Všeobecné

Ako podporiť bezpečnosť detí na internete

4. novembra 2021

Určite máte vo vašom okolí malé dieťa, ktoré ešte nevie poriadne chodiť, rozprávať, no smartfón či tablet ovláda bez problémov. A určite sa vo vašom okolí nachádza puberťák, ktorý dokáže s počítačom neskutočné divy, prevracia očami, keď sa spýtate podľa neho na triviálnu vec. Poznávacím znamením je, že tohto jedinca neustále vidíte v ruke držať mobil, od ktorého heslo by z neho nedostalo ani špeciálne komando. Pre zaujímavosť, ako dlho vám trvá urobiť powerpoint prezentáciu? Ôsmak z môjho okolia to zvládol cestou do školy v autobuse na mobile za cca 25 minút, nakoľko si zabudol domácu úlohu.

Iná generácia

Ak ste si aj vy povedali: Ako je to možné, že tie deti majú také zručnosti? Jednoducho. Tí, skôr narodení ľudia sú označovaní ako digitálni prisťahovalci. Pamätajú si ešte obdobie, keď prišiel na trh prvý tlačidlový mobil, najlepšia hra na ňom bol hadík a prezváňalo sa. A hoci to nie je tak dávno, narodili sa do inej doby. Ako digitálni domorodci sú vo svete označovaní ľudia narodení po roku 1980, u nás skôr po roku 1990, ktorí sa narodili do prostredia informačných technológií a ľahko sa v ňom orientujú. Takže vaše dieťa je digitálny domorodec.

Odlišností medzi týmito generáciami je mnoho od hodnotovej orientácie až po mieru schopnosti sústrediť sa na dlhšie trvajúcu aktivitu či projekt. A každá doba, v ktorej človek žil, vplývala aj na fyzickú schránku človeka. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako používame ruky? Tá predchádzajúca doba bola doba ukazováka. Ním sa ovládali gombíky, tlačidlá, písalo resp. ďobkalo sa ním na klávesnici, či na písacom stroji, najmä tí čo nevedeli prstoklad. Od prelomového zariadenia diaľkového ovládača postupne prišla éra palca. A táto doba je aktuálne v plnom rozmachu ovládače na herných konzolách, smartfóny.

„Nový normál“, ktorý prinieslo post covidové obdobie ešte viac rozvinul virtuálny svet, a aj tí čo v minulosti neboli v tomto svete aktívni, boli donútení ho objaviť. Pre deti bolo dôležité zachovať kontinuálne vyučovanie, čo znamenalo výrazne viac času stráveného za počítačom.

Zároveň však predstavuje pre každého rodiča nový súbor výziev. Ako môžete maximálne využiť všetko, čo internet ponúka, a zároveň minimalizovať potenciálne škody? Ako pomôcť vášmu domorodcovi prežiť v digitálnej divočine?

6 spôsobov ako podporiť bezpečnosť svojich detí na internete

Nižšie nájdete zhrnutých pár základných bodov, na ktoré mnohí rodičia zabúdajú.

Bezpečné prostredie pomocou otvorenej komunikácie

To je také klišé a zároveň najčastejšie odporúčanie pri predchádzaní akýchkoľvek problémov pri výchove detí, prevencií konfliktov doma v škole, či v zamestnaní.

Pred tým, ako vybalíte náročné témy, skúste malé pravidelné tréningy, aby vaše dieťa naozaj cítilo, že sa skutočne zaujímate. Vyčleňte si pravidelne dostatok času a pozornosti na rozhovory s vašim dieťaťom. Začnite v menšom s tým, že dieťa rozrozprávate. Skvelé sú otvorené otázky, na ktoré sa nedá odpovedať áno, nie, dobre. A skúste sa pýtať zaujímavo, aby sa nestalo, že popri každodenných povinnostiach vybalíte na dieťa klasický výsluch: Ako bolo v škole? Aké si dostal známky? Zjedol si obed? Ak si neviete celkom pomôcť sami, na googli nájdete v niektorých článkoch až 30 typov ako hovoriť s deťmi. A keď už sa niečo spýtate, potom aj naozaj počúvajte a skúste interagovať bez posudzovania. Takto buduje schopnosť dieťaťa komunikovať.

Základnú vec, ktorú by dieťa malo vedieť rozlíšiť a chápať je hodnota podporných a láskavých interakcií a rozumieť tomu, že diskriminačný alebo nevhodný kontakt nie je nikdy prijateľný. Táto rozlišovacia schopnosť absentuje u mnohých dospelých a za anonymitou klávesnice a vymyslenej prezývky sa ukrývajú rôzne bytosti, čo dokazujú komentáre pod rôznymi príspevkami na sociálnych sieťach.

Podľa prieskumu KPMG až 96 % detí vo veku od 13 do 14 rokov malo aspoň jednu osobnú skúsenosť s kyberšikanou. Buďte ostražití, ak sa vaše dieťa zdá byť rozrušené alebo tajnostkárske v súvislosti s online aktivitami.

Pravidlá

Takmer u polovice 11-ročných školákov chýbali rodičovské pravidlá o tom, ako dlho môžu sledovať televíziu. Podobne asi 4 z 10 mladých mali len málo alebo vôbec nemali rodičovské pravidlá o tom, ako dlho môžu byť na internete. (Správa o mládeži Slovenska 2018) Tieto dáta sú pomerne staré a aktuálne by boli určite zaujímavejšie.

Prieskum spoločnosti Ofcom ukázal, že 86 % detí vo veku 3 – 4 rokov má doma prístup k tabletu a 21 % má vlastný tablet. V súčasnosti vidíme, že malé deti sa na internete hrajú hry, komunikujú s rodinou, pozerajú videá a dokonca sa učia používať hlasové technológie, ako sú Alexa a Siri, aby sa dozvedeli o svojom svete.

Vytvorte si s dieťaťom vlastné pravidlá, ako, kedy a kde môže používať zariadenia. Ak bude spolutvorca a bude chápať ich podstatu, jednoduchšie sa s nimi stotožní. Tým netvrdím, že ich príjme úplne ľahko 😊 Čo je dôležité, mali by ste byť schopní ich dodržiavať aj vy sami, nakoľko ste pre vaše dieťa najväčším vzorom. A najmä začnite čím skôr. Dokáže sa váš škôlkar najesť bez videa, či telefónu? Čo spravíte keď sa nevie dlho upokojiť? Dáte mu do ruky mobil? Niekedy tá najjednoduchšia cesta je cestou do pekla.

Používajte technológie na ochranu detí

Tento bod je troška technickejší no veľmi dôležitý. Ak si zvládnete vytvoriť konto na facebooku, tak zvládnete aj tieto časti s pomocou googlu, prípadne kamoša ITčkára 😊

Kedy ste kontrolovali naposledy, či je v zariadení vášho dieťaťa nainštalovaný najnovší softvér a antivírusové programy a či sú zapnuté nastavenia ochrany súkromia? Asi teraz bude ten správny čas. A nehovoríme tu len o počítači, ale aj o mobile a tablete, na ktoré mnohí zabúdajú.

V prípade, že máte mladšie deti a chcete, aby im pozitívne zážitky z online prostredia vydržali čo najdlhšie, máte na výber množstvo nástrojov na kontrolu, vrátane bezpečného vyhľadávania. A sami viete, že internet vie byť pekná divočina.

Osobné údaje

Čo je obzvlášť dôležité si uvedomiť a prízvukovať aj deťom, že osobné údaje sa nikdy neposielajú nedôveryhodným zdrojom. Osobným údajom myslíme aj fotografiu.

Napríklad aj rôzne bezplatné vzdelávania či súťaže, ktoré žiadajú kontakty od ľudí je dôležité si preveriť. V ostatnom čase veľa mojich známych zdieľalo na sociálnych sieťach, že známy reťazec potravín oslavoval 100 rokov a bolo potrebné vyplniť formulár s osobnými údajmi. O týždeň nato oslavoval 100 rokov iný reťazec s rovnakou súťažou.

Pokus o ukradnutie vašich osobných údajov sa nazýva Phishing a ide o snahu získať prístupy ku kreditnej karte, adrese alebo prihlasovacím údajom cez podvodné e-maily a webové stránky, ktoré sa tvária ako originál, no pochádzajú od podvodníkov.

Nezabudnite skontrolovať nastavenia ochrany osobných údajov, aby ste minimalizovali zhromažďovanie údajov. Pomôžte dieťaťu naučiť sa uchovávať osobné údaje v súkromí, najmä pred cudzími ľuďmi.

Trávte s nimi čas online

Vytvárajte pre svoje dieťa príležitosti na bezpečné a pozitívne online interakcie s priateľmi, rodinou a vami. Spojenie s inými ľuďmi je v súčasnosti dôležitejšie ako kedykoľvek predtým a môže to byť vynikajúca príležitosť, aby ste vo svojich „virtuálnych interakciách“ modelovali láskavosť a empatiu.

Strávte s dieťaťom čas, aby ste identifikovali vekovo vhodné aplikácie, hry a inú online zábavu.

Dôveryhodné zdroje

Jedno z najčastejšie skloňovaných slov posledných dvoch rokov bolo slovo hoax ( z anj. podvod, žart). Ide zväčša o poplašné nepravdivé informácie, ktoré varujú pred neexistujúcim nebezpečenstvom.

Aktuálne žijeme v dobe, kedy nie je dôležitá samotná informácia, ale zdroj, či osoba, ktorá ju vypustila do obehu. Nakoľko v živote, vesmíre a pri mnohých témach je dôležitá ich intrepretácia, uhol pohľadu, nadhľad a zohľadnenie mnohých skutočností, preto je nesmierne dôležité poznať zdroje informácií a overovať si odkiaľ pochádzajú. V minulosti sa k nám dostávali informácie cez printové médiá, čo trvalo nejaký čas. Dnes ide o to, aby boli správy prinesené ako prvé, čo značne vplýva na ich kvalitu.

Zmenili sa tiež idoly a vzory mládeže. Až 70% percent násťročných sledovateľov YouTube hovorí, že skôr veria influencerom než tradičným celebritám. Influenceri vytvárajú svoju komunitu influencer čo oslovuje prirodzenú  ľudskú túžbu po prijatí a potrebu mladých niekam patriť.

Záver

Milí rodičia, ak vám tento článok zdvihol talk, uviedol vás do rozapkov alebo priniesol viac otázok ako odpovedí, potom splnil svoj účel. Pretože ak si kladieme otázky, je to prvý krok k hľadaniu odpovedí.

A malý špiónsky trik na záver: Ak vaše dieťa často cestuje samé a bojíte sa, môžete mu nainštalovať aplikáciu do telefónu, ktorá vám bude posielať jeho polohu. Ak by ste chceli navzájom takto zdieľať informácie s partnerom, porozmýšľajte či naozaj chcete vedieť, či ho kontrolovať, kde sa nachádza, alebo radšej budovať dôveru 😊

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.