Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
Všeobecné
Dark Web – Čo sa skrýva za temným zákutím internetu?
3. mája 2024
Všeobecné
3. mája 2024
Dark Web, často nepochopený a obávaný, existuje ako skrytá oblasť v rámci obrovského priestoru internetu. Je prístupný len prostredníctvom špecializovaného prehliadača a používateľom ponúka anonymitu v paralelnom online svete. Hoci Dark Web nie je výlučne doménou pre ilegálne činnosti, nesporne slúži ako platforma pre širokú škálu nezákonných transakcií. V tomto článku sa zaoberáme problematikou Dark Webu, jeho využitím v mene dobra, ako aj hrozbami, ktoré predstavuje pre našu spoločnosť.
Základný rozdiel medzi Dark Webom a Deep Webom je že v prípade Deep Webu nemá žiadny „ilegálny“ obsah. Vstup do obsahu Deep Webu je chránený, a to najmä prihlasovacím menom a heslom, prístupom cez firemnú VPN alebo je dostupný len cez interný vyhľadávač na konkrétnej stránke. Podľa niektorých odhadov je na Deep Webe až 90 % všetkého obsahu na internete. Na rozdiel od Deep Webu na Dark Webe nájdeme aj obsah, ktorý nie je úplne (alebo vôbec) legálny.
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia Dark Web nie je výlučne živnou pôdou pre kriminálne živly. Ponúka jednotlivcom možnosti anonymnej komunikácie, zabezpečuje súkromie a bezpečnosť pre tých, ktorí čelia represívnym režimom alebo jednoducho hľadajú bezpečný priestor na diskusiu. Dark Web umožňuje informátorom, novinárom, či aktivistom zdieľať informácie bez strachu z identifikácie. Na druhej strane možnosť anonymného zdieľania informácií je živnou pôdou pre kriminálne živly všetkého druhu. Ako užívateľ nájdete na Dark Webe veľké množstvo diskusných fór, kde si ľudia vymieňajú svoje „zakázané“ názory a majú možnosť sa zoznámiť a komunikovať s ľuďmi s podobným videním sveta.
Mnoho jednotlivcov a organizácií používa Dark Web na prístup k nástrojom a službám zvyšujúcim súkromie, ako sú napríklad poskytovatelia šifrovaných e-mailov, anonymné prehliadače a platformy na bezpečné odosielanie správ.
Ak by ste sa chceli pozrieť na temné zákutia Dark Webu, obyčajný prehliadač vám na to nestačiť nebude. Najznámejšou platformou cez, ktorú sa dostanete do temného sveta je Tor (skratka The Onion Router) Browser.
Tento prehliadač bol pôvodne vyvinutý americkou armádou, ktorá ho údajne používa dodnes. Cez tento prehliadač získate síce pomalý ale prístup a dokonca si ho môžete zadarmo stiahnuť z internetu. Môžete použiť ale aj iné prehliadače ako napríklad Zeronet, Hyphynet alebo The invisible internet project. Samozrejme nesmiete zabudnúť na bezpečnosť! V tomto prípade je VPN nutnou výbavou tak ako pravidelný update prehliadača. Jednotlivci, ktorí chcú použiť Dark Web na investigatívnu prácu, by mali mať potrebné technologické zručnosti a skúsenosti a taktiež opatrenia na zabezpečenie svojho súkromia. Okrem toho by mali poznať platné zákony, ktoré sa vzťahujú na používanie Dark Webu. Zistite, o aké bezpečnostné pravidlá ide.
O ilegálnych aktivitách na Dark Webe sa už napísalo dosť. Najznámejší prípad trhoviska (niečo podobné ako eBay alebo Amazon) s názvom „Silk Road”. Toto trhovisko otvoril jeho zakladateľ Ross Ulbricht v roku 2011 a o 2 roky neskôr ho zatvorili a zakladateľa uväznili na 30 rokov. Prečo na tak dlho? Okrem zbraní, zakázaných látok boli v hre aj ľudské životy. Avšak Dark Web nie je len o nezákonnej činnosti. Poďme sa pozrieť čo všetko môžete nájsť na temných stránkach.
Platformy ako SecureDrop umožňujú oznamovateľom anonymne odosielať informácie sú navrhnuté tak, aby zabezpečili anonymný prenos citlivých informácií. Ich cieľom je poskytnúť bezpečnú cestu pre odhalenie korupcie, nezákonných aktivít alebo porušení ľudských práv, pričom zabezpečujú ochranu totožnosti a bezpečnosť komunikácie.
Niektoré webové stránky vám poskytujú prístup k necenzurovaným informáciám, fóram pre slobodu prejavu, prípadne platformám na diskusiu o citlivých témach, ktoré môžu byť na prístupných webových stránkach obmedzené alebo cenzurované. Tieto platformy zohrávajú dôležitú úlohu pri podpore slobody slova a umožňujú voľný prístup k informáciám. Ich existencia poskytuje alternatívny kanál pre komunikáciu a výmenu názorov mimo tradičných médií.
Na Dark Webe nájdete komunity zamerané na diskusiu o kryptomenách, technológii Blockchain a súvisiacich témach, ktoré slúžia ako zdroj informácií pre nadšencov kryptomien. Kryptomena Bitcoin je na dark webe široko používaná, pretože ponúka flexibilitu a samozrejme nevyhnutnú anonymitu keďže používatelia môžu pri používaní Bitcoinov skryť svoju aktivitu a identitu. Jednou z bežných metód je výmena Bitcoinov za online herné meny, ako sú zlaté mince v hrách, ako je World of Warcraft.
V temných zákutiach môžete objaviť historické archívy, vládne dokumenty a iné verejné záznamy, ktoré nie sú dostupné v bežných prehliadačoch. Tieto historické archívy tak ponúkajú alternatívny zdroj poznatkov a umožňujú preskúmanie minulosti z rôznych perspektív.
Odborníci odhadujú, že Dark Web zahŕňa necelých 5 percent obsahu celého internetu a denne ho navštíví približne 3 milióny užívateľov. Aj tu postupne preniká umelá inteligencia. Alternatívou ChatGPT by mohol byť WormGPT označovaný ako “blackhat” dostupný za 100 eur na mesiac, prípadne 550 eur na rok. Konkurent FraudGPT jeho autori propagujú ako pokročilý bot pre “útočné” účely. Jeho využitie zahŕňa písanie kódu, vytváranie nezistiteľných malvérov, písanie phishingových stránok, či hľadanie bezpečnostných medzier. AI však na druhej strane nastupuje do boja s nelegálnou činnosťou. AI však pomáha bojovať aj na druhej strane. Jedným z prvých je DarkBERT, ktorý bol vycvičený odborníkmi z Korea Advanced Institute of Science & Technology (KAIST) bojuje proti kriminálnym aktivitám.
Dark Web je dobrým nástrojom pre verejnosť, investigatívnych novinárov a najmä oznamovateľov trestných a neetických činov. Na druhej strane sa prostredníctvom Dark Webu dostanete k číslam kreditných kariet, drogám, zbraniam, falošným peniazom alebo k „doživotnému“ prémiovému účtu spoločnosti Netflix. Môžete si najať hackerov, aby za vás útočili na počítače. Toto všetko na Dark Webe nájdete. Prehliadanie Dark Webu je u nás legálne. V prípade, že nechcete jednať protizákonne, nesmiete prostredníctvom Dark Webu nakupovať alebo predávať nelegálne komodity či služby. A hlavne pamätajte: za to, čo na Dark Webe robíte, nesiete plnú zodpovednosť!
Programovaniu sa venujem od strednej školy. Prešla som si viacerými prácami hlavne na pozícií administrátora webových stránok, kde som pracovala s rôznymi CMS systémami. V Invelity pracujem ako senior back-end developerka zameraná hlavne na Wordpress.
Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
Ak chcete dostávať naše zaujímavé články a novinky, určite sa pridajte do nášho mailing listu.