PPC

Februárové PPC novinky

5. marca 2019

Ďalší mesiac nového roka je za nami. A my sme tu opäť s našími pravidelnými PPC novinkami. Tento mesiac nás prekvapili viaceré veci z dielne Facebooku, chystajú si na nás niekoľko noviniek, ktoré výrazne zmenia inzerovanie na tejto platforme. Takisto nás Google prekvapil ohlásením stopky obľúbenej metriky, ktorú milujú a nedaju si za nič viacerí ppcčkari. Ale aj iné v našom novom blogu. Určite čítajte ďalej. 🙂

Ohlásenie STOP-ky metrike priemerná pozícia

Google nedávnom oznámil pre viacerých nie dobrú správu, a to, že sa z rozhrania Google Ads postupne vytratí obľúbená metrika “priemerná pozícia”, ktorú viacerí využívali ako dôležitú metriku pri optimalizácii ceny za kliknutie. Ale nemusíte sa báť náhrada bude v podobe metriky Impression (Absolute TOP v %) a Impression (TOP). Takže buď ste úplne hore alebo hore. Viacerí sú zdrvení z tejto správy. Tak čo bude ďalej? Nič budeme si musieť zvyknúť tak, ako sme si postupne zvykli na nové rozhranie. Nič iné nám nezostáva.

priemerná pozícia končí

Nová stratégia ponúkania cien pri Trueview for action

Stratégia maximalizácia konverzií bude od februára 2019 globálne dostupné pre inzerentov, ktorí používajú Trueview for action. Táto stratégia inteligentných ponúk používa strojové učenie Googlu. V rámci rozpočtu svojej kampane tak môžete získať, čo najväčší objem konverzií bez toho, aby ste sa trápili s jeho nastavením. Prostredníctvom maximalizácie konverzií teda jednoducho a efektívne získate viac akcií na webe, ktoré sú pre vašu firmu dôležité – napríklad rezerváciu výletu, plánovanie skúšobnej jazdy či vyžiadanie ďalších informácií.

Video prichádza do reponzívnych display reklám

Od tohto mesiaca by ste mali mať už všade možnosť pridať do reponzívnych reklám v obsahovej sieti okrem obrázkov aj video. Maximálne môže inzerent pridať do reklamy 5 videí, ktoré bude systém rotovať a ukazovať užívateľom s kombináciou textov tak, aby s najväčšou pravdepodobnosťou dosiahli stanovený cieľ, či už nákup alebo nejakú registráciu a pod. A keďže tento rok 2019 má byť rokom video kontentu, určite to stojí za otestovanie.

responzívna display ads - video

Google Ads vylepšili svoj mobilný algoritmus

Od teraz môžme vidieť rýchlosť načítania mobilných stránok v dôsledku aktualizácie mobilného algoritmusu. Nástroj umožňuje generovať skóre vstupnej stránky bez toho, aby sa vyskytlo toľko kliknutí, ako sa pred tým požadovalo. Mobilné rýchlostné skóre sa hodnotí na 10-bodovej stupnici, pričom 10 je najrýchlejšie. Rýchlosť stránky a potenciálna miera konverzie sú dva z faktorov použitých na určenie skóre.

mobile speed score - landing page

 

Google testuje reklamy vo výsledkoch vyhľadávania hlasového asistenta

Zdá sa, že spoločnosť Google testuje zobrazovanie reklám vo výsledkoch asistenta Google. Na obrázku nižšie od Gennaro Coufano, ktorý vykonal vyhľadávanie na telefóne s Androidom sa zobrazuje reklama. Na svojom Twitteri dodal, že organické výsledky boli nižie po rozkliknutí.

ads in voice search - google ads

Spoločnosť Google pred tým oznámila, že jej asistent je teraz na viac ako jednej miliarde zariadení (väčšinou smartphony). Takže tento krok bol z ich strany nevyhnutný.

Nie je jasné, či ide o reklamu číslo jedna na stránke, ale predpokladám, že to tak bolo. V dôsledku toho bude najvyššia pozícia reklamy pravdepodobne získavať výhodu v hlasovom vyhľadávní. Podľa môjho názoru je avšak málo pravdepodobné, že Google pridá do týchto výsledkov viac ako jednu reklamu.

 

Google Ads prináša novú konkurenčnú metriku vo vyhľadávaní

Podiel kliknutí v kampaniach vo Vyhľadávacej sieti

Podiel kliknutí je odhadovaný podiel všetkých dosiahnuteľných kliknutí, ktoré ste získali. Začal sa zavádzať aj v rámci kampaní vo Vyhľadávacej sieti a počas minulého mesiaca sa táto metrika pridala do všetkých účtov a kampaniach. Čím je podiel kliknutí nižší, tým viac príležitostí máte na získanie ďalších kliknutí. Povedzme, že v rámci reklamy získate 20 kliknutí. Ak však odhadneme, že by ste ich po pridaní ďalších rozšírení a zvýšení ponúk či rozpočtov mohli získať aj 100, váš podiel kliknutí je 20%.

Nová tvár FB manažéra

Facebook testuje nové rozhranie Správcu reklám. Nové rozhranie by malo byť prepracovanejšie, viac intuitívnejšie pre inzerentov a viacerí, ktorí mali možnosť nahliadnutia potvrdzujú, že sa sa podobá možnosťami na rozhranie iných platforiem, ako Google a Reddit a pod. Momentálne je dostupný len vo verzii BETA vyvoleným inzerentom. Tak čo tešíte sa? My áno a len dúfame, že to nespôsobí ešte viac problémov a bude všetko fungovať ako má.

fb new interface

Koniec rozpočtom na úrovni reklamných setov na FB

Facebook oznámil definitívny koniec prerozdeľovaniu rozpočtu na úrovni reklamných setov. Postupne budeme môcť definovať rozpočet len na úrovni kampaní. Postupne od septembra tohto roka by mali byť nové, ale hlavne existujúce kampane automaticky premigrované na tento spôsob rozpočtovej optimalizácie. Čiže budeme mať menšiu kontrolu nad rozpočtom na úrovni reklám. Jediný spôsob, ako to môžeme mať trošku pod kontrolou bude, že bude možné stanoviť pri reklamnom sete minimálne a maximálne rozpočtové obmedzenie. Cieľom tohto kroku je podľa Facebooku poskytnúť nám inzerentom lepšie výsledky pri nižších nákladoch. Ale je tomu naozaj tak? To je otázka na zamyslenie. Ale všetko sa ukáže jedine v praxi.

FB budget optimalization

FB stránky sa môžu pripojiť k skupinám

Vedeli ste, že môžete prepojiť svoju firemnú fan page so skupinami? Čo to presne znamená? Odteraz si môžete vybrať, či budete prispievať v skupine ako osoba alebo v mene vašej spoločnosti. Viacerí sa vyjadrili, že týmto prepojením a komunikáciou v mene firmy získali väčšiu interaktivitu z pohľadu ďalších užívateľov v skupine, ktorí následne začali sledovať firmu a začali s ňou viac interagovať, písali správy, čo je veľmi dobré pre budúcnosť a uzavretie možného obchodu. Avšak je otázka, či tieto firmy nezačnú zneužívať danú skupinu len za účelom získavania príležitostí a úplne sa vytratí zmysel danej skupiny. Viac sa dočítate TU.

Novinka pri kopírovaní reklám na FB

Facebook doplnil veľmi užitočnú funkciu do business manažéra. Pri duplikovaní reklám z pôvodnej kampane alebo skupiny je teraz po novom možnosť zahrnúť aj pôvodné komentáre a reakcie, ktoré boli doteraz automaticky odstránené. Túto zmenu hodnotíme za prínosnú, najmä z hľadiska pohľadu publika, ktoré pri rozhodovaní vnímajú a rozhodujú sa podľa referencií a reakcií publika. Určite odporúčame využívať. Túto možnosť nájdete pri kopírovaní reklamy.

FB-comments-include

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.