PPC

Júnové Invelity novinky

5. júla 2019

Dá sa použiť 3D interaktívna reklama na reklamnú kampaň novej vône? Nielen túto zaujímavú novinku od Google sme zaradili do online hitov uplynulého mesiaca. V našom pravidelnom blogu ich nájdete oveľa viac. Tentokrát sme pri jeho písaní zvolili heslovitejšie, a veríme, že aj prehľadnejšie členenie textu. Príjemné letné čítanie…

Novinka: 3D interaktívne reklamy

Prínos a praktické využitie:

Spoločnosť Google zavádza nový formát zobrazovacej reklamy s názvom “Swirl”, ktorý umožňuje používateľom komunikovať s 3D objektmi. Príkladom môže byť kozmetická spoločnosť, ktorá vytvorila túto 3D reklamu na jednu zo svojich vôní. Všimnite si, ako každá interakcia s reklamou vytvára možnosť poskytnúť viac informácií o produkte. Keď sa fľaša parfumu otáča, objaví sa niekoľko informácií s poznámkami o vôni.

Táto reklama by mala byť primárne pre mobilné zariadenia. Na mobilných zariadeniach sa reklama bude zobrazovať takto:

Novinka: Nové široké cielenie vo vyhľadávaní a na YouTube

Prínos a praktické využitie:

Od tohto mesiaca je k dispozícii niekoľko nových segmentov cielení in-market (krátkodobé nákupné úmysly). Nové segmenty spadajú pod kategóriu retail ako napr. príslušenstvo pre mobilné telefóny, slnečné okuliare a pod. Takisto nové cielenie zahŕňa aj športové vybavenie, kozmetické služby a výrobky, vzdelávanie a nehnuteľnosti. Opäť je teda možné pri niektorých segmentoch cieliť o niečo detailnejšie.

Novinka: Inteligentné nastavenie a počítanie frekvencie videa

Prínos a praktické využitie:

V prvom rade je od začiatku júna novinkou presunutie nastavenia frekvencie z úrovne reklamy a reklamnej skupiny na úroveň kampane. Cieľom je jednoduchšia a efektívnejšia regulácia frekvencie. Následné Google informoval, že postupne od 24. júna začne s prechodom na inteligentné nastavenie limitu frekvencie pre YouTube video reklamy. Toto nastavenie bude počítať impresie a vzhliadnutia na úrovni videa bez ohľadu na to, cez ktorú kampaň sa video zobrazuje. Cieľom tejto zmeny je efektívnejšie nastavenie a obmedzenie frekvencie zobrazovania In-stream a Bumper video reklamy.

Novinka: Karusel textových reklám v mobile

Prínos a praktické využitie:

Reklamy v karuseli sa zobrazujú s dvomi titulkami, ktoré obsahujú riadok so skráteným popisom a žiadne rozšírenia reklamy. Vo videu môžete sledovať, ako sa tento karusel správa. Prínosom novinky je  sprehľadnenie reklamy vo vyhľadávaní.

Novinka: Volania z lokálnych kampaní

Prínos a praktické využitie:

Lokálne kampane sú jedným z automatizovaných formátov od Googlu, ktorých hlavným cieľom je, v prípade kamennej prevádzky, priviesť užívateľa priamo do predajne. Google oznámil, že inzerenti budú môcť čoskoro využívať svoje lokálne kampane na riadenie volaní do svojej predajne.

Novinka: Podpora rozšírenia o cenu v Microsoft Advertising Editor

Prínos a praktické využitie:

Rozšírenia o cenu boli pridané pred viac ako rokom a umožnili inzerentom zobrazovať produkty a ceny v textových reklamách vo výsledkoch vyhľadávania pre mobilné zariadenia a počítače. Teraz môžete tieto rozšírenia spravovať v aplikácii Microsoft Advertising Editor hromadne a oveľa rýchlejšie. Zo zdieľanej knižnice v editore budete môcť pridať hlavičky, popisy a ceny vrátane meny.

 

Novinka: Indexácia stránok

Prínos a praktické využitie:

Prvá zmena sa týka indexácie stránok resp. skôr nástroja, ktorý sa využíva na to, aby sme Googlebotovi zamedzili indexácii stránok, ktoré nechceme indexovať. Na tieto účely sa využíval hlavne robot.txt. Doteraz neboli žiadne oficiálne pravidlá jeho používania. Preto chce Google vytvoriť oficiálny štandard. Zatiaľ je možné posielať feedbacky na pravidlá (REP – Robots Exklusion Protocol).

Niektoré z aktuálnych pravidiel zahŕňajú:

  • Keď súbor robots.txt bude nedostupným kvôli zlyhaniam servera, známe nepovolené stránky nebudú prehľadávané dostatočne dlhú dobu
  • Nový maximálny čas ukladania do vyrovnávacej pamäte (cache) je 24 hodín, čo umožňuje vlastníkom webových stránok flexibilne aktualizovať svoj súbor robots.txt.
  • Vývojári musia analyzovať aspoň prvých 500 kibibytov súboru robots.txt.
  • Akýkoľvek prenosový protokol založený na URI môže používať súbor robots.txt. Už to nie je obmedzené len na HTTP. Môže byť použitý aj pre FTP alebo CoAP.

Druhá novinka je skôr vyvrátením mýtu ako novinkou. Google potvrdil, že aktualizácia dátumu publikovania stránky nezlepší jeho pozíciu. Samozrejme, pre užívateľov je pri určitom type obsahu dátum aktualizácie relevantný.

Novinka: Site Diversity Change

Prínos a praktické využitie:

Google robí zmeny, aby zamedzil „tapetovaniu“ vo výsledkoch vyhľadávania. Stáva sa to často pri veľkých autoritatívnych weboch (aj e-shopoch).

Zmena v rozmanitosti stránok znamená:

  • vo výsledkoch vyhľadávania „nebude vidieť“ viac ako 2 stránky z jednej domény.
  • subdomény sa pokladajú za súčasť hlavnej domény. Samozrejme, ak ide o lokálne SEO, vždy rozhoduje relevancia, v tomto prípade sa môže zobraziť ako samostatná stránka.

Toto je hlavne dobrá správna pre menšie e-shopy. Štúdia ukázala, že aktualizácia zmeny rozmanitosti ovplyvňuje transakčné vyhľadávania vo väčšej miere ako informačné. Výsledkom je, že užívatelia uvidia širšiu škálu domén pri hľadaní produktu.

Čo sa týka informačného vyhľadávania, tam sa môžu ukázať až tri URL z rovnakej domény (napr. recepty a pod.)

Novinka: Zmena v Core Update

Prínos a praktické využitie:

3. júna Google zaviedol zmenu hlavného algoritmu (Core update). Niektoré aktualizácie nemenia len spôsob hodnotenia obsahu webových stránok, ale aj vplyv v SERP. Túto zmenu zaznamenali hlavne v náraste video „kolotočov“ (YouTube), ktoré sa teraz zobrazujú až v 61,1% vyhľadávaniach.

Novinka: Hodnotovo orientované publikum na FB

Prínos a praktické využitie:

Pomocou údajov o hodnotách môže FB vytvárať publikum ľudí podobných vašim najlepším zákazníkom. Výhodou je, že toto publikum je pravidelne aktualizované na základe konverzných udalostí a údajov o hodnote transakcií v reálnom čase. Keďže oslovujete viac relevantných ľudí, ktorí môžu generovať príjem z podnikania, môžete získať vyššiu návratnosť výdavkov na reklamu.

Novinka: Brandový kontent na Instagrame

Prínos a praktické využitie:

Facebook oznámil, že z dôvodu transparentnosti budú môcť užívatelia vidieť pri reklame priamo pod ňou aj názov sponzorovaného obsahu. Podľa testovania majú takto označované sponzorované reklamy väčšiu mieru angažovanosti zo strany cieľového publika. Viac o tejto novinke a nastavení nájdete: TU Pre inzerentov bude tento brandový kontent k dispozícii v nasledujúcich týždňoch, takisto aj pre storky.

Karol Bolgar
Karol Bolgar - PPC Specialist

Online marketing ma začal zaujímať už na strednej škole, keď sme mali o ňom prednášku, tak som vedel, že to je niečo, čo by som chcel v budúcnosti robiť. Dostal som sa k nemu hneď po škole a momentálne je mojou prácou správa PPC kampaní. Najviac ma baví nastavovanie týchto kampaní v Google Tag Manager a ich následná optimalizácia v AdWords, na Facebooku alebo na iných reklamných platformách.