PPC

Čo je to data product feed a prečo ho potrebujete?

11. marca 2024

Data produkt feed môžete poznať pod názvom informačný kanál produktových údajov alebo zaužívané sú aj výrazy ako informačné kanály produktov alebo nákupné kanály. V podstate ide len o presun údajov o produktoch z jedného miesta na druhé. V tomto článku si rozoberieme, čo to presne znamená a prečo ho potrebujete pre svoj e-commerce biznis aj vy.

Čo je to data product feed

Snažili ste sa porozumieť definícií data product feedu v úvode, ale ešte stále v tom máte chaos?Vysvetlíme vám to ešte raz a teraz jednoduchšie.

Data product feed predstavuje dátový súbor s informáciami o produktoch, ktorý si môžete vypýtať od človeka, ktorý vám spravuje web. Tento súbor budete môcť následne použiť v reklamách.

Ide o súbory vo formáte CSV, TXT alebo XML obsahujúce informácie o produkte. Používajú ich produktové marketingové kanály ako Amazon, Google a Facebook na získavanie údajov o produktoch obchodníkov na účely zobrazovania záznamov o produktoch.

Z pohľadu zákazníka: Ak si pozerám niekde na webe práčku, začnú sa mi všade objavovať obrázky s podobnými typmi práčky, ktorú som si vyberal.

Napríklad:

Aká je cesta produktového feedu z webstránky do Google Ads?

Za nás určite odporúčame vygenerovať dátový súbor / produktový feed vo formáte XML, zavesiť ho na web a pravidelne aktualizovať. Následne môžete do reklamných systémov tento súbor nahrať len cez 1 link umiestnený na webe. Tento odkaz by mal byť pravidelne aktualizovaný, aby reklamné kampane vždy zobrazovali najnovšie informácie o produktoch.

Pre Google Ads reklamy spravujeme produktové feedy v systéme Merchant centrum. Tento systém je bezplatný a je potrebné, aby bol prepojený s vaším Google Ads účtom. Ideálne je ak sú produktové feedy v správnom tvare a obsahujú všetky náležitosti podľa dokumentácie, ktorá je voľné dostupná a váš správca webu by si s ňou mal hravo poradiť (teda aspoň naši ITčkári s tým nemajú problém) 🙂

Ak produktový feed potrebuje viacero úprav alebo nejaké členenie, doplnenie popisov, či kategorizovanie tieto úpravy robíme v programe Mergrado. Je to skvelý nástroj, no keď ho používame zbytočne sa nám navyšujú mesačné náklady.

Cez Merchant centrum putujú informácie z produktového feedu do Google Ads a tu sú už pripravené na „servírovanie“ užívateľom internetu cez rôzne typy kampaní.

Aká je cesta produktového feedu z webstránky do Meta Ads?

Veľmi obdobná, ak pri Google reklamách avšak vytvorený produktový feed je priamo nahrávaný do katalógu produktov v Meta Business Manageri. Taktiež je potrebné, aby spĺňal nároky podľa dokumentácie. Ak nemá požadovaný formát, rovnako niektoré úpravy vieme urobiť v Mergade. 

Prečo je produktový feed pre e-commerce marketérov taký dôležitý?

Trhový podiel reklamných formátov založených na feede pre inzerentov elektronického obchodu sa v službách Google sa zvyšuje.

Vo vašom elektronickom obchode sa nachádza množstvo informácií o produktoch, ktoré môžete využiť na vylepšenie a zdokonalenie svojich reklamných kampaní. A nielen to – môžete pridávať informácie z obrovského množstva zdrojov a vytvárať tak produktové feedy bohaté na údaje

Väčšina reklamných kampaní využíva produktové feedy elektronického obchodu v podstate len na získanie údajov o produktoch. A to je úplne v poriadku – z technického hľadiska nie je na takomto odosielaní základných (neoptimalizovaných) údajov o produktoch nič zlé.

Avšak vaše produktové feedya majú oveľa väčší význam. Viete, nákupné kanály a trhoviská používajú vaše údaje o produktoch ako ukazovateľ kvality vašej kampane. Niektoré kanály sa pozerajú na údaje vo vašom kanáli, aby vyvodili závery, či majú alebo nemajú zobraziť váš produkt pre konkrétny vyhľadávací dotaz.

Váš produktový feed môže ovplyvniť úspech… alebo neúspech vašich kampaní elektronického obchodu. Silní predajcovia to využívajú vo svoj prospech.

Optimalizovaný produktový kanál má mnoho výhod. Tu je niekoľko z nich:

Lepšie skóre kvality

Reklamné systémy majú pri rozhodovaní o tom, aké ponuky majú zobrazovať zákazníkom, k dispozícii len jednu vec: údaje o vašom produkte.

To, čo je zahrnuté vo vašom produktovom feede, má zásadný význam. Lepšie a presnejšie údaje o produktoch vždy vyhrávajú.

Presnosť údajov

Zhodujú sa vaše výpisy produktov s údajmi o obchode? Sú vaše zásoby aktuálne? Sú všetky aktualizácie produktov aktuálne? Dúfajme, že áno.

Staré a nepresné údaje v zoznamoch produktov zbytočne vytvárajú chaos v kampaniach. Nielenže je to zlý zážitok pre nakupujúcich, ale môže vás to stáť aj vyradenie z niektorých reklamných kanálov.

Vyššia výkonnosť kampaní

Názvy produktov sú jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť výkonnosť vašich nákupných reklamných kampaní – a sú dôležitou súčasťou vášho feedu. Zákazník bude pri hľadaní správneho tovaru prehľadávať stránky s výsledkami a názov je jednou z prvých vecí, ktoré uvidí, keď narazí na vašu reklamu.

Práve v tomto kritickom bode sa človek rozhoduje, či klikne a dozvie sa viac. Týchto niekoľko slov je vašou príležitosťou zastaviť ich v ich úsilí a presvedčiť ich, aby nepokračovali ďalej. Nechcete predsa zbytočné kliknutia! Ak chcete, aby bol zákazník čo najviac kvalifikovaný ešte predtým, ako klikne na vašu reklamu, je dôležité hneď zdôrazniť najdôležitejšie informácie. Túto príležitosť poskytuje názov vášho produktu. Tým tiež predídete tomu, aby boli nakupujúci po kliknutí sklamaní alebo frustrovaní.

Uistite sa, že vaše názvy sú dostatočne jedinečné. Ak nie sú, môže to mať vplyv na vašu viditeľnosť. Prispôsobte ich dôležitým, rozlišujúcim atribútom, ako je veľkosť, farba či pohlavie a presnejšie tak popíšte a odlíšte jednotlivé produkty.

Cenová konkurencieschopnosť

Cenová konkurencieschopnosť je dôležitým faktorom hodnotenia pre algoritmus Google Shopping a pre mnohých ďalších vydavateľov. Je to preto, že nákupné reklamy zobrazujú cenu, a preto ovplyvňujú mieru prekliku.

Cenová konkurencieschopnosť má tiež významný vplyv na mieru konverzie. Sledovanie cien konkurencie vo výsledkoch služby Nákupy Google zabezpečuje, že maloobchodní inzerenti môžu sledovať strategické cenové pohyby svojich konkurentov v rámci celého portfólia SKU. Po pridaní týchto údajov do produktového kanála ich môžete použiť na úpravu stratégií na základe cenovej konkurencieschopnosti jednotlivých produktov.

Údaje o výkonnosti

Pridanie údajov o výkonnosti do kanála vám umožní zoskupovať produkty na základe ich marketingovej výkonnosti. Tieto údaje vám tiež umožňujú optimalizovať štruktúru kampaní. Jednotlivé produkty môžete automaticky oddeliť do vlastných skupín produktov, keď dosiahnu určité prahové hodnoty objemu, a produkty môžete automaticky rozdeliť, aby ste oddelili najvýkonnejšie SKU.

Data produktový feed je kľúčovým nástrojom pre úspešné reklamné kampane. Tieto súbory obsahujúce informácie o produktoch umožňujú marketérom presne cieliť na potenciálnych zákazníkov a zabezpečiť, že reklamy budú zobrazované s aktuálnymi a relevantnými produktovými informáciami. Venujte dostatočnú pozornosť správe a optimalizácii produktových feedov a využite ich maximálny potenciál v konkurenčnom e-commerce prostredí.

Veronika Kseňáková
Veronika Kseňáková - PPC specialist

K online marketingu som sa dostala vďaka stáži v Invelity, kde ma táto téma začala zaujímať. Nakoľko som pred stážou nikdy s digitálnym marketingom nemala priamu skúsenosť, všetko bolo pre mňa úplne nové. Teraz v Invelity pracujem a som rada, že sa môžem v tomto odvetví vzdelávať a zlepšovať.