PPC

Januárové PPC novinky

5. februára 2019

S novým rokom 2019 aj my prichádzame s novinkou v podobe vyšperkovaného formátu našich PPC noviniek. Naši programátori pre vás vytvorili úplne novú a hlavne prehladnejšiu štruktúru, ktorá je rozdelená podľa toho, čoho sa novinky týkajú. Prvý mesiac nového roka sa niesol v znamení viacerých významných noviniek, ktoré sú zaujímavé a stoja za zmienenie. My sme si už vybrali, ktoré sú pre nás top a určite stoja za otestovanie. Aj vás možno niečo zaujme, tak prajeme príjemné čítanie. 🙂

Automaticky generované vlastné publiká v obsahovej sieti

Po novom bude Google automaticky vytvárať a obnovovať publiká podľa vlastného záujmu na základe najbežnejších kľúčových slov a adries URL v obsahu, ktoré ľudia zobrazujú pri hľadaní produktov alebo služby, ako aj z existujúceho zacielenia na publikum vo vašom účte. Automatické vytváranie týchto publík je predovšetkým výhodné pre nových inzerentov.

Auto-created audiences

STOP kontentovému cieleniu na kľúčové slová

Stretli ste sa už s informáciou, že postupne sa vytratí z našich kampaní kontentové cielenia na kľúčové slová? Google nás informuje o tejto zmene v samotnom rozhraní pri vytváraní nového kontentového cielenia. Toto kontentové cielenie by nemalo úplne vymiznúť, len ho nahradí novšia forma, a to vlastné custom intent publiká, ktoré si už teraz môžeme vytvárať na základe vyhľadávacích dopytov, obsahovo súvisiacich slov a URLiek. Ale aj tak nám bude smutno za týmto cielením. 🙁

kws cielenie končí

Ukazujte zákazníkom tie správne produkty

Google predstavil novú funkciu „dynamické hľadanie zákazníkov“, ktorej cieľom je ukazovať zákazníkom tie správne produkty. Oproti dynamickému remarketingu, ktorý zákazníkom zobrazuje produkty podľa ich minulých interakcií s vaším webom (produkty, ktoré si pozerali), táto nová funkcia využíva váš zdroj (feed) produktov a zobrazuje nakupujúcim relevantné produkty podľa ich minulých interakcií s Googlom a webmi iných vydavateľov.

Responsive search ads už aj v SK účtoch

Všimli ste si vo svojich účtoch, že je už aj na Slovensku je dostupná BETA verzia responzívnych reklám vo vyhľadávaní? Tak sme sa dočkali a už to konečne môžeme aj u nás otestovať. Tešíte sa? My veľmi. 🙂 Ak niekto ešte o tomto novom formáte nepočul, tak ide o typ reklamy má inzerentom uľahčiť A/B testovanie reklamných textov. Google umožňuje inzerentom nastaviť jednu reklamu s viacerými nadpismi a niekoľkými popismi, Inzerenti môžu zadať až 15 nadpisov s až 30 znakmi oproti terajším 25 a 4 popisy, ktoré môžu mať až 90 znakov oproti terajším 80. Následne Google automaticky testuje a hľadá najlepšiu kombináciu, ktorá sa zhoduje s vyhľadávacími dopytmi užívateľov a ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou dosiahne stanovený cieľ.

rsp search ads

Textové reklamy už aj na Youtube

Textové reklamy Google sa od teraz môžu zobrazovať aj vo výsledkoch vyhľadávania na Youtube. Spoločnosť Google tvrdí, že testy preukázali podobné výsledky výkonnosti pre textové reklamy v službe Youtube. Táto možnosť zatiaľ funguje len na mobilných zariadeniach. Čo sa mení? – Youtube sa pridáva do siete partnerov vo vyhľadávaní. Čo ta znamená? – Vyhľadávacie kampane s textovými reklamami sa zapájajú do tohto programu. To znamená, že sa textová reklama môže zobraziť po vyhľadávaní na stránke Youtube, keď používatelia vyhľadajú kľúčové slová relevantné pre vašu kampaň.

Služba Youtube uvidela, že testuje túto možnosť už niekoľko mesiacov. Výsledky z tohto testovania sú pozitívne, nakoľko v priemere textové reklamy v mobilných výsledkoch na Youtube fungujú porovnateľne s vyhľadávaním na Google na základe ceny za konverziu. Rozšírenia reklám sa v súčastnosti nepodporujú, avšak je v pláne zapracovať aj na tomto.

Nový formát reklamy na Youtube

Youtube je 2. najväčším vyhľadávačom na svete, ktorý navštívi denne nezanedbateľné množstvo užívateľov. Podľa prieskumov Youtube v minulom roku zaznamenal až 150 % nárast konverzií z reklám, čo je určite nezanedbateľné a robí to z Youtube ideálny reklamný priestor. Youtube prišiel hneď takto na začiatku s novým formátom, a to 15 sekundovým nepreskočiteľným videom. Ide o uprgade súčasnej 6 sekundovej nepreskočiteľnej reklamy, ktorá podľa našich skúseností vie dosahovať polovičnú cenu za tisíc zobrazení ako klasická preskočiteľná in-stream reklama. Výhoda pri novom formáte je, že máme viac priestoru na zaujatie užívateľa. Už sa nevieme dočkať, keď to otestujeme a vyhodnotíme si výsledky. 🙂

Youtube - 15s video

Kontextové cielenie na kľúčové slová dostupné už aj na Quora ads

Kto nepozná, Quora ads je sociálna sieť, kde sa užívatelia prostredníctvom tém a otázok snažia dozvedieť o danom produkte, službe čo najviac informácií. Nachádzajú sa tu teda vaši potenciálni zákazníci, ktorí majú veľký úmysel kúpiť váš produkt alebo službu. Doteraz bolo na tejto platforme dostupné len cielenie na základe tém a otázok, ale v tomto mesiaci k týmto cieleniam pribudlo aj nové kontextové cielenie na kľúčové slová. Toto cielenie umožňuje zacieliť na otázky, ktoré obsahujú vaše konkrétne kľúčové slová. Ak už využívate kampane na Googli, môžete jednoducho tieto kľúčové slová využiť aj na tejto platforme. K dispozícii sú dva typy zhôd kľúčových slov: voľná a frázová zhoda. Takisto ako na Googli okrem nastavenia kľúčových slov, na ktoré chceme cieliť môžeme nastaviť aj vylučujúce slová a frázy, na ktoré nechceme zobrazovať reklamu. Ak niekto využíva Quora ads, toto určite stojí za otestovanie. 🙂

Quora ads - kws cielenie

Nové nálepky na Insta stories

Minulý rok prišlo na svetlo sveta množtvo nových nálepiek, prostredníctvom ktorých môžu byť vaše storky atraktívnejšie a dynamickejšie. Napr. takouto novinkou je samolepka na položenie otázok, ktorá povzbudzuje ľudí na väčšiu interaktivitu s vašim profilom. Teraz bude ale k dispozícii nová aktualizácia tejto samolepky. Túto samolepku môžete použiť aj pri živých videách a verejnosť vám môže live klásť otázky, ktoré budú viditeľné pre všetkých. Na tieto otázky, požiadavky môžete hneď priamo v živom videu reagovať. Ponúka to teda ešte väčšiu interaktivitu s vašim publikom. 🙂 Čo poviete?

IG sticker

Takisto je teraz k dipozícii ako úplná novinka aj nálepka s odpočítavaným času. Môžete si sami vytvoriť vlastnú nálepku s dátumom a časom, ktorý chcete odpočítavať, prispôsobiť text, emoji a takisto aj farbu tejto nálepky.

IG sticker - odpočítavanie

 

Nové cielenie na Linkedine

Linkedin je špecifická sociálna sieť, ktorej popularita a počet užívateľov pomaly stúpa. U nás nie je tak inzercia na tejto sociálnej sieti tak rozšírená, pritom má však zaujímavé možnosti cielenia na profesie, veľkosť firmy, oblasti a pod., ktoré na Facebooku a Instagrame chýbajú. Na tejto platforme nie sú novinky na pravidelnej báze a v taktom rozsahu ako na iných populárnejších sociálnych sieťach. Tento mesiac však Linkedin vyšiel na svetlo sveta s novinkou v podobe nového cielenia, založeného na profesionálnych záujmoch a témach ako automatizácia, umelá inteligencia, globálna ekonomika a pod. Určite pri niektorých typoch kampaniach a klientoch toto bude zaujímavá možnosť nového cielenia.

linkedin - nové cielenie

Reddit spúšťa reklamy s cenou za kliknutie

Nové ciele reklám na reddite zahŕňajú dosah, zobrazenia videa, traffic a konverzie (ciele). Spoločnosť Reddit oznámila 30.01.2019 spustenie reklám s cenou za kliknutie. Reddit plánuje dopĺňať ďalšie možnosti stratégií ponúkania cien. Momentálne sú v ponuke cena za klik a cena za zobrazenie. Podľa spoločnosti Reddit je nová ponuka reklamy typu bid prvým hlavným krokom, ktorý spoločnosť podnikla, aby zvýšika svoju výkonnosť a otvorí na tomto mieste viac reklamného priestoru.

 

Facebook spúšťa rebrandované „auto inventory ads“ ktoré majú navyše remarketing.

Nový reklamný produkt sa spustil globálne 25.01.2018 a je k dispozícií pre Facebook, Instagram a Audience Network. Táto funkcia umožní predajcom automobilov opätovne zacieliť na používateľov, ktorí navštívili ich stránky, aplikácie a stránky súvisiace s autami. Facebook umožnil predajcom automobilov plne využiť Facebook Pixel na zacielenie reklám. Vďaka tejto najnovšej verzii reklamného formátu môžu inzerenti zacieliť remarketingovo aj na užívateľov, ktorí navštívili aj inú stránku súvisiacu s automobilmi. Už nemusí ísť o remarketing len vrámci návštev vašej webovej stránky. Prieskumy ukazujú, že beta používatelia v spoločnosti Santa Monica Lexus zaznamenala 3,2-krát viac zobrazení stránky s podrobnosťami o vozidle a 3-násobne nižšiu cenu za zobrazenie stránky. Ďalší beta tester Castle Chevrolet zaznamenal 27% nárast dosahu pomocou týchto reklám.

Facebook-Auto-Inventory-Ads-600x600

 

 

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.