Všeobecné

Čo je affiliate marketing a ako z neho vyťažiť maximum

19. apríla 2022

Stretli ste sa už v minulosti s pojmom affiliate marketing? Ak áno, ale aj napriek tomu netušíte, aký význam by to mohlo mať možno aj pre váš biznis, prečítajte si náš článok. Okrem toho, že sa dozviete čo to vlastne je, dostanete pár odporúčaní a rád od našich špecialistov.

Čo je affiliate marketing?

V prvom rade je to spôsob zarábania cez určitú províziu z predaja produktu inej firmy. Pre firmu je to plus, pretože práve takto dokáže získať nový propagačný kanál a sprostredkovateľ môže mať časť zisku z predaja. Môžeme ho tiež chápať ako reklamu, kde neplatíte za počet kliknutí, či zhliadnutia reklamy, ale za reálnu konverziu. To je celkom fér, nie?

Na akom princípe funguje affiliate marketing?

Fungovanie má dve časti, najprv sa pozrieme na tú teoretickú, ktorá sa skladá z niekoľkých krokov, aby sme tomu dokázali jednoduchšie porozumieť:

 1. Partner alebo Publisher publikuje ponuku inzerenta na svojom blogu alebo sociálnych sieťach.
 2. Návštvník klikne na reklamu alebo odkaz.
 3. Následne je návštevník presmerovaný na stránku inzerenta pomocou špeciálneho kódu, ktorý je priradený automatizovane. Ide o takzvaný identifikátor.
 4. Návštevník na stránke nakúpi. Čo je už reálna konverzia.
 5. Affiliate program tento nákup a detaily obchodu zaznamená za pomoci identifikátora.
 6. Transakcia musí byť schválená a označená, ako platný obchod.
 7. Ďalším krokom je pripísanie provízie na účet partnera, ktorý si danú časť prevezme. Je to fér inzerent získa nákup a návštevnosť webu a publisher časť vopred dohodnutej provízie.

Pri affiliate marketingu je zaujímavé spomenúť aj systém vyplácania provízie. Dáta z prieskumu affiliate siete Dognet hovoria o tom, že trh affiliate marketingu rastie v priemere o 40 % ročne. Poznáme rôzne druhy kampaní, ktoré sa pri affiliate využívajú. V minulosti affiliate fungoval skôr pre leadgen biznisy, ako segment bankovníctva (pôžičky, finančné produkty a pod.) Dnes je to skôr v prospech e-shopov, kde sa využívajú CPS (cost per sale) kampane, ktoré sa zameriavajú na maloobchod v podobe predaja elektroniky, nábytku a iného typu tovaru, jednoducho čohokoľvek čo má svoj internetový obchod.

Výška provízie sa určuje rôzne. Buď sa s partnerom dohodnete na percentách z predaja alebo máte určenú fixnú čiastku, či dokonca podiel z buducich obratov. Všetko je to však o dohode. Najčastejšie sa provízia počíta zo sumy bez DPH a dopravy. Provízia siete je cca 30 % z hodnoty provízie vášho partnera. A teda priemerná čiastka sa pohybuje niekde uprostred, závisí však aj od zapojenia publisherov a množstva konverzií od nich.

Ako je technicky zabezpečený?

Affiliate marketing je založený na odkazoch. V tejto časti si bližšie povieme ako to celé funguje po technickej stránke.

Ak je vaším cieľom zvýšenie konverzii na webe pomocou affiliate marketingu, v tom prípade sa nevyhnete vytvoreniu takzvanej affiliate linky a súvisiacich cookies spolu s ním. Práve oni zabezpečuje identifikáciu zákazníka a sprostredkovateľa/publishera. Vďaka nim je možné určiť, kto vykonal konverziu, kde spadá nákup, registrácie a mnohé iné. Pomocou nich dokážeme zistiť aj to, kto ju na náš web priniesol.

Tvorba pridruženého odkazu je možná viacerými spôsobmi. Dôležité je však povedať, že každý takýto odkaz musí mať svoje jedinečné ID partnera. Viete si ho vytvoriť svojpomocne, ale aj pomocou služby niektorej z pridružených sietí, ktorá sa o jej vznik postará za vás. Poznáme napríklad, www.dognet.sk, www.shareasale.com, ale aj mnohé iné.

Následne budete potrebovať ďalší nástroj, vďaka ktorému budete môcť sledovať všetky dáta a štatistiky, vyhodnocovať konverzie a mnohé ďalšie. Jedným z obľúbených, je napríklad Affilbox alebo FirstPromoter. Avšak niektoré affiliate siete spájajú a poskytujú, nielen technické zabezpečenie, ale aj štatistiky a vyhodnocovanie.

Faktory ovplyvňujúce úspech affiliate marketingu

Úspech affiliate marketingu ovplyvňujú rôzne faktory. Napríklad funkčnosť produktu/služby, ponúkaný produkt v porovnaní s konkurenciou, správne využívanie všetkých kanálov aj mimo affiliate marketingu, budovanie povedomia a dôvery o produkte alebo službe, ale aj mnohé ďalšie.

Ako začať s affiliate marketingom

Keď rozmýšľate nad tým, že s affiliate chcete začať, je dôležité povedať, že tieto kroky závisia od toho, či ste na strane inzerenta alebo na strane sprostredkovateľa.

inzerent:

 • kvalitný produkt,
 • spustenie affiliate programu,
 • hľadanie správneho sprostredkovateľa

sprostredkovateľ/publisher:

 • výber firmy/produktu
 • zapojenie sa do affiliate programu
 • propagácia firmy/produktu

Ako rozbehnúť jeho fungovanie

Tak ako pri ostatnom fungovani v online podnikaní, tak aj pri affiliate marketingu je dôležitá podpora. Tak ako aj pri iných kampaniach aj tu je potrebné:

 • správne optimalizovať
 • správne zacielenie reklamy
 • emailing
 • alebo iné osvedčené praktiky

Získavanie organickej návštevnosti

Organika je dnes niečo čo ide veľmi ťažko a je podstatné ju budovať naozaj od začiatku. Súvisí samozrejme aj s dôverou zákazníkov smerom k produktu alebo značke. Ani pri affiliate marketingu z neho nedokážete vyťažiť maximum, pokiaľ organickú návštevnosť nebudujete.

Ak je naším cieľom pracovať a zvyšovať organickú návštevnosť, potom je dôležité využiť všetky potrebné aktivity. Neodmysliteľnou súčasťou je samozrejme SEO, o ktorom sme vám napísali článok, kde sa určite dozviete všetko, čo potrebujete o využití SEO pre vašu firmu vedieť.

Podpora platenou reklamou

Pri platenej reklame v affiliate marketingu je samozrejme tou najrýchlejšou cestou PPC. Dokáže pomôcť pri rýchlom rozbehnutí kampaní, pri upozornení na akcie pomocou bannerovej reklamy, Facebook reklamy a samozrejme aj s reklamou vo vyhľadávačoch. Spravnymi nastaveniami a optimalizáciou dokáže pomôcť k dosiahnutiu skvelých výsledkov. Napríklad, ak umiestnite affiliate linky do nejakého rebríčka najlepších chladničiek alebo článku ako vybrať kvalitnú chladničku, tak pokojne môžete článok podporiť cez PPC reklamu, kým sa začnete zobrazovať organicky. Môžete týmto krokom hneď získať návštevnosť a možno aj prvé nákupy. Ak by ste o PPC reklame chceli vedieť viac, prečítajte si tento článok, ktorý sme starostlivo napísali pre vás a dozviete sa tam všetko, čo potrebujete. Ak sa chcete viac dočítať o Facebook reklame, tak v tom prípade odporúčame tento článok.

Emailing

Pokiaľ ste vo svete onlinu už dlhšiu dobu, tak emailing pre vás určite nebude novinka. Ide o najtradičnejšiu formu v online marketingu. Budovanie kontaktov a databázy síce vyžaduje trpezlivosť, ale v konečnom dôsledku môže byť veľmi efektívne.

Na záver by sme už len chceli spomenúť, že affiliate je beh na dlhé trate. Čiže, ak si predstavujete, že začnete zarábať hneď na druhý deň, nebude to cesta pre vás. Samozrejme závisí od produktu, dôvery, emócií, s ktorou si vás ľudia spájajú, povedomí o produkte a iných atribútoch, vďaka ktorým možno budete zarábať hneď. Ale naozaj sa radšej držte toho, že pri affiliate treba byť trpezlivý a treba mu dať čas, budovať ho postupnými krokmi. Držíme vám, samozrejme, palce a ak vás čokoľvek z oblasti affiliate marketingu zaujíma, napíšte nám.

Martina Ďuričková
Martina Ďuričková - Social Media Specialist

V práci so sociálnymi sieťami som vždy videla veľký potenciál. Vytvárať kreatívny content na mieru rôznym segmentom, pripraviť stratégiu, podporovať príspevky, fotiť a písať články, plniť ciele a dosahovať výsledky, pri ktorých je vidieť, že vaša práca má zmysel. Presne preto som sa ocitla tu, v Invelity, kde tvorím súčasť digitálnej divočiny.