fbpx

Všeobecné

Bezpečnosť na internete

10. júla 2023

Internet je veľmi dôležitou súčasťou každodenného života mnohých ľudí. Vďaka nemu máme prístup k obrovskému množstvu informácií, predstavuje formu relaxu či zábavy, umožňuje nám komunikovať s ľuďmi po celom svete a taktiež sa bez neho mnohí nezaobídu ani v práci.

Internet je však aj miestom, kde aktivita hackerov nie je nič nezvyčajné, preto by sme všetci mali výrazne dbať na bezpečnosť na internete. Existuje mnoho jednoduchých aj zložitejších princípov, ktorých sa v súvislosti s bezpečnosťou na internete môžete držať, my si však v dnešnom článku ukážeme tie základné.

V súčasnej dobe využívajú internet vo veľkej miere aj deti. Ak vás zaujíma ako podporiť bezpečnosť detí na internete prečítajte si náš článok TU.

Heslá

Silné heslá sú základnou vecou, čo sa týka bezpečia na internete, množstvo z nás však túto zásadu aj napriek tomu ignoruje. Je potrebné, vytvoriť si silné heslá, ktoré obsahujú číslo, veľké aj malé písmeno, špeciálny znak, avšak ideálne, nech je heslo dlhšie, najelpšie aspoň 8 znakov. Robí sa to preto, aby boli vaše heslá ťažké na odhadnutie. Dobrým tipom na vytvorenie takéhoto hesla je nechať si heslo vygenerovať automaticky. Je taktiež dôležité, nemať všade rovnaké heslo.

Dvojstupňové overenie

Ďalšou dôležitou a jednoduchou vecou, ktorá môže zvýšiť vaše bezpečie na internete je dvojstupňové overenie. Takáto autentifikácia môže zahŕňať overenie SMS kódom či napríklad aplikáciou. Aj napriek tomu, že je to pri prihlasovaní do vašich účtov krok navyše, odporúčame ho určite nevynechať.

Verejná Wi-Fi

Je dôležité myslieť na to, že verejné Wi-Fi siete sú náchylnejšie na útoky hackerov, pretože často nie sú veľmi dobre chránené. Určite sa teda cez verejnú sieť neprihlasujte napríklad do internet bankingu ani do iných dôležitých účtov. V súvislosti s týmto bodom je treba spomenúť aj VPN (Virtual Private Network), ktorej používanie poskytuje vyššiu bezpečnosť a ochranu prenosu dát cez internet. Internetové prenosy sú chránené šifrovaním a IP adresa užívateľa je skrytá.

Podozrivé stránky a e-maily

S opatrnosťou na internete súvisí aj obozretnosť pri návšteve stránok. Je potrebné, dávať si pozor na pofidérne weby a e-maily. Pokiaľ sú weby nezabezpečené, radšej si v nich nevytvárajte kontá ani z nich nenakupujte. Neklikajte taktiež na neznáme odkazy, či už na webe alebo v e-mailoch, ktoré ste obdržali od odosielateľa, ktorého nepoznáte. Hackeri môžu tieto odkazy používať na šírenie škodlivého softvéru alebo iného škodlivého obsahu. Toto platí aj pri sťahovaní súborov, letákov či pdf materiálov. Dávajte si pozor, odkiaľ sťahujete a sťahujte vždy len z overených stránok, ktoré poznáte.

Aktualizácie

Aktualizácie softvéru ale aj samotných aplikácií poskytujú používateľom najnovšie bezpečnostné opatrenia. Aktualizácie tiež môžu obsahovať opravy bezpečnostných chýb.

Antivírus

Posledným, ale rozhodne nie najmenej dôležitým bodom je antivírus. Takýto softvér pomáha chrániť pred rôznymi druhmi bezpečnostných hrozieb. Antivírusové programy skenujú počítač a detekujú škodlivý softvér, ktorý by mohol byť použitý hackermi na poškodenie počítača alebo získania prístupov k citlivým informáciám.

Vo všeobecnosti je teda potrebné dbať na bezpečnosť na internete, je treba byť si vedomý možných rizík aby ste sa nemuseli obávať úniku vašich údajov, či napríklad krádeže financií z vašich účtov. Keďže je prevencia podstatná, skúste niektoré z týchto krokov implementovať do svojho života, keďže odstraňovať potom napáchané škody je náročnejšie, ako sa im vyhýbať.

Veronika Kseňáková
Veronika Kseňáková - PPC specialist

K online marketingu som sa dostala vďaka stáži v Invelity, kde ma táto téma začala zaujímať. Nakoľko som pred stážou nikdy s digitálnym marketingom nemala priamu skúsenosť, všetko bolo pre mňa úplne nové. Teraz v Invelity pracujem a som rada, že sa môžem v tomto odvetví vzdelávať a zlepšovať.