fbpx

Všeobecné

Bannery alebo videá? Súboj o najefektívnejšiu reklamu na Facebooku

31. októbra 2023

Ak stále platí, že content je kráľ a my sme presvedčení, že áno, musíme sa tiež zamerať na formu obsahu, ktorý propagujeme. Obsah môže mať niekoľko podôb, jedným z najzásadnejších rozdielov na sociálnych sieťach je rozdiel v používaní statických obrázkov, alebo v dnešnej dobe veľmi populárnych videí. Poďme sa pozrieť na to, ktorá z foriem je efektívnejšia a či sa dá niečo také vôbec tvrdiť.

Celkový víťaz

Ak sa pozrieme na štatistiky, je zrejmé, že videoreklamy majú lepšie výsledky ako mnohé iné reklamné formáty vrátane obrázkov. Video reklama pomáha zvyšovať návštevnosť webových stránok, sprostredkovať jasnejší obraz o produkte alebo službe a generovať nových potenciálnych zákazníkov.

Ako sú na tom platformy ako Google či Instagram?

Videoreklamy sa v službe Google dostávajú do popredia čoraz viac. Závisí to však od odvetvia, cieľov kampane a publika. Display reklamy však stále zostávajú jedným z najčastejšie používaných formátov, pretože majú lepšiu mieru prekliku.

Videá majú na Instagrame lepšie výsledky ako obrázky. Konkrétne, videoreklamy na Instagrame generujú trikrát väčšie zapojenie používateľov. Podobne organické videopríspevky zaznamenávajú približne o 40 % viac komentárov a lajkov ako organické obrázky.

Prečo sú videá výkonnejšie?

Kľúčovým faktorom, ktorý vyplynul z prieskumu, je schopnosť videa upútať pozornosť používateľa efektívnejšie ako statické obrázky. Vďaka kombinácii pohybu, zvuku a rozprávania príbehu majú videá väčšiu šancu upútať pozornosť používateľa na Facebooku.

Okrem toho, že videá vedia upútať, majú tiež tendenciu udržať si pozornosť diváka dlhšie. Toto v konečnom dôsledku zvyšuje šancu, že kliknú na vašu reklamu.

Či už používateľ sleduje video čiastočne alebo úplne, získavajú sa cenné informácie o úrovni jeho záujmu. Marketéri môžu tieto dáta využiť na segmentáciu užívateľov a následne im poskytovať personalizovanejší obsah, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť konverzie.

Je však nevyhnutné mať na pamäti, že účinnosť reklamy do veľkej miery závisí od kvality a relevantnosti jej obsahu. Zle spracované video neprekoná dobre spracovaný obrázok len preto, že ide o video. Zapojenie a následné kliknutia do veľkej miery závisia od toho, nakoľko je obsah pre diváka zaujímavý, pútavý a relevantný.

Rozdiel v príprave

Hoci majú celkovo videá oveľa lepšie výsledky, nie vždy sa dá jednoznačne tvrdiť, že je dobré zvoliť práve tento typ reklamy na úkor obrázkov či bannerov. Jedným z hlavných dôvodov je nákladovosť prípravy. Oproti videám je príprava vhodných online bannerov oveľa kratšia a jednoduchšia, tým sa ušetrí za ich prípravu. V prípade krátkodobých kampaní sa nevypláca investovať energiu, čas a peniaze do niečoho, čo nahradí, síce s nižšou efektivitou, obrázky (v rámci nižšieho budgetu môže byť efekt dokonca rovnaký).

Samozrejme aj tu je čas prípravy relatívny. Krátke a nie príliš kvalitné video možno vytvoriť v naozaj dobrom čase, ale nekvalitná reklama je mnohokrát skôr kontraproduktívna. Ak už sa púšťame do videí, malo by ísť o skutočne kvalitné videá, čo sa týka obsahu, tak spracovania. To zaberie niekoľko hodín príprav, a to mnohokrát vo väčšom tíme ľudí. Ak pripravujeme dlhodobé brandové video, remarketingové video, či výkonnostné video, ktoré pôjde dlhšiu dobu, určite sa do prípravy oplatí investovať.

Všetko je o testovaní

Aj keď všeobecné dáta hovoria jasne, neznamená to, že práve vo vašom podniku nemôžu byť efektívnejšie obrázky. Testovanie formátov i obsahu reklám je základ celého online marketingu. Ak máte možnosť a má to potenciál, testujte a testujte. Skúšajte rôzne obsahy reklám, a to v podobe obrázkov či videí a sami uvidíte, čo vám lepšie funguje.

Niekedy stačí oveľa lacnejší obrázok na odprezentovanie vášho produktu. A to predovšetkým v prípade známeho produktu, pri ktorom nie je potrebné vysvetľovať o čom je a aké sú jeho výhody. Ak vytvárame remarketingovú kampaň na propagáciu produktu alebo chceme upozorniť na zľavu nejakého produktu pre verných zákazníkov, iste sa oplatí využiť na prípravu lacnejšie bannery, ktoré jednoducho splnia ciele rovnako ako videá.

Aké sú možnosti zdieľania obsahu?

Platená reklama na sociálnych sieťach je základom výkonnostného marketingu, ale nie je to jediný spôsob, kde je potrebné zvážiť, či je vhodný obrázok alebo video. Ďalšou možnosťou je napríklad vkladanie obsahu na svoju firemnú stránku na Facebooku. Výsledky budú podobné, ale pretože obsah na stránkach je dlhodobý a neplatíme priamo za zdieľaný obsah, rozhodne sa oplatí skúšať čo najviac variánt. Oproti samotným reklamám cielite na užívateľov, ktorí vašu firmu už poznajú, preto má samotné oznámenie úplne iný charakter.

Ak ste už pripravili video na marketingovú kampaň, a to na sociálnych sieťach, neznamená to, že sa hodí aj na vašu facebookovú stránku, hoci je vloženie videa na stránku zadarmo. Pravdepodobne je video vytvorené na oslovenie nového publika, pre členov vašej skupiny je teda toto video nerelevantné a môže narobiť viac škôd ako úžitku.

Rovnako tak môžeme uvažovať o vkladaní reklám do stories užívateľov. Pomerne nový spôsob reklamy má veľký potenciál, opäť ale záleží na oznámení v závislosti na tom, či ide o sponzorovanú reklamu (teda platenú), alebo ide o obsah vašej stránky. Zvážte preto, či sa oplatí investovať viac úsilia a peňazí do štatisticky lepšej reklamy, teda videa, alebo menšie úsilie do pomerovo horšej statickej reklamy, ktorá ale vie so správnym oznámením splniť svoj cieľ. Ak si nie ste istí  s tvorbou videí či bannerov, môžete sa obrátiť na jednu z mnohých obsahových agentúr, ktoré sa špecializujú na tvorbu profesionálneho marketingového contentu.

Zhrnutie

Hoci celkovo fungujú lepšie videá, všetko záleží na vašom druhu podnikania a budgete, ktorý máte. Pri lacnejších kampaniach sa skôr oplatia bannery, príprava zložitých a krásnych bannerov vezme z budgetu príliš veľa, naopak pre väčšie kampane budú pravdepodobne lepšie videá. Kvôli marketingovej sile testovania sa rovnako oplatí aj v tomto prípade skúsiť pripraviť aj bannery a spôsoby porovnať. Veľakrát stačí test vykonať na prvýkrát a zistiť, ako váš bussiness funguje a nabudúce už budete vedieť, na čom ste a do čoho investovať.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.