Novinky

Augustové InveHity

26. augusta 2020

Za mesiac sa toho stihne udiať neúrekom. Napriek tomu, že si všetci užívajú ešte posledné teplé letné dni, my makáme, aby sme vám priniesli informácie o novinkách doma aj vo svete. Nie nadarmo sa hovorí, že marketing je neustále sa meniaca oblasť. Aby ste boli v obraze, treba mať oči aj webové stránky otvorené a veľa čítať a dozvedať sa. Radi vám s tým pomôžeme, a preto šup, čítajte! 😄

PPC

Google testuje väčšiu veľkosť písma v nadpisoch reklám

Spoločnosť Google v novom teste zväčšila písmo v nadpisoch reklamy vo vyhľadávaní. Prvý nadpis sa zobrazuje podstatne väčší ako druhý nadpis, ktorý je v riadku pod ním. Nový formát reklamy sa zobrazuje iba na prvej hornej pozícii vo vyhľadávaní. 

Google uľahčuje kontrolu reklám v službe Nákupy podľa krajiny

Nový atribút umožňuje vylúčiť produkty na úrovni krajiny. Ak je produktový feed nastavený tak, aby zobrazoval produkty vo viacerých krajinách pomocou atribútu shopping_ads_excluded_country môžete zabrániť tomu, aby sa niektoré produkty zobrazovali v určitých krajinách, na ktoré cielite. Tento atribút prepíše zacielenie na krajinu nastavené na úrovni feedu.

Nové funkcie Performance Plannera

Performance Planner už nemusíme predstavovať. 🙂 Povieme si o 3 nových funkciách, ktoré nám ešte skvalitnia prácu s týmto užitočným nástrojom. Perfomance Planner odteraz podporuje zdieľané rozpočty v kampaniach vo vyhľadávaní. Čiže už môžeme sťahovať a pracovať aj s týmito prognózami. Takisto je ďalšou novinkou, možnosť zdieľania plánov s inými osobami, a to len jednoduchým kliknutím v pravom hornom rohu na tlačidlo “Zdieľať”.

Poslednou novinkou je, že v prípade ak máme dlhšiu konverznú cestu ako 7 dní, odteraz to bude vedieť Perfomance Planner zohľadniť.

Social media

Krátke zábavné videá teraz už aj na Instagrame

V auguste spustil Instagram nové rozšírenie s názvom Reels. Predstavuje alternatívu k TikTok zábavným videám. Zatiaľ je funkcia dostupná v 50-tich krajinách, Slovensko tam však nenájdeme, no Českí susedia už môžu natáčať. 

Video môžete priamo natáčať a zdieľať. Majú dĺžku 15 sekúnd a ich súčasťou môže byť zvuk, efekty alebo rôzne kreatívne nástroje, ktoré funkcia ponúka. Pripravené video môžete potom zdieľať vo feede alebo v stories. Výhodou je, že pokiaľ máte verejný profil môže sa k vašim videám dostať veľké množstvo sledovateľov z možnosti Preskúmať. Vaše nahraté klipy nájdete aj v samostatnej záložke v profile.

Reels nájdete vo fotoaparáte Instagram stories. Po rozkliknutí sa vám zobrazia v ľavej časti obrazovky možnosti vytvárania alebo úpravy nahrávky. Sú tam nástroje ako: pridať audio, AR efekty, časovač, usporiadanie a úprava rýchlosti. Reels je rozšírenie stories, IGTV, živého vysielania aj video príspevkov.

WhatsApp sa chystá potešiť svojich užívateľov rozšíreniami

Aplikácia nepodporovala využívanie jedného účtu na viacerých zariadeniach. Akonáhle sa používateľ prihlásil do svojho účtu na inom zariadení, automaticky ho na pôvodnom odhlási a staré správy zmiznú. Teda pokiaľ nemá manuálne nastavené zálohovanie. Táto skutočnosť bude čoskoro minulosťou. WhatsApp chystá možnosť používania jedného účtu až na štyroch zariadeniach. Ďalšou výhodou bude, že sa účty budú medzi sebou synchronizovať a to znamená, že aj všetky prijaté a odoslané správy.


Facebook triedi možnosti cielenia reklám

Sociálna sieť začala s odstraňovaním viac ako tisíc možností cielenia reklám. Sú to najmä také, ktoré sa nepoužívajú tak často alebo také, čo sú podobné. Týmto krokom by mal Facebook zabezpečiť zjednodušenie a zefektívnenie cielenia. Možnosti, ktoré odstránil, vyberal podľa toho, ako bežne inzerujú firmy všetkých veľkostí a odborov. 

Zmeny sa týkajú taktiež obsahu dotýkajúceho sa multikultúrneho obsahu. Facebook odporúča cieliť na jazyk alebo kultúru. Cielenie zamerané na vojenské témy ako vojenské základne a iné sa zmenia na kategóriu armáda.

Táto zmena neovplyvní väčšinu bežných inzerentov. Dotkne sa vás vtedy, ak cielite reklamy na veľmi špecifické publikum. 

Facebook začal podporovať používanie #hashtagov

Po novom môžete používať hashtagy aj na Facebooku. Samotná sieť odporúča užívateľom aj firmám ich využívanie v príspevkoch, pretože plánuje s ich pomocou zvyšovať organický dosah zverejneného obsahu. V súčasnej dobe začal Facebook rozposielať výzvy na ich používanie.

Ich význam je dôležitý najmä pre vyššie zapojenie fanúšikov podľa preferencie vybraného obsahu. Optimálny počet hashtagov, ktoré môžete využiť na príspevok, je 3-5. Facebook odporúča testovať ich úspešnosť a relevantnosť. 

SEO

Glitch v Indexácii

Algoritmus prehliadača Google utrpel začiatkom augusta glitch a citeľne ovplyvnil výsledky vyhľadávania na celom svete. Tento glitch zapríčinil, že sa vo výsledkoch vyhľadávania nezobrazovali relevantné výsledky, dokonca niekedy až úplne absurdné. Webmasterská komunita si pred vyjadrením Googlu myslela, že sa vo veľkej miere jedná o update algoritmu.

Vo výsledkoch na 1. pozíciách počas trvania chyby v algoritme dominovali stránky ako Amazon, EBay, Aliexpress a stránky so správami.

K vysvetleniu toho, o čo sa jedná, došlo, keď Google webmasters dali tweet, v ktorom informovali, že došlo k chybe, a že je aktuálne už odstránená. Následne sa k téme vyjadril tweetom aj John Muller, v ktorom objasnil, že sa jednalo o chybu na ich strane, ktorú už odstránili. Zároveň si však urobil srandu z roku 2020 a poznamenal, že by bolo dobré, keby niekto opravil aj ostatne problémy tohto roku.

Po novom Google umožňuje predajcom na internete upravovať informácie o produktoch

Síce si už v súčasnosti vedia predajcovia upravovať svoje produktové výsledky pomocou schema.org označenia alebo Google Merchant Centera, a však občas sa napriek tomu stáva, že sa Google rozhodne zobraziť iné informácie zo stránky vo výsledkoch vyhľadávania. Preto Google pridal nové možnosti, kde vedia e-shopy kontrolovať, aké informácie sa zobrazia pri produktoch vo výsledkoch vyhľadávania.

Medzi tieto možnosti patrí No Snippet, ktorý znemožní stránke zobraziť sa vo výsledkoch vyhľadávania. Ďalej je to možnosť nastaviť maximálnu dĺžku snippetu pomocou “max-snippet:[number]” robots meta tagu, maximálnu veľkosť obrázka, ktorý sa zobrazí zo stránky vo snippete pomocou “max-image-preview:[setting]” robots meta tagu.

Teraz dokážu dokonca zakázať Googlu vyťahovať zo stránky určitú časť do snippetu pomocou “dada_nosnippet” HTML atribútu.

Google sa taktiež zaviazal, že tieto úpravy snippetov nijako neovplyvnia ranking stránky vo výsledkoch. No napriek tomu sa môže stať, že tieto zmeny spôsobia, že sa produkt nezobrazí v “ritch results” alebo v iných produktových zobrazeniach na Google.

WordPress a programovanie

Príchádza rýchlejšie VUE 3.0

Plánovaný release VUE 3.0 sa nám pomaly blíží. Sľubuje viacero zaujímavých vecí ako výrazné zlepšenie rýchlosti. RC stage je už von, viete si ho stiahnuť cez NPM. Čaká sa na produkčnú verziu, ktorá by mala byť dostupná už v najbližších dňoch. 

Zmeny v templatovaní vo WordPresse 5.5

Passing arguments bola dlhoočakávaná funkcionalita vo WordPresse. Ticket na túto funkcionalitu bol vytvorený pred 8 rokmi. 🙂 Doteraz nebola možnosť posielať žiadne údaje a teda časť kódu, ktorá bola volaná funkciou, ktorá si tie údajte musela načítať sama, čo boli často zbytočné query navyše. Teraz viete mať namiesto 4 rôznych template parts iba jednu, kde pošlete parameter style a v template part sa už len ošetrí výstup podľa neho. Style sa nemusí z postu načítať nanovo.

Claudia Blišťanová
Claudia Blišťanová - Social Media Specialist

Sociálne siete by mali ľudí baviť. Platí to pre prijímateľov obsahu ale aj jeho tvorcov. Práve preto som sa stala hrdým tvorcom, ktorému záleží, aby sa ľuďom zobrazoval kvalitný a zaujímavý obsah, ale taktiež hrdým prijímateľom, ktorý vie dobrý obsah oceniť.