SEO

Čo je obsahový marketing a prečo ho potrebujete

9. marca 2022

Publikujete premakaný obsah (aspoň si to myslíte), ale nedosahuje také výsledky, aké by ste chceli? Skúste sa zamyslieť nad tým či ste správne pochopili podstatu obsahového marketingu. Ak v ňom máte ešte stále medzery, spoločne si všetko v nasledujúcich riadkoch objasníme.

Čo je teda vlastne obsahový marketing 

Obsahový marketing alebo tiež content marketing je technika, ktorá sa zameriava na tvorbu, zverejňovanie a distribúciu obsahu. Cieľom je získať si určité publikum s úmyslom predať produkt alebo službu.

Know-how celého content marketingu je práve hodnota, ktorú nesie náš publikovaný obsah. Zákazníkov už totiž dávno nezaujímajú len suché informácie o produktoch. Tie na nich vyskakujú doslova všade v podobe reklám a majú ich po krk. Egoisticky nás vždy zaujíma len to, ako môžeme uspokojiť svoje vlastné potreby. Marketérom sa tu ponúka možnosť vybudovať si so zákazníkmi dlhodobý vzťah a získať ich dôveru. Na uspokojovanie potrieb svojich zákazníkov nevyužívajte len produkty alebo služby. Vytvorte obsahový marketing, z ktorého bude mať váš zákazník osoh. Pomôžte mu vyriešiť nejaký problém alebo mu povedzte niečo nové z oblasti, ktorej sa venujete, niečo, o čom doteraz vôbec netušil!

Nie, obsahový marketing nie je len výmysel modernej doby a novodobého marketingu. Bol tu dávno pred samotným internetom. Jeden švárny mladík menom Jan van der Heijden z Holandska prišiel so skvelým nápadom. Vymyslel koženú hadicu a na to, aby sa s týmto svojím novým vynálezom pochválil okoliu využil práve techniky content a influencer marketingu. Ibaže, vtedy, o tom ešte ani sám nevedel. Na to, aby jeho vynález považovali ľudia za hodnotný a zaujímavý im musel ukázať, ako môže byť pre nich prínosom. A tak sa vrhol do písania knihy, v ktorej hovoril o tom, ako oheň vzniká, ako sa šíri a hasí v rôznych situáciách. Rozsiahly text nezabudol doplniť o obrázky, čím si získal svojich čitateľov.

Čo všetko môžeme považovať za obsahový marketing? Blogy, newsletter, tlačové správy, e-maili, posty na sociálnych sieťach, fotky, videá, how-to magazíny, infografiky, case studies. Naozaj čokoľvek vás napadne.

Prečo je obsahový marketing dôležitý

V dnešnej uponáhľanej dobe majú firmy čo robiť, aby svojich potenciálnych zákazníkov upútali. No práve hodnota nášho obsahu nás môže odlíšiť od konkurencie.  Kvalitným a hodnotným obsahom ostáva značka v mysli svojich zákazníkov, ktorí si na ňu spomenú pri najbližšom nákupnom rozhodovaní.

Stratégia obsahového marketingu zlepšuje aj vnímanie verejnosti. Keď disponujeme veľkým obsahom, verejnosť nás považuje za odborníkov v danej oblasti. Zlepšuje sa tak ich dôvera k našej značke.

O tom, že obsahový marketing funguje niet pochýb. Spoločnosti, ktoré disponujú vlastným blogom získavajú až o 67% viac leadov, teda potenciálnych zákazníkov.

A to z jednoduchého dôvodu. Asi viete povedať aj podľa seba, že pred nákupom napr. nového mobilu si na internete o ňom zisťujete informácie. Pozeráte si detailné fotografie, videá a napokon aj recenzie. Po zvážení všetkých pre a proti nakoniec vykonáte nákup. Dôveryhodnosť vašej značky sa zvyšuje, keď zákazníci vidia, že sa v danej oblasti vyznáte. Vtedy veria v to, čo robíte, považujú vás za profíkov a neboja si od vás produkt zakúpiť.

Ako funguje obsahový marketing

K tomu, aby obsahový marketing fungoval správne musíme pochopiť model STDC, ktorý v marketingu zastáva čestné miesto.

STCD je model, ktorý hovorí o nákupnej ceste zákazníka. Tento model musíte zohľadniť aj pri tvorbe vášho obsahu a pokryť ním všetky etapy nákupnej cesty. Predstavte si situáciu nákupu spomínaného mobilného telefónu. Načo vám bude zľavový kód na ďalší nákup zaslaný v e-maili, ak ste doteraz ešte žiaden nákup neurobili? Načo vám budú recenzie od spokojných zákazníkov, keď nie ste oboznámený s novým produktom? Nachádzate sa v 1. kroku vašej nákupnej cesty a potrebujete si prečítať o využití produktu a jeho výhodách. No a keď sa dostanete k poslednej fáze a produkt ste si už zakúpili, firma sa musí starať o to, aby sa z vás stal pravidelný návštevník. V tejto fáze, preto uvítate nejaké zľavy, vernostné programy alebo dodatočné služby.  Túto problematiku podrobnejšie rozoberáme v tomto článku.

Ako na tvorbu obsahu?

V bode, kedy rozmýšľame nad tým, ako vlastne takýto obsah vytvoriť prichádza naše milované SEO. So SEO stratégiou je spojená aj obsahová optimalizácia. Správne optimalizovaný obsah je pre čitateľov ľahšie stráviteľný. Ochotne ho budú zdieľať, vy sa stanete dôveryhodnejšími a vo výsledkoch vyhľadávania sa budete stále posúvať o políčko vyššie. Komponentmi optimalizovaného obsahu sú kľúčové slová, metapopisky, nadpisy alebo Alt texty.

Najjednoduchším spôsobom, ako správne cieliť obsah a spojiť sa so zákazníkmi je analýza kľúčových slov. Vďaka nej zistíme, ktoré slová ľudia najviac vyhľadávajú, aké sú ich problémy a ako máme smerovať tvorbu nášho obsahu. Na základe toho budeme vedieť vytvoriť témy, o ktorých môžeme písať a pokryť obsahom kľúčové slová, na ktoré sa chceme zobrazovať. Obsahový marketing by mal predstavovať spojenie príjemného s užitočným. Našich zákazníkov uspokojíme pridanou hodnotou z obsahu, ktorým si zároveň zvýšime hodnotenie v Googli. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo je SEO, prečítajte si náš článok, kde sme sa tejto tématike venovali.

Vytvorený obsah by bola škoda skrývať. V tomto bode treba využiť silu sociálnych sietí, ktoré sú sami o sebe nástrojom obsahového marketingu a najlepším spôsobom propagácie. Možností je neúrekom. Každá sociálna sieť disponuje inými výhodami, ktoré sa dajú kreatívne využiť. Nemusíme zbytočne všade zahlcovať ľudí tým istým obsahom. Na každej sociálnej sieti platia iné pravidlá a funguje na nich iný obsah.

Recyklujte. Využite 1 blogový článok a urobte z neho 5 rôznych výstupov. Na Facebooku môžete uverejniť zaujímavú infografiku, v ktorej jednoducho zhrniete obsah blogového článku. Na Instagrame pridajte fotky a krátke 15 sekundové video. Na Youtube pridajte komplexnejšie vzdelávacie video, v ktorom zhrniete aj obsahy vašich predchádzajúcich článkov. Opätovné použitie obsahu vám umožňuje rozšíriť jeho hodnotu zmenou. Správa je rovnaká, ale kanál alebo formát, v ktorom sa spotrebúva, je odlišný. Týmto spôsobom budete stále jedinečný. Nebojte sa prejsť aj cez staršie príspevky, aktualizujte ich a urobte z nich nový obsah hodný zdieľania v budúcnosti.

Znie to ako celkom dosť práce, však? Nuž. Obsahový marketing nie je pre každého. A svoje ovocie neprinesie, ak ho zbúchate za pár minút bez väčšieho zamyslenia, ako by mohol vašim zákazníkom a vašej značke reálne pomôcť. Dôležité je byť konzistentným a stále kreatívnym v hľadaní nových spôsobov, ako zatočiť so svojimi nápadmi. Držíme vám palce!

Petra Šenkárová
Petra Šenkárová - SEO copywriter

Už odmalička som rada blúdila po internete, spoznávala jeho zákutia a prispievala naň svojím contentom. V tom čase z toho mojim rodičom stáli vlasy dupkom, dnes už vedia, že v online svete sa oplatí kráčať. Aj tieto prvé kontakty s internetom ma naviedli na cestu digitálneho marketingu, v ktorom sa chcem vzdelávať. Začala som štúdiom marketingovej komunikácie a praktické skúsenosti naberám tu v Invelity.