PPC

Aprílové Invelity novinky

10. mája 2019

Apríl v online svete je za nami. Ale určite nebol bláznivý. Skôr naopak, viaceré silné platformy priniesli pre svojich používateľov skutočne racionálne a efektívne zlepšenia. A hoci tentokrát potešíme najmä inzerentov reklám, na svoje si prídu aj fanúšikovia zábavy…

Lokalita už v každom banneri

S praktickou novinkou prichádza Google v rámci Google Ads. Po novom, ak budete chcieť zobrazovať lokalitu/adresu svojej kamennej pobočky v obsahových reklamách, už nebudete musieť vytvoriť reklamu s rozšírením o lokalitu. Google sa rozhodol celý postup zjednodušiť a zautomatizovať. Stačí, ak máte lokalitu vloženú v účte v podobe rozšírenia. Táto lokalita sa následne bude automaticky zobrazovať v každom banneri v obsahovej sieti. Logickou podmienkou je, aby sa používateľ nachádzal v blízkosti danej pobočky a spadal pod dané cielenie v kampani.

Google rozšírenie o adresua

Nový dizajn vyhľadávania na mobiloch

Google Ads prichádza aj s novou dizajnovou úpravou vyhľadávacích reklám na mobiloch. Tá spočíva v umiestnení URL nad reklamný text aj s označením Ad. Pri organických výsledkoch sa pri URL adrese bude po novom zobrazovať favikona a webstránka. 

image_from_ios

Správca dodržiavania pravidiel

Od apríla môžete už priamo v Google účte sledovať a bez kontaktovania podpory získať podrobnejšie informácie o tom, prečo bola vaša reklama alebo rozšírenie zamietnuté. Novinka bude obsahovať aj možnosť automaticky poslať danú reklamu na opätovné schválenie internému tímu Googlu. Odteraz tak môžete jednoduchšie riešiť zamietnutia vo vašom účte.

Snímka obrazovky 2019-05-09 o 13.20.08

Bing mení názov

Spolu so zmenou názvu na Microsoft Advertising prináša Bing Ads novú personalizáciu užívateľského prostredia a v blízkej budúcnosti plánuje aj využitie vstavanej umelej inteligencie. Táto zmena má za cieľ uľahčenie optimalizácie kampaní. Viac info: TU.

Bing rebranded to Microsoft Advertising

Nové plánovače od Googlu pre uľahčenie práce

Ďalšou novinkou v Google Ads je pridanie dvoch nových plánovačov, ktoré marketérom pomôžu lepšie naplánovať rozpočty kampaní – budget planner a dosah kampane – reach planner.
Nové google plánovače

Zradný citlivý obsah

Aj dobrá reklama môže vyznieť zle, ak sa zobrazí v nevhodnom kontexte. Príkladov je viac ako dosť a tak Facebook prichádza s horúcou novinkou v nastaveniach Facebook ads. Ide o nový inventárny alebo lepšie povedané určitý popisný filter, ktorý vám umožní  získať väčšiu kontrolu nad tým, kde sa vaše reklamy zobrazia a aký obsah môže byť s nimi spojený. Prostredníctvom tohto nástroja chce Facebook zabezpečiť lepšiu ochranu značiek resp. ich hodnotového zakotvenia. Máte pravdu, niečo podobné už funguje na Googli. Za to dávame palec hore, spolu s masívnym rušením účtov extrémistov naprieč celým politickým spektrom a nenávistných príspevkov na Facebooku je toto ďalší pozitívny signál k väčšej spoločenskej zodpovednosti veľkých „sociálnych“ hráčov.

Pri výbere umiestnenia reklamách si budete môcť vybrať z troch nastavení – filtrov: plný záber bez obmedzení s najširším dosahom reklamy, štandardný, ktorý vyfiltruje citlivý obsah v dobrom pomere k dosahu reklamy a limitovaný záber, ktorý „odpáli“ všetok citlivý aj mierne citlivý obsah a môže do veľkej miery ovplyvniť dosah a účinnosť vášho budgetu.

fb inventár

Instagram zlepší Storky

Už v apríli Instagram umožnil označiť produkty priamo v príspevkoch a zjednodušil tak cestu k uzavretiu obchodu pre nakupovaniachtivých ale aj predajcov priamo v aplikácii. Pochopiteľne, čím menej kliknutí smerujúcich k nákupu, tým lepšie. Podmienkou pre získanie tejto praktickej novinky je prepojenie instagramového biznis-konta s Facebook účtom a katalógom produktov.

Do Stories na Instagrame pribudla nálepka „KVÍZ“, ktorá ponúka firmám zábavno-edukatívy spôsob oslovenia zákazníkov a fanúšikov. Očakávajú sa aj ďalšie „nálepky“, ktoré majú rozšíriť služby direct message = priamych správ.

Napr. nálepka „JOIN CHAT“ umožní otvoriť skupinovú diskusiu priamo v uverejnenej storke. Fanúšikovia tak budú mať možnosť aktuálne reagovať na daný obsah ale aj na ostatných fanúšikov.

Okrem skupinovej diskusie pribudne aj „prosociálna“ nálepka „DONATION“, ktorá uľahčí budovanie a podporovanie dobročinných príspevkových kampaní priamo v aplikácii.

instagram_join_chat

Ešte presnejšie cielenie na Facebooku

Špecializácia vládne aj v digitálnom svete. Na čoraz väčšiu rozdrobenosť záujmov spotrebiteľov zareagoval aj Facebook novinkou vo Facebook Ads. Tá vám umožní vytvárať špecifickejšie skupinky používateľov aj v rámci existujúcich FB skupín. Cielenie je zatiaľ možné len na členov vlastných skupín. V prípade väčších a kvalitných skupín sa tak otvára skvelá možnosť takmer chirurgicky presného cielenia resp. získavania presnejších dát.

 

fb cielenie členovia skupín

Ponúknite vašim zákazníkom schôdzku

Toto je fajn vec. Aj pre firmy aj pre zákazníkov. A, samozrejme, aj pre Facebook, ktorý si takto drží užívateľov na vlastných stránkach. Pomocou novej funkcie Appointments (schôdzky) si môžete so zákazníkom dohodnúť schôdzku napr. pri vzájomnej komunikácii v Messengeri. Nemusíte tak z aplikácie nikam odchádzať, schôdzka sa automaticky zaznamená v kalendári na Facebooku alebo Googli a pred daným termínom dostane váš zákazník upozornenie. Najprv si však musíte vyplniť záložku Služby, ktoré ponúkate. Obidvom stranám to ušetrí čas a, často, aj nervy z možných komunikačných nedorozumení. O schôdzku môže požiadať aj sám zákazník kliknutím na tlačidlo rezervovať pod úvodnou fotkou firmy.

FB appoitments

Využitie Discover feed

Discover feed je návrh článkov a videí zobrazujúcich sa na mobilnej domovskej stránke Google.com. Návrhy sa zobrazujú podľa záujmov návštevníka, podľa toho, čo na Google vyhľadáva resp. na akých weboch trávi čas. Nový prehľad v Google Search Consol umožňuje získať aktuálne štatistiky o miere prekliku z discover feedu ale aj o čase a počte zobrazení. Z pohľadu marketéra stojí popularita a preklikovosť discover feedu určite za pozornosť a plánovanú optimalizáciu. Pretože, ak Google vyberie článok/video do zoznamu navrhovaných Discovery feedov, znamená to, že jeho obsah má kvalitu s vysokou preklikovou hodnotou.

Hlasové vyhľadávanie čoraz úspešnejšie

Nepraktická novinka? Kdeže. Podľa štúdie spoločnosti Microsoft o prijatí hlasovej technológie spotrebiteľmi v roku 2019 využíva hlasové vyhľadávanie prostredníctvom digitálneho asistenta72% spotrebiteľov. Okrem hlasového vyhľadávania sa zároveň zvyšuje aj používanie hlasových technológii ako sú napr. inteligentné reproduktory a digitálni asistenti. Podľa spomínanej správy bude do roku 2020 služby aspoň jedného inteligentného asistenta využívať až 75% domácností.

Vyhľadávačom pribudne konkurencia

Spoločnosť Google oznámila zmenu prednastavených prehliadačov v systéme Android, ktoré môžu mať vplyv na vyhľadávanie informácií. Kým doteraz si majiteľ Androidu mohol vybrať len z dvoch prednastavených možností – Chrome alebo Google, čoskoro pribudnú v ponuke aj prehliadače konkurencie. Z tejto zmeny sa bude asi najviac tešiť český „domáci vyhľadávač“ Seznam, ktorý ako jediný v Európe (zatiaľ) úspešne konkuruje Google.

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.