fbpx

SEO

Čo je Google Search Console?

20. februára 2024

Google Search Console je bezplatný nástroj od spoločnosti Google na analýzu webovej stránky z pohľadu organického vyhľadávania. Nájdete tu napríklad informácie o tom, aké kľúčové slová pokrývate vaším obsahom alebo prípadné chyby na webe. Poďme si však povedať o tomto nástroji viac. 

Pre koho je Google Search Console?

Nástroj Google Search Console je vhodný pre širokú škálu používateľov. Na získanie všeobecných informácií ho môže využiť ktokoľvek, komu udelíte prístup. Na hĺbkovejšie analýzy ho využívajú web developeri alebo SEO špecialisti. 

Ako GSC zhromažďuje dáta?

Google Search Console zhromažďuje vzorky údajov. To môže byť obmedzujúce. Síce ide o reprezentatívnu vzorku, stále je to len vzorka. Napríklad ak nájdete chybu, ktorá ovplyvňuje niekoľko stránok, nebudete mať prístup k celému zoznamu chybných stránok na jej nápravu. 

Podľa Google sú prítomné aj ďalšie nezrovnalosti v údajoch, na ktoré si treba dávať pozor. Vaša stránka nemusí byť nevyhnutne crawlovaná pri každom použití nástroja, takže sa môžu zobrazovať neaktuálne údaje. Spracovanie dát taktiež môže spôsobiť, že štatistiky sa budú líšiť v porovnaní s inými zdrojmi. 

Využitie Google Search Console

GSC poskytuje komplexné údaje o tom, ako Google vníma vašu webovú stránku. Ide o súbor nástrojov, ktorý umožňuje majiteľom či správcom stránok sledovať ich výkonnosť vo vyhľadávaní.

Analytický nástroj Google Search Console využívajú pri práci najmä SEO špecialisti. Získané dáta sú skvelým zdrojom pri príprave návrhov na optimalizáciu webovej stránky z pohľadu SEO

Poďme sa teda pozrieť, aké dáta môžeme získať z GSC:

1. Informácie o počte impresií, klikov a pozícii kľúčových slov z pohľadu organického vyhľadávania.

2. Informácie o počte indexovaných a neindexovaných stránok.

3. Dôvody, prečo stránky nie sú indexované.

4. Návštevnosť jednotlivých podstránok.

5. Na aké kľúčové slová sa zobrazujete.

6. Z akého zariadenia prišli užívatelia na web.

7. Či má webstránka responzívny dizajn – je optimalizovaná pre mobily.

8. Stránky, ktoré nie sú zabezpečené https.

9. Informácie o chybách a nedostatkoch webu.

10. Informácie o sitemapách – mapách stránok. 

11. Rýchlejšie zaindexovanie nových či zmenených stránok. 

Prečo využívať Google Search Console?

Pomocou nástroja Google Search Console získate prístup k dátam, ktoré môžete využiť na zlepšenie organickej viditeľnosti. Jednoducho povedané, organická viditeľnosť je to ako a kde sa zobrazuje vaša stránka v organických výsledkoch vyhľadávania. Čím lepšiu pozíciu vo vyhľadávaní máte, tým ste viditeľnejší pre potenciálneho zákazníka. 

Tiež môžete získať skutočný prehľad o kľúčových slovách, na ktoré sa stránka vo vyhľadávaní zobrazuje. Daným kľúčovým slovám môžete následne prispôsobiť optimalizáciu. 

Google Search Console je nevyhnutným nástrojom na optimalizáciu vášho webu. V našom jednoduchom článku sa dozviete ako ho nastaviť a ako overiť web v Google Search Console

Máte záujem o SEO optimalizáciu? Radi vám pomôžeme so správou vašej webovej stránky. Vyplňte krátky formulár alebo nám zavolajte. 

Valéria Lapínová
Valéria Lapínová - PPC & SEO specialist

O digitálnom marketingu som sa prvýkrát dozvedela už počas štúdia na vysokej škole. Daná téma ma oslovila natoľko, že som sa jej venovala aj pri vypracovaní záverečnej práce. Následne po štúdiu sa mi naskytla príležitosť absolvovať stáž tu v Invelity. V súčasnosti tu stále pracujem a som rada, že môžem rozvíjať svoje vedomosti a schopnosti v oblasti PPC a SEO.