PPC

Google Alerts – tipy a triky

25. januára 2021

Google Alerts je užitočný bezplatný nástroj, ktorý pomáha monitorovať dianie v sieti WWW. Je to tiež nástroj, ktorý mnoho obchodníkov nedostatočne využíva. Súčasťou problému je, že mnoho ľudí si neuvedomuje všetky veci, na ktoré je možné použiť službu Google Alerts. Práve preto si preberieme zopár tipov a trikov ako ho môžete využiť a zefektívniť.

 

Nepoužívajte všeobecné alebo bežné kľúčové slová

Mať príliš veľa zmienok je asi také užitočné ako nemať vôbec žiadne. Vyhýbajte sa preto všeobecným pojmom ako “šaty” alebo “marketing”. Naopak držte sa konkrétnych a presných kľúčových slov, o ktorých viete, že pre vás budú vždy relevantné. 

 

Vytvorte viac ako jedno upozornenie

Existuje limit 1 000 upozornení na osobu (ak používate adresu v Gmaile). Je ale viac než pravdepodobné, že sa k tejto hranici ani len nepriblížite, takže sa nebojte vytvoriť ich viac. Vytvorením viacerých upozornení dosiahnete veľkú presnosť.

 

Používajte operátory

Ak vo svojich upozorneniach získavate veľa irelevantných výsledkov alebo hľadáte niečo konkrétne, môžete vyhľadávanie spresniť pomocou operátorov vyhľadávania Google. Napríklad znamienko mínus (-) priamo pred slovom vylúči výsledky, ktoré tento výraz obsahujú, zatiaľ čo vlnovka (~) použitá rovnakým spôsobom vráti synonymá a iné podobné výrazy. Znamienko plus (+) pred slovom vylúči synonymá a iné podobné výrazy. Vložením frázy do úvodzoviek (“vaša fráza”) dostanete upozornenie vždy, keď sa slová zobrazia súčasne.

 

Vyhľadávajte na jednom webe

Môžete vyhľadať konkrétne stránky, na ktoré chcete zacieliť frázy. Napríklad:
site:mielecenterpresov.sk „parné rúry“
Výsledky, ktoré získate sa budú týkať akejkoľvek zmienky o parných rúrach na webe Miele Center Presov.

 

Vylúčte web z vyhľadávania

Rovnako, ako môžete len na jednom webe vyhľadávať danú frázu, môžete ju aj z konkrétneho webu vylúčiť. Napríklad:
“online marketing” -site:invelity.com
Takto získate výsledky pre online marketing z celého webu, okrem invelity.com.

 

Predchádzajte plagiátorstvu

Služba Google Alerts môže slúžiť aj ako nepretržitý strážca plagiátov a autorských práv, najmä ak máte konkrétny obsah, ktorý sa zvyčajne kopíruje. Nastavte si upozornenie na jedinečnú časť textu zo stránky. Ak bude tento text zverejnený na iných webových stránkach, dostanete upozornenie.

 

Identifikujte príležitosti

Google Alerts vám môže pomôcť nájsť nových zákazníkov. Na začiatku procesu nákupu nie je nič neobvyklé, že si ľudia robia prieskum a zverejňujú otázky na produkt online. Napríklad weby s otázkami a odpoveďami často obsahujú otázky v zmysle „Kde nájdem kvalitné gumy na traktor?“ Ak náhodou predávate gumy na traktor, je to typ otázky, na ktorú by ste radi odpovedali. Nastavte si upozornenia na takéto frázy alebo kľúčové slová.

 

Sledujte konkurenciu

Môžete si tiež nastaviť upozornenia na vašu konkurenciu. Ak máte iba jedného alebo dvoch hlavných konkurentov, môžete si toho nastaviť viac z vyššie uvedených upozornení pre svoju vlastnú značku a aj pre vašu konkurenciu. Zistíte tak, aké stránky na konkurenciu odkazujú alebo čo o nej hovoria ľudia. Môžete tiež identifikovať nové príležitosti a poučiť sa z ich najlepších (alebo najhorších) postupov.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.