PPC

Čo potrebujeme vedieť o FB Special Ad Category?

24. mája 2022

Stalo sa aj vám, že vám FB z hodiny na hodinu zamietol väčšinu vašich reklám z dôvodu, že vaše kampane nespĺňajú všetky požiadavky a chýba vám stanovená Special Ad Category? Facebook čoraz viac presadzuje pravidlá a obmedzenia pre reklamy, ktoré spadajú do určitých kategórií. Donedávna na to len upozorňoval, ale už momentálne aj obmedzuje reklamy a celkovo aj výkon kampaní, ak promujeme produkty/služby, ktoré spadajú do určitých kategórií. No a nám nezostáva nič iné len sa tomu prispôsobiť. V tomto blogu sa dozviete, čo je presne Special Ad Category, aké kategórie produktov/služieb do týchto kategórií spadajú, čo to vlastne pre nás znamená a čo musíme spraviť, aby nám už FB reklamy nezamietal. 

Čo je FB Special Ad Category a prečo existuje

FB Special Ad Category je nová klasifikácia reklám, do ktorej spadajú tieto nasledovné kategórie produktov/služieb (niektoré kategórie sa mierne prekrývajú). Facebook vytvoril kategorizáciu, aby pomohol presadzovať svoje zásady proti diskriminačným praktikám v reklame a predchádzal tak diskriminácii.

  • Bývanie (reklamy na predaj/prenájom nehnuteľnosti, poistenie nehnuteľnosti, hypotéky na bývanie, ocenenie nehnuteľnosti, opravy nehnuteľnosti)
  • Úvery (reklamy na kreditné karty, ponuka hypotéky, refinancovania, leasingy)
  • Zamestnanie (reklamy na ponuku práce na plný, čiastočný úväzok, certifikačné programy)
  • Spoločenské záležitosti, voľby alebo politika (reklamy týkajúce sa spoločenských záležitostí (napríklad ekonomiky alebo občianskych a sociálnych práv), volieb alebo politických predstaviteľov či kampaní)

Čo táto Special Ad Category znamená pre reklamy

Ak vaša reklama spadá do vyššie spomenutých kategórií, tak možnosti cielenia, na ktoré ste boli doteraz zvyknutí sa zmenia. Ide o tieto hlavné obmedzenia:

  1. Nemôžeme využívať cielenie na základe veku, pohlavia, PSČ
  2. Nemôžeme vylučovať konkrétne publiká z cielenia
  3. Môžeme využívať len obmedzené možnosti cielenia podľa záujmov
  4. Môžeme využívať pri zacielení na lokalitu len rádius viac ako 24km (nie menej)
  5. Nemôžeme využívať vlastné lookalike publiká (namiesto toho si musíme vytvoriť Special ad audiences, viac nižšie)
  6. Nemôžeme využívať rozšírené cielenie pri záujmoch 

 

 

 

Kde nájdem nastavenie Special Ad Category

Nastavenie Special Ad Category nájdeme v nastaveniach na úrovni kampane. Následne už musíme myslieť na špecifiká tejto kampane a obmedzené možnosti cielenia, ktoré sme si už uviedli vyššie.

 

Čo sú Special Ad Audiences

Ako sme spomínali, nie je možné využívať vlastné lookalike vytvorené publiká. Ale našťastie neprichádzame úplne o tento typ širokého cielenia. Lookalike publiká, ktoré poznáme sú nahradené Special Ad Audience. Tieto nové špeciálne publiká sú takisto vytvorené na základe podobnosti online správania sa našich zákazníkov, užívateľov. Tieto nové publiká sú teda veľmi podobné tým našim lookalike publikám, avšak vyhovujú a spĺňajú obmedzenia Special Ad Category – sú odstránené určité informácie o demografii, záujmoch a pod.

 

Odporúčania pri zmene Special Ad Category

Ak máte už historicky aktívnu kampaň s viacerými ad setami, tak odporúčam radšej si v tomto prípade vytvoriť novú kampaň (ak teda nejde o akvizičnú kampaň s množstvom dát), lebo po zmenení kategórie na úrovni kampane musíte vo všetkých ad setoch meniť všetky nastavenia, aby boli v súlade s podmienkami Special Ad Category, ktoré sme si spomínali vyššie v článku.

Dúfame, že tento článok vám pomôže ešte viac pochopiť problematiku FB Special Ad Category a bude vám nápomocný. Ak by ste mali akékoľvek problémy alebo otázky neváhajte nás kontaktovať.

 

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.