PPC

Júlové Invehity

2. augusta 2019

Menej viditeľného priestoru v postoch na Facebooku, nové pravidlá indexácie v Google ale aj testovanie nových fíčuriek v storkách na Instagrame. Prečítajte si naše pravidelné zhrnutie toho najpodstatnejšieho zo sveta online marketingu za mesiac júl. 🙂

Novinka: Fotografie zákazníkov spolu s recenziami v Google Nákupoch

Prínos a praktické využitie:

Služba Google Nákupy prináša fotografie zákazníkov do sekcií s recenziami produktov. Recenzie sú prístupné po kliknutí na “Zobraziť viac” v reklamách pre mobilné zariadenia alebo kliknutím na hodnotenie hviezdičkami.

google-shopping-customer-photos-yotpo-800x375

Novinka: TrueView for action

Prínos a praktické využitie:

Nový typ reklám pomôže inzerentom oslovovať potenciálnych zákazníkov a získavať tak konverzie v mobilných aplikáciách už aj na webových stránkach mimo služby Youtube, čo doteraz nebolo možné.

trueview-for-actions-750x450

Novinka: Microsoft Advertising spúšťa A/B testovanie

Prínos a praktické využitie:

Podobne ako v prípade experimentov v Google tak aj A/B testovanie v Microsoft Advertising po novom umožňuje nastaviť duplikát kampane a vykonať tým test na segmente jej návštevnosti.

Novinka: Zmena v zobrazovaní postov na mobile

Prínos a praktické využitie:

Od 18. augusta dochádza na Facebooku k zmene v zobrazovaní postov na mobile. Namiesto súčasných max. 7 riadkov textu v úvodnom prehľade sa budú po novom používateľom zobrazovať len 3 riadky textu. Praktické pre klientov, menšia ale určite zvládnuteľná výzva pre copywriterov a marketérov. Stále však ostáva dosť miesta a “znakov” na odovzdanie kľúčového posolstva aj s motivujúcim call to action.

So zmenou v rozsahu textu prichádza aj zmena rozmerov bannerov a videí. Tie sa budú komprimovať v pomere len 4:5 namiesto súčasných 2:3.

Reklamy na FB na mobiloch

Novinka: Obsah len pre TOP fanúšikov

Prínos a praktické využitie:

Na Facebooku sa čoskoro dočkáme novej funkcionality, ktorá bude dostupná pre stránky s viac ako 10 000 sledovateľmi. Pôjde o možnosť vytvárať a zdieľať organické príspevky iba s tými fanúšikmi, ktorí najviac interagujú s príspevkami a zaujímajú sa o váš obsah a služby. Títo fanúšikovia získajú odznak – Top fanúšikovia. Cieľom je možnosť zdieľania exkluzívneho obsahu prioritne najlepším a najvernejším fanúšikom. V praxi to ale nemusí fungovať úplne na 100%, pretože sa nedá zabrániť šíreniu obsahu ďalej.

TOP fanúšikovia FB

 

Novinka: Skupinový chat na Instagrame

Prínos a praktické využitie:

Instagram investuje do rozšírenia sociálnych aktivít svojich používateľov. Pre nich ale aj pre firemné profily odštartoval zujímavú funkcionalitu, ktorá umožňuje zapojiť používateľov do diskusií priamo v story.

Novinka: Stories About You

Prínos a praktické využitie:

Instagram testuje špeciálny zoznam – mimo bežných notifikácií, pomocou ktorého majiteľ účtu získa lepší prehľad, kto ho označil v príbehu. V tomto zozname budú zoradené iba tie príspevky, v ktorých bol majiteľ označený. Bude to určite vítaná pomoc najmä pre veľkých hráčov, ktorí tak získajú rýchly a prehľadný nástroj na sledovanie vlastného brandu.

Novinka: Vyhľadávanie bez kľúčového výrazu

Prínos a praktické využitie:

Google má v pláne zobrazovať výsledky vyhľadávania bez zadania kľúčového výrazu. Znie to trochu ako sci-fi. Pravda je však taká, že na základe algoritmov správania dokáže usúdiť, aký obsah a z akého zdroja nás bude zaujímať. Stránky, ktoré budú chcieť dobrú organickú návštevnosť budú musieť viac pracovať na kvalitnom obsahu, vo viacerých formátoch a na viacerých kanáloch.

Samozrejme, nesmie chýbať kvalitný kontext medzi textom, obrázkom, videom aj podcastom. Niektoré nástroje už poznáme, ktoré nám „ponúkajú“ obsah bez zadania kľúčového výrazu. Napr. Google Discover, Google Assistant, Google Express. Pre Google je stále prioritou poskytovanie najrelevantnejších a najkvalitnejších informácií čo najrýchlejšie.

V SEO stratégiách nás čaká viac práce na tom ako spolupracovať s nástrojmi v prospech klientov. Pre tých, ktorí obsah hľadajú a aj tých, ktorí obsah ponúkajú.

Novinka: Nové pravidlá indexácie

Prínos a praktické využitie:

V snahe zjednotiť pravidlá ohľadom indexácie a používania robot.txt, s ktorou Google začal minulý mesiac, vyšli už aj nové pravidlá. Od 1.9.2019 bude ukončovať všetok kód, ktorý spracováva nepodporované a neuverejnené pravidlá (napríklad noindex).

Platné pravidlá:

  • Noindex v metaznačkách robotov
  • 404 a 410 stavových kódov http
  • Ochrana heslom
  • Disallow súbore robots.txt
  • Nástroj na odstránenie adresy URL zo Search Consol
Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.