Návody

Google Alerts – čo to je a ako ho nastaviť?

30. novembra 2020

Chcete vedieť, kde všade na internete sa spomína vaša firma? Alebo váš produkt? Nejaká konkrétna téma? Google Alerts je jeden z najpopulárnejších bezplatných obchodných nástrojov dostupných na internete, ktorý vám to umožní.

Google píše, že je to “služba na zisťovanie a oznamovanie zmien obsahu, ktorú ponúka spoločnosť vyhľadávacích nástrojov Google. Táto služba odosiela užívateľovi e-maily, keď nájde nové výsledky – napríklad webové stránky, články v novinách, blogy alebo vedecký výskum – ktoré zodpovedajú hľadanému výrazu používateľa.”

Prečo používať Google Alerts?

Umožňuje jednoduché sledovanie kľúčových slov. Budete môcť sledovať akékoľvek kľúčové slovo zo zdrojov, ktoré sleduje Google. To znamená blogy, fóra, spravodajské weby a širší web. Zahŕňa tiež YouTube, pretože Google túto platformu vlastní.

Google Alerts odošle každú zmienku o týchto kľúčových slovách do vašej e-mailovej schránky. Môžete ich tiež kedykoľvek zobraziť na stránke google.com/alert.

Google vám umožňuje zvoliť si frekvenciu ich prijímania. Jednou z možností je získať ich tak, ako sa stanú. Akonáhle budú vaše kľúčové slová uvedené online, budete o tom informovaní (e-mailom). Môžete sa tiež rozhodnúť dostávať všetky svoje zmienky raz denne alebo raz týždenne.

Čo Google Alerts bohužiaľ neponúka?

Výsledky na sociálnych sieťach nedostanete. Ak chcete vedieť, čo sa hovorí o sociálnych sieťach, budete na to potrebovať iný nástroj. A vzhľadom na to, aký dôležitý je marketing sociálnych sietí to môže byť pre vás dosť dôležité.

Upozornenia vám nebudú zobrazovať žiadne analýzy ani správy. Výstrahy sú oveľa jednoduchšie a neexistuje žiadna platforma alebo aplikácia, do ktorej by ste sa mohli prihlásiť. Čo je v poriadku pre základné kampane alebo ak potrebujete vidieť iba to, kde ste boli spomenutí.

Nie je to však ideálne, ak chcete vedieť, ako často sa o vás hovorí, či sa tento počet zvyšuje alebo či máte celý rad ďalších zaujímavých analytických údajov o monitorovaní.

Ako nastaviť Google Alerts?

Vytváranie užitočných upozornení Google je veľmi jednoduché. Funguje to takto:

  1. Prejdite na stránku google.com/alerts. Uistite sa, že ste prihlásení pomocou účtu Google, ktorý chcete použiť.
  2. Vyberte si kľúčové slová a skúste ich urobiť jedinečnými. následne kliknite na „Zobraziť možnosti“
  3. Vyberte frekvenciu. Tu je na výber skutočne „v reálnom čase alebo keď mám čas?“ Ak chcete dostávať upozornenia takmer v reálnom čase, vyberte možnosť „Priebežne“.
  4. Vyberte si svoje zdroje. Služba Google Alerts nepokrýva sociálne médiá, ale môžete si zvoliť, či chcete sledovať správy, blogy, videá alebo dokonca knihy.
  5. Vyberte jazyk. Ak vám záleží iba na jednom konkrétnom jazyku, máte možnosť si ho vybrať.
  6. Vyberte región. Ak je vaša značka prítomná iba v konkrétnych krajinách alebo ak expandujete na nové trhy.
  7. Vyberte si počet výsledkov. Môžete si vybrať či chcete všetky výsledky alebo aby vám Google vybral tie najdôležitejšie.
  8. Vyberte si e-mailovú adresu, na ktorú vám budú upozornenia chodiť.
  9. Stlačte Vytvoriť upozornenie a máte hotovo!

Jednou z kľúčových výhod služby Google Alerts je práve to, ako jednoducho sa vytvárajú. Ako vidíte, je to pár kliknutí a ste hotový!

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.