fbpx

PPC

Heureka, Glami, Favi – viete, ako ich najlepšie využiť?

17. októbra 2019

Všetci ich poznajú, ale nie všetci vedia, ako presne fungujú a ako ich čo najlepšie využiť. Reč je o “nákupných, resp. predajných pomáhačoch” ako napr. Heureka, Glami alebo Favi.  Aké sú ich známe, neznáme funkcie, silné a slabé stránky a aká je konkurencia v okolitých krajinách? Čítajte nižšie…

Heureka – najsilnejší slovenský cenový porovnávač

V roku 2018 bola Heureka piatym najnavštevovanejším portálom na Slovensku – s takmer dvomi miliónmi návštev (Zdroj: https://www.iabslovakia.sk/) a je jasným lídrom cenových porovnávačoch na Slovensku. Vďačí za to určite aj silnému zázemiu – je súčasťou Rockaway Capital (mall group). Ostatné slovenské portály tvoria zanedbateľnú časť trhu.

Čo prináša Heureka pre zákazníka? 

Heureka ponúka viacero funkcií, ktoré sú kľúčové v nákupnom procese: 

 • porovnáva ceny produktov, pričom prvé 4 miesta sú bidované. To znamená, že na prvé štyri miesta sa vie váš obchod dostať, aj keď nie je najlacnejší. Stačí nastaviť vyššiu cenu za klik. Ďalšie ponuky sú následne zoradené organicky podľa ceny produktov
 • umožňuje vyhľadávanie produktov podľa kategórie a parametrov v kategórií
  nap
  r.: notebook, 14” obrazovka, i5procesor, značky: apple, asus, HP
 • poskytuje hodnotenia e-shopov – overenie v podobe recenzií od reálnych zákazníkov. Zákazník, ktorý nakúpi na webe, dostane od Heureky dotazník 10 dní po nákupe o spokojnosti s nákupom, v ktorom okrem e-shopu hodnotí aj samotné produkty

Čo prináša Heureka pre eshopy?

 • prehľadný sortiment report ponúka možnosť získať dáta z produktových kariet o cene v porovnaní s ostatnými konkurentmi v rámci produktovej karty, zistenie topovosti produktov (ich poradie podľa predajnosti a obľúbenosti) ale aj možnosť dynamicky pracovať s cenotvorbou. Podmienkou je, že obchod musí získať status overené zákazníkmi!
 • nákup dát z Heureky z jednotlivých kategórií o raste produktov, popularite a pod.
 • najefektívnejší zdroj návštev z pohľadu konverzného pomeru

Na čo nezabudnúť, ak sa rozhodnete pre Heureku?

 • skontrolujte či sú vaše produkty zaradené v správnej kategórii a v produktovej karte, ak taká existuje;
 • na úpravu feedov používajte nástroj Mergado;
 • dynamicky pracujte s dátami a správne optimalizujte výkon
 • sledujte odpovede dotazníkov overené zákazníkmi a odpovedajte na negatívne recenzie;
 • odosielajte čo najviac parametrov do feedu kvôli lepšej filtrácii produktov v kategóriách, ako napr. farba, dĺžka, šírka, váha, a pod…

Cenové porovnávače v okolitých krajinách

a) Česko

V Čechách Heureke silne konkuruje zbozi.cz a množstvo menších porovnávačov. Podľa posledných štatistík má Heureka 52% podiel na trhu a Zbozi 26%.

b) Maďarsko

Heureka sa v Maďarsku nachádza pod názvom arukereso.hu. Okrem nej je tu aj olcsobbat.hu a argep.hu, ktorý je prevažne orientovaný na elektroniku. Nevýhodou je slabá znalosť angličtiny pri komunikáciách so supportom jednotlivých médií.

c) Rumunsko

Heureka sa v Rumunsku nachádza pod názvom compari.ro. Okrem nej je tu aj price.ro či okazii.ro a shopmania.ro.

d) Poľsko

Heureka sa v Poľsku nachádza pod názvom ceneo.pl. Okrem nej je tu aj skapiec.pl. Počítajte ale s ťažšou komunikáciou pri vybavovaní vecí a trhom výrazne citlivým na domáce značky a cenu.

Produktové vyhľadávače

Produktové vyhľadávače pomáhajú zákazníkovi, ktorý nemá o produkte konkrétnu ale len všeobecnú predstavu.  Väčšinou fungujú ako aukčný systém, kde sa platí za klik, prípadne získania provízie v prípade sprocesovania objednávky.

Produktové vyhľadávače vo fashion sfére

Veľkej obľube sa na Slovensku teší vyhľadávač GLAMI. Ide o portál, na ktorom platíte za kliknutie a cena kliku je v pomere k ostatným médiám relatívne nízka. Najnižšia cena za klik sa percentuálne vypočítava podľa ceny produktov. Ďalšími obľúbenými, no objemovo nižšími sú Spartoo či Shopalike, ktorý je kombináciou viacerých kategórií okrem fashion. 

GLAMI už pôsobí aj v okolitých krajinách – v Česku, Maďarsku, Rumunsku či Chorvátsku. Jeho veľkou nevýhodou je, že sa v admine nedá nastaviť denný rozpočet. Aj preto odporúčame výsledky pravidelne vyhodnocovať a výkon optimalizovať aj prostredníctvom nástroja Mergado.

Produktové vyhľadávače pre domácnosť

Veľký súboj v objeme návštevností na Slovensku zvádzajú portály FAVI a Biano. Oba dokážu vygenerovať skvelý konverzný pomer objednávok, no aj v tomto prípade je dôležité pravidelne optimalizovať výkon, nakoľko ani FAVI a ani Biano.sk taktiež nemajú možnosť nastavovať denný rozpočet v admine portálu.

Okrem týchto dvoch vyhľadávačov je na Slovensku obľúbený aj portál SAShE.sk, ktorý je svojou podstatou určený pre handmade, no-brandové obchody a produkty

Videorozhovor

Nedávno som dostal aj pozvanie do Ecommerce Bridge, kde ma na túto tému aj vyspovedali.

Libor Toporcer
Libor Toporcer - Campaign Strategist

Už to nie je len o Google reklame. Nad projektom sa treba zamyslieť strategicky a všetky procesy v rámci projektu prispôsobiť stratégii. Dynamickosť online marketingu núti firmy vyhodnocovať výsledky súčasných kampaní a analyzovať nové možnosti veľmi hlboko a pravidelne. Mojou úlohou je vniesť stratégiu do online marketingu pre našich klientov.