PPC

Ako zamávala s cenami online reklamy koronakríza?

21. apríla 2020

Aktuálna kríza zasiahla takmer všetkých a všetko. Pozreli sme sa na celkové čísla v reklamných systémoch Google Ads a Facebook Ads. Porovnávali sme priemerné ceny naprieč rozličnými segmentami, konkrétne priemernú cenu za klik (CPC) a za tisíc zobrazení (CPM).

Analýza prebehla na vzorke dát v období od 10. februára do 19. apríla 2020 v celkovom objeme viac ako 850 miliónov reklamných impresií a takmer 13,4 milióna kliknutí. Dáta sme zozbierali v spolupráci s agentúrami Visibility a Basta Digital tak, aby vznikol komplexnejší a objektívnejší obraz o vývoji priemerných cien.

Facebook Ads

Cena v prípade reklám na Facebooku a Instagrame klesala naozaj výrazne. V súčasnosti je možné osloviť na týchto sociálnych sieťach oveľa viac ľudí pri nezmenej cene oproti obdobiu pred krízou. Facebook Ads primárne účtuje inzerentom zobrazenia a ide o obsahovú reklamu. Najrelevantnejšia metrika v tomto prípade je preto cena za tisíc zobrazení (CPM).

Najväčí pokles v CPM nastal v období, kedy bol na Slovensku potvrdený prvý prípad nákazy novým koronavírusom COVID-19, a to až o 21,1 %. Neskôr prepad pokračoval, no aktuálne sa priemerné ceny za tisíc zobrazení ustálili, aj keď v porovnaní s februárom sú stále o 36 % nižšie.

Google Display

V rámci obsahovej siete Google vidieť jasný trend poklesu priemernej ceny za klik, aj keď cena za tisíc zobrazení reklamy zostáva na podobnej úrovni. Je to hlavne z dôvodu, že väčšina kampaní a inzerentov uprednostňuje nákup kliknutí pred nákupom impresií, ako je to aj pri tradičnejších display kampaniach či Facebook Ads.

Takisto aj v prípade bannerovej reklamy sa pokles zastavil, no aktuálne už opäť rastie. To je spôsobené prehodnotením marketingových stratégií a opätovným naštartovaním dočasne pozastavených kampaní, uvedením úplne nových bannerových reklám reagujúcich na aktuálne témy, či špecifický dopyt používateľov internetu.

Google Search 

Pri vyhľadávaní je situácia podobná a trend poklesu priemernej ceny vidieť hlavne po vyhlásení prísnych štátnych opatrení. V posledných týždňoch však cena opäť narastá, za čo môže opätovné nasadenie vyhľadávacích kampaní, resp. zvýšenie konkurencie z dôvodu prioritizácie online predaja. Keď sme zanalyzovali jednotlivé vertikály, tak cena najvýraznejšie klesla pri cestovaní a službách.

Ešte raz ďakujem kamarátom z Basta Digital a Visibility za poskytnutie dát. Sledujete zmeny priemerných cien za zobrazenia či kliknutia vo vašich účtoch aj vy, alebo sa zameriavate prioritne na metriky ako obrat, zisk, objednávky či zásah?

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.