť?
 • Čo najviac na môjho diváka zapôsobí?
 • Aký má divák problém, ktorý ja dokážem vyriešiť?
 • Čím som iný?
 • Koho chcem najviac zaujať?
 • Komu prináša môj produkt/služba najväčší benefit?

Musíte teda vedieť, o ktorom z vašich produktov chcete video vytvoriť.

Video o konkrétnom produkte by nemalo byť príliš vychvaľujúce. Ukážte svoj produkt alebo službu v inom svetle. Vďaka tomu môže byť video zaujímavé a pre diváka niečím prínosné. Bude sa na váš produkt alebo službu pozerať inak, lepšie.

Forma videa

Svoj produkt alebo službu si môžete predstaviť aj formou animovaného videa. Základom je, aby ste vybrali vhodné USP – jedinečný predajný argument, ktorý váš produkt alebo službu najviac vystihuje.

Keď si vyberiete hlavný USP, je načase zvoliť si vhodnú formu animovaného videa, ktorá sa bude odvíjať od vytvoreného scenára. Ten by mal zahŕňať všetko, od úvodu po vhodný záver. Animované videá nie sú príliš dlhé. Máte tak relatívne málo času na to, aby ste svojich zákazníkov skutočne zaujali. Málo času je problémom a zároveň trendom aktuálnej doby, a preto na to ani v tomto prípade nezabúdajme.

Formát videa

Vytvoriť video je jedna vec. Druhá, ale oveľa podstatnejšia je, akým spôsobom video publikujete. Musíte si preto zvoliť vhodnú platformu, na ktorej budete vaše marketingové video zdieľať a postovať.

Veľmi často sa volí sociálna sieť Facebook alebo Instagram. Jedná sa o veľké sociálne platformy, kde máte istotu, že video uvidí dostatočný počet ľudí. Na týchto sociálnych sieťach ale budete musieť vedieť zaujať, video tak musí byť nevšedné a zaujímavé. 

Nezabúdajme však ani na to, že iná sociálna sieť, iné video a taktika. Určite ste si mohli všimnúť, že je to v prvom rade formát videa, ktorý sa na oboch platformách líši. Facebook a Instagram majú navyše rôzne používateľské skupiny, a preto nie je vhodné ani pre každú firmu byť na oboch spomínanných sieťach. 

Instagram

V prípade Instagramu sú trendovejšie zábavné, kreatívne a výrazné videá, ktoré často využívajú influencerov, populárnu hudbu a stávajú sa virálnymi najmä vďaka hashtagom.

Facebook

Facebook video môže zaujať viac vďaka informačnej hodnote, serióznosti, ukázaním faktov a výsledkov, či môže mať série na pokračovanie, takisto ako hlavný predajný kanál.

TikTok

Nezabúdajme samozrejme ani na TikTok, ktorý určite vládne svetu a to najmä vďaka krátkym videám, ktoré sú vystavené obrovskej výzve, a to zaujať už počas prvých sekúnd.

Reklamné kampane nie sú jednoduchou záležitosťou a schopnosť zaujať je dôležitá.

Youtube

Dalšou možnosťou, kde môžete zdieľať svoje reklamné video a využiť tak aj B2B video marketing je na obľúbenej platforme YouTube. Aj tento kanál má veľký potenciál, ktorý môžete vyťažiť do posledného sledujúceho. YouTube vám dáva možnosť vytvoriť aj dlhšie videá a využiť funkcie, ktoré iné sociálne siete nevyužívajú.

Okrem týchto platforiem samozrejme odporúčame video publikovať na vlastnej webovej stránke, či ho zahrnúť do e-mail video marketingu. Video môžete vložiť aj na podstránku produktu. Okrem toho, že je to aktuálne jeden z najobľúbenejších obsahov na internete, zvyšuje dôveryhodnosť v produkt/službu a zároveň zvyšuje čas strávený na stránke, čo je pozitívny faktor pre SEO.

Brand marketing a video

Čo je vlastne brand video a aká je jeho funkcia? Vďaka brand videu, dokážete využiť plný potenciál vašej rastúcej značky a osloviť ešte väčšiu základňu zákazníkov. Brand marketing a video sú nerozlučnými priateľmi. V dnešnej dobe je využitie vizuálnych efektov, najmä prostredníctvom video marketingu jednoduchšie na propagáciu produktov alebo služieb, s ktorými sa spotrebitelia stretávajú prvýkrát.

Pokiaľ teda plánujete vytvoriť svoje prvé brand video a podporiť svoj marketing, určite nezabúdajte na:

 • Znalosť cieľovej skupiny – než sa vôbec do videa pustíte, musíte vedieť, kto je vaša cieľová skupina (čo je samozrejme prvý krok pri tvorbe marketingovej stratégie).
 • Cieľ videa – od videa musíte vedieť, čo očakávate. Video musí mať adekvátnu informačnú hodnotu, ktorá spočíva v priblížení vášho brandu používateľovi stručne a jasne. 
 • Brandové video a unikátny štýl – aj keď budete hovoriť o vašich službách či produktoch, musíte neustále brandovať. Teda divákom sa do pamäte musí vryť povedomie o značke a najlepším spôsobom je mať jeden a unikátny štýl, ktorý budete neskôr opakovať.
 • Vizuálne prvky – žiadne kvalitné marketingové video sa nezaobíde bez vizuálnych prvkov. Využívajte ich a hrajte sa s farbami a vizuálom, ktorý sa podobá vášmu logu a firemnej identite.

Video marketing sa dá považovať za budúcnosť AKEJKOĽVEK reklamy. Ide o silný aktuálny trend, ktorý stále rastie. Pri tak veľkom množstve obsahu na internete, zákazníci často len scanujú a dostať sa do ich pozornosti je čoraz ťažšie. Práve kvalitne urobené video dokáže zákazníka zaujať a môže slúžiť ako prvý krok k prilákaniu jeho pozornosti.

Chcete využiť video marketing vo svojich reklamných kampaniach či v marketingovej stratégií? Špecialisti z kreatívnej produkcie Motionspace vám poradia, ako tento formát využiť, čo najefektívnejšie vo vašich kampaniach. Podporte svoj brand niečím novým a nechajte si vytvoriť originálne video priamo na mieru.

Petra Šenkárová
Petra Šenkárová - SEO copywriter

Už odmalička som rada blúdila po internete, spoznávala jeho zákutia a prispievala naň svojím contentom. V tom čase z toho mojim rodičom stáli vlasy dupkom, dnes už vedia, že v online svete sa oplatí kráčať. Aj tieto prvé kontakty s internetom ma naviedli na cestu digitálneho marketingu, v ktorom sa chcem vzdelávať. Začala som štúdiom marketingovej komunikácie a praktické skúsenosti naberám tu v Invelity.