PPC

Júlové PPC novinky

9. augusta 2018

Prečítajte si prehľad noviniek, ktoré nás zaujali v minulom mesiaci.

AdWords nahradili Google Ads

Google s cieľom zjednodušiť prehľad jeho reklamných produktov zmenil názov Google AdWords na Google Ads. Zmena sa prejavila vo všetkých účtoch v priebehu júla a prichádza spoločne s novým dizajnom rozhrania reklamného systému.

AdWords bol spustený v roku 2000 ako nástroj na inzerciu vo vyhľadávaní Google. Dnes cez Google Ads vieme spravovať toho omnoho viac ako bannery v sieti Google Display Network, reklamy v rozhraní Gmail či videoreklamy na YouTube.

Nakupovanie na Facebooku ešte reálnejšie

Facebook v tomto mesiaci testoval novú reklamu s názvom Augmented Reality Ads, tzv. reklamy s umocnenou realitou. Táto reklama má zákazníkovi umožniť, s použitím prednej kamery svojho telefónu zistiť, ako jednotlivé produkty v skutočnosti vyzerajú – napr. slnečné okuliare, určitý odtieň rúžu a pod. Momentálne je táto reklama vo fáze testovania. Testujú ju značky ako Michael Kors, Sephora, NYX Porfessional, Bobbi Brown…

FB - Augmented Reality Ads

Ešte väčšia interakcia s publikom na Instagrame

Novinkou na Instagrame, ktorá je v testovaní, je pridávanie otvorených otázok a prieskumov v stories – príbehoch. Sledovatelia tak môžu napísať otázku, ktorá ich zaujíma. Otázky sa objavia v zozname divákov a zostanú súkromné, pokiaľ sa používateľ nerozhodne tieto odpovede verejne zdieľať na svojom profile. Prostredníctvom tohto nového formátu sa instagram príbehy stávajú čím ďalej tým interaktívnejšie a atraktívnejšie. Ako napríklad to skvele využíva Nediétuj.

Instagram - stories question

Hudobná novinka v Instastories

Ďalšou novinkou v Instagrame je možnosť pridávať hudbu do našich príbehov. Používatelia Instagramu budú môcť nájsť v nálepkách ikonu MUSIC a následne si z hudobnej knižnice vybrať melódiu podľa vlastného výberu. Používatelia sa nemusia obávať porušovania autorských práv, pretože hudba bude zadarmo a vo výbere budú viaceré hudobné štýly.

Instagram - stories music

Dokonalejšie nákupné kampane na Instagrame

Instagram predstavili, podobne ako na Facebooku, možnosť pri shopping kampaniach využívať formát kolekcia. Užívateľ môže prehliadať viaceré produkty bez toho, aby opustiť Instagram. Následne až pri kliknutí na produkt je užívateľ presmerovaný na podstránku produktu na eshope. Ďalšou novou funkciou je, že v príbehoch je možné pridávať ikonku nákupnej tašky a užívatelia tak môžu kliknúť na konkrétny produkt v rámci obrázka a následne sú im poskytnuté ďalšie informácie o produkte – popis, cena a pod.

Google Chrome označuje stránky bez SSL certifikátu ako nezabezpečené

Po najnovšej aktualizácii populárneho prehliadača Google Chrome sú weby bez funkčného SSL certifikátu označované ako nezabezpečené. Upozornenie je možno vidieť v riadku s URL adresou. Ak je web zabezpečený, je označený zeleným zámkom.

Google takto podniká ďalšie kroky, ktorými chce majiteľov webových stránok motivovať k lepšiemu zabezpečeniu ich webov. Takéto weby sú aj zvýhodňované pri umiestňovaní v rámci bezplatných organických výsledkov vyhľadávania.

Zmeny pre Google Hotel Ads

Reklamy pre hotely, ktoré sa zobrazujú v Google Maps alebo aj v Google vyhľadávaní, onedlho Google zaradí pod platformu Google Ads a nebude potrebné kampane spravovať v samostatnej platforme. Táto funkcionalita je zatiaľ v BETA testovaní pre vybraných testerov, čo ale znamená, že čoskoro môžeme očakávať jej ostré spustenie. Google Ads bude tak opäť komplexnejší nástroj s novými možnosťami pre inzerentov.

Google nástroj na kontrolu URL je už dostupný pre všetkých

Tento nástroj umožňuje skontrolovať konkrétnu URL na vašej stránke a uvidíte, ako Google Search vidí túto URL. Tento nástroj „poskytuje podrobné informácie o prehľadávaní, indexovaní a zobrazovaní vašich stránok priamo z indexu Google.“ Zobrazí posledný dátum indexového prehľadávania, prípadne chyby prehľadávanie alebo indexovania.

Zobrazí sa, či bola stránka úspešne indexovaná, akékoľvek chyby AMP, štukturované chyby alebo iné sa zobrazia. Nástroj nájdete v rámci nového rozhrania Search Console.

Google spúšťa Speed Update

Okrem snahy zvyšovania bezpečnosti prehliadania webových stránok Google tlačí aj na rýchlosť. Väčšina prístupov na web je z mobilných zariadení, kde je veľmi dôležitá rýchlosť načítania webu. Aktualizácia algoritmu Google pokračuje v znevýhodňovaní webstránok, ktoré sa načítaju pomaly na mobilných zariadeniach. Skontrolujte si rýchlosť.

V Bing Ads budú dostupné nové automatizované cenové stratégie

Reklamy bing začnú ponúkať stratégie na target CPA a maximalizovanie konverziíí. Kampaň potrebuje mať v priebehu posledných 30 dní minimálne 15 konverzií, kde vidíme rozdiel oproti googlu ktorý potrebuje minimálne 30 konverzií za posledných 30 dní. Bing oznámil, že tieto stratégie sú dostupné pre Austráliu, Kanadu, Francúzko, Nemecko, UK a USA.

Maximalizovať konverzie má za cieľ generovať čo najviac konverzií v rámci rozpočtu kampane. Target CPA má za cieľ generovať konverzie s priemernou cenou za akciu, ktorú si nastavíme na úrovni kampane.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.