Všeobecné

Marketingové online kurzy zadarmo, ktoré si netreba nechať ujsť

14. mája 2020

Zaujíma vás svet online marketingu, no nemáte kde nadobudnúť potrebné znalosti a skúsenosti? Alebo chcete držať krok s najnovšími trendmi v digitálnom svete a zlepšiť si pracovné sebavedomie? Pripravili sme pre vás tipy na bezplatné aj platené kurzy online marketingu, s ktorými na sebe môžete pracovať z pohodlia domova a navyše si vylepšíte aj svoj životopis.

Online kurzy zadarmo

Najlepšie využitý čas je ten, ktorý venujete sebe a svojmu rozvoju. Nie, vôbec to nemusí byť drahé. Naopak, množstvo online kurzov je úplne zadarmo! 🙂 Okrem vedomostí a zručností získate aj certifikát, ktorý vám môže pomôcť pri hľadaní novej pracovnej pozície. Pozrime sa na ne spoločne.

Google Skillshop

Skillshop môžete poznať aj pod názvom Academy for Ads, ako sa volalo v minulosti. Po registrácii získate prístup do knižnice, kde nájdete bezplatné online kurzy, ktoré navrhovali odborníci na Google služby a ktoré neustále pribúdajú v súvislosti s rozširovaním služieb Google. Absolvovať ich môžete kedykoľvek, keďže tu nie je žiadne časové ohraničenie a na konci kurzu získate certifikát. Google Ads, Analytics, My Business či Ad Manager vám tak už vrásky na čele robiť nebudú.

Splnenie kurzov je taktiež podmienkou pre získanie agentúrneho statusu Google Partners. Preto u nás v Invelity majú PPC špecialisti tieto kurzy povinne. Ak s PPC iba začínate,toto je jedna z tých vecí, ktorou určite nič nepokazíte.

Informácie o Google Skillshop

Počet lekcií: minimálne 5 lekcií, aspoň 30 minút videa

Počet pokusov: ľubovoľný

Prístup ku kurzu: Po registrácii máte prístup do knižnice už navždy

Platnosť certifikátu: obmedzená

Cena: bezplatné kurzy

Learn2Code

Čo je najväčšou výhodou Learn2Code? Je v slovenčine, a to je obrovská výhoda pre všetkých, ktorí si ešte nie sú až takí istí svojou angličtinou. Ako sami o sebe zakladatelia píšu, „združenie Learn2Code vzniklo ako reakcia na obmedzené možnosti digitálneho vzdelávania na Slovensku a potrebu prispôsobiť vyučovanie individuálnym potrebám.“

Je tu naozaj pestrá škála možností na digitálne vzdelávanie – mobilné aplikácie, tvorba webu, práca s WordPressom, PPC kampane či grafika. Learn2Code je pre nás srdcovka. Nielen, že sa staráme o ich kampane, no náš Libor tu má svoj vlastný kurz. Ak vás zaujíma online marketing pre e-shopy (Google Ads, cenové porovnávače, produktové vyhľadávače), určite sa naň pozrite. Všetky kurzy sú akreditované, a tak po ich absolvovaní získate certifikát.

Informácie o kurzoch na Learn2Code

Počet lekcií: minimálne 5 lekcií, aspoň 30 minút videa

Počet pokusov: ľubovoľný

Prístup ku kurzu: Po zakúpení predplatného a jeho platnosti máte k dispozícii prístup ku všetkým kurzom

Platnosť certifikátu: neobmedzená

Cena: od 0 eur

Google Digitálna garáž

Digitálna garáž od Google je skvelým pomocníkom v získaní základného prehľadu v digitálnom marketingu. Nájdete tu rady, ako rozbehnúť online biznis, no napríklad aj ako zlepšiť webovú viditeľnosť. Celý kurz je veľmi prehľadný a dobre vysvetlený. Po krátkom videu, kde nadobudnete nové poznatky, vás čaká séria kontrolných otázok, resp. interaktívnych kvízov. Po úspešnom ukončení každej lekcie získate odznak. Digitálna garáž je bezplatný kurz a po jeho úspešnom ukončení získate medzinárodne akreditovaný certifikát.

Informácie o Google Digitálnej garáži

Počet lekcií: 23

Počet pokusov: ľubovoľný

Prístup ku kurzu: kedykoľvek

Platnosť certifikátu: neobmedzená

Cena: zadarmo

HubSpot Academy

Skvelá informácia č. 1 je, že všetky kurzy na HubSpot sú free. Skvelá informácia č. 2 je, že opäť môžete získať certifikát. Sú tu kurzy so zameraním na content marketing, inbound marketing, sales aj stratégiu. Pokiaľ nemáte problém s angličtinou, zaslúžia si vašu pozornosť. Pred samotným testom si prejdete niekoľko video lekcií a je tu možnosť stiahnuť si prezentáciu či prepísanú textovú verziu. Dokonca si môžete pozrieť aj zoznam otázok, ktoré sa na záverečnom teste s veľkou pravdepodobnosťou objavia a môžete si vďaka nim precvičovať svoje novo nadobudnuté vedomosti.

Informácie o HubSpot kurzoch

Počet lekcií: od 1 lekcie

Počet pokusov: ľubovoľný

Prístup ku kurzu: kedykoľvek

Platnosť certifikátu: 1-2 roky

Cena: zadarmo

Udemy.com

Udemy pozná vďaka jeho širokému zameraniu mnoho ľudí. Dá sa tu nájsť kopec rôznych kurzov, vo všetkých jazykoch (väčšinou však v angličtine) a na rôznych úrovniach. Kurz tu môže absolvovať úplný začiatočník či študent, ale aj človek na seniorskej pozícii. Kvalita kurzov je vysoká, čo zodpovedá aj niektorým cenám, ktoré sa šplhajú k tisíckam eur. Avšak väčšina kurzov je veľmi dostupná, alebo dokonca zadarmo.

Veľkou výhodou je, že pri každom kurze si môžete prezrieť hodnotenie ľudí, ktorí ho absolvovali, či už aký počet hviezdičiek mu udelili alebo komentáre. Na Udemy si môžete sťahovať videá, PDFká, prezentácie, zip súbory a aj zvukové súbory. S inštruktormi je možné komunikovať prostredníctvom diskusných fór.

Informácie o video kurzoch na Udemy

Počet lekcií: minimálne 5 lekcií, aspoň 30 minút videa

Počet pokusov: ľubovoľný

Prístup ku kurzu: Po zakúpení máte prístup ku kurzu už navždy

Platnosť certifikátu: neobmedzená

Cena: od 0 eur

Facebook Blueprint

Vďaka viac ako 90 bezplatným kurzom sa naučíte lepšie vytvárať a reportovať reklamy a aj lepšie starať o Facebook aj Instagram stránky. Sú ľahké na pochopenie, no zároveň idú do hĺbky, čiže sú vhodné pre začiatočníkov aj pre skúsenejších odborníkov, ktorí si vďaka týmto kurzom môžu oprášiť svoje vedomosti. Jediné, čo k absolvovaniu potrebujete, je aktívny profil na sociálnej sieti Facebook. Tieto kurzy sú prístupné zadarmo.

Kurzy, pri ktorých môžete získať certifikát, sú ukončené testom. Certifikácia má 3 úrovne: Core Competencies Exam, Buying Professional Exam a Planning Professional Exam. Tieto testy sú spoplatnené a pokiaľ chcete získať odznak, musíte absolvovať aspoň dve z troch skúšok. Pre úspešné absolvovanie potrebujete získať minimálne 70 % bodov.

Informácie o certifikácii Facebook Blueprint

Počet lekcií: 3 úrovne certifikácie

Počet pokusov: skúška prebieha pod dohľadom v aplikácii PVproctor

Platnosť certifikátu: 1 rok

Cena: samotné kurzy sú zdarma, certifikácia od 99 dolárov

Ahrefs Academy

Populárny nástroj Ahrefs si obľúbili mnohí SEO špecialisti. Okrem využitia pri optimalizácii webových stránok pre vyhľadávače, monitorovania konkurencie či kontrolu spätných odkazov, ponúka Ahrefs aj niekoľko kurzov v rámci Ahrefs Academy. Pokiaľ pracujete s nástrojom Ahrefs, môžete využiť rad výukových videí na tému základov SEO, tvorby blogov a základov práce s Ahrefs. Na záver kurzu si síce neodnesiete certifikát, no čakajú vás cenné vedomosti a skúsenosti priamo z dielne tvorcov jedného z najpopulárnejších SEO nástrojov.

ahrefs academy kurzy

Informácie o kurzoch Ahrefs Academy

Počet kurzov: 3

Trvanie kurzov: od 2 do 5 hodín

Prístup ku kurzu: po prihlásení do účtu Ahrefs

Cena: zdarma

Copyblogger

A teraz niečo pre copywriterov a content marketérov. Bezplatný kurz Copyblogger vás v podobe 20-dielnej e-mailovej série prevedie svetom obsahového marketingu. Pravidelné newslettery sa zameriavajú na 4 dôležité piliere online marketingu: vzťahy s publikom, copywriting, obsahový marketing a kvalitu ponuky. Naučíte sa, ako a prečo je dôležité vytvárať si a udržiavať stabilné vzťahy so svojím publikom, ako vytvoriť kvalitnú content marketingovú stratégiu a spoznáte účinné techniky copywritingu či e-mail marketingu.

Copyblogger zároveň ponúka aj certifikovaný kurz obsahového marketingu, ktorý je vhodný najmä pre tých, pre ktorých už svet online marketingu nie je úplnou novinkou. Tento kurz však nie je otvorený v priebehu celého roka, preto odporúčame zaregistrovať sa do zoznamu čakateľov. Získate tak najaktuálnejšie informácie o samotnom kurze a ďalšom termíne spustenia. 

 LinkedIn

Ak chcete rásť vo svete LinkedIn, tieto kurzy by ste si určite nemali nechať ujsť. Okrem odborne zameraných lekcií sú súčasťou aj záujmové a osobnostné kurzy v rôznych trvaniach, ktoré využijete aj vo svete online marketingu. Každý kurz obsahuje niekoľko kratších video lekcií a na svoje si príde skutočne každý: Zvoliť si môžete z tém ako online marketing, profesionálny rozvoj, finančníctvo a účtovníctvo, kurz programovacích jazykov, web dizajnu, UX (user experience)  a množstva ďalších.

Skvelou správou je, že si kurzy môžete prvý mesiac vyskúšať celkom zdarma. Potom je nutné zaplatiť si mesačné alebo ročné predplatné, ktoré zahŕňa aj prínosné cvičenia a kvízy na preskúšanie získaných vedomostí. Na záver každého absolvovaného kurzu získate certifikát, ktorým si môžete obohatiť svoj LinkedIn profil. 

Linkedin kurzy

Informácie o kurzoch na LinkedIn

Počet kurzov: vyše 16 700

Prístup ku kurzu: 30 dní zdarma, potom na báze mesačného alebo ročného predplatného

Platnosť certifikátu: neobmedzená

Cena: zdarma, neskôr od 19,99 dolárov mesačne

Alison

Komplexný prehľad o svete eBusiness získate vďaka kurzu od Alison. Tento kurz vás prevedie všetkými dôležitými aspektmi elektronického podnikania – od tvorby online marketingovej stratégie, cez optimalizáciu stránky pre vyhľadávače a tvorbu reklamy, ktorá zaujme, až po prácu s nástrojmi ako Google Analytics, Google AdWords, Google AdSense a Google Webmaster. Zároveň sa naučíte rôzne techniky, ako sledovať a merať úspešnosť vašej stránky. 

Tento kurz môžete absolvovať úplne zdarma. Má to iba jediný háčik – pokiaľ chcete kurz ukončiť s oficiálnou certifikáciou, budete si na záver musieť priplatiť za diplom. Oficiálna certifikácia však nie je podmienkou. V prípade, že sa rozhodnete kurz absolvovať bez diplomu, dostanete po úspešnom absolvovaní všetkých troch testov bezplatné potvrdenie o ukončení kurzu.

alison online kurzy

Informácie o certifikácii Diploma in E-Business od Alison

Počet lekcií: 15 modulov, trvanie 6 – 10 hodín

Hodnotenie: v každom z troch testov je potrebné dosiahnuť aspon 80 %

Cena: zadarmo, v prípade záujmu o diplom od 65 eur

Platené online kurzy

Ak máte chuť okrem svojho času investovať do svojich vedomostí aj nejaké tie úspory, pri týchto kurzoch sa to určite oplatí. 

Vita.sk

VITA Academy ponúka širokú škálu platených certifikovaných kurzov. V ponuke je celkovo až 202 online kurzov, vďaka ktorým sa môžete naučiť programovať, pracovať s tabuľkami, marketing na Google či sociálnych sieťach, alebo aj ovládať niektoré grafické programy. Je možné získať či už certifikát o absolvovaní kurzu, alebo po úspešnom zvládnutí testu akreditované osvedčenie Ministerstvom školstva a je tu možnosť zakúpiť aj medzinárodnú certifikačnú skúšku, po ktorej úspešnom zvládnutí je odmenou medzinárodne platný certifikát.

Vita marketingové online kurzy

Informácie o kurzoch VITA Academy

Počet lekcií: od 1 lekcie

Počet pokusov: ľubovoľný

Prístup ku kurzu: kedykoľvek

Platnosť certifikátu: 1-2 roky

Cena: ročné predplatné na všetky kurzy je aktuálne za 299 eur

Digitálna univerzita 

Ak sa chcete stať expertom na digitálny marketing, určite stojí za to absolvovať štúdium Digitálnej Univerzity. Ide o inovatívny projekt, ktorý sa zameriava na vzdelávanie študentov, podnikateľov, ale aj profesionálnych marketérov v rôznych sférach digitálneho marketingu. Získate široký prehľad o najnovších trendoch v online marketingu a vybrať si môžete z 9 rôznych špecializácií, medzi ktorými nájdete napríklad kurz SEO, tvorby webu a e-shopu, PPC kampaní, grafického designu či content marketingu. Digitálnu Univerzitu môžete absolvovať prezenčne alebo online formou.

V rámci štúdia Digitálnej Univerzity vás čaká množstvo celodenných prednášok a  video manuálov pod vedením ostrieľaných expertov či majiteľov digitálnych agentúr. Získané  teoretické vedomosti si vyskúšate na reálnom projekte. Po úspešnej realizácii projektu pod vedením mentora a absolvovaní záverečného testu získate certifikát, ktorý vám otvorí dvere do digitálneho sveta. 

online marketingové kurzy

Informácie o štúdiu na Digitálnej Univerzite

Počet lekcií: až 110 hodín vzdelávania

Dĺžka štúdia: polročné štúdium

Cena: 690 eur

Moz Academy 

Moz je pre SEO špecialistov a špecialistky známym brandom. Možno ste však nevedeli, že Moz v rámci Moz Academy ponúka aj rad kurzov, z ktorých sú dva dokonca certifikované. Môžete sa vďaka nim stať certifikovaným SEO špecialistom či odborníkom na technické SEO. Okrem certifikovaných kurzov Moz Academy ponúka aj kurz linkbuildingu, lokálneho SEO či analýzy kľúčových slov. Ich absolvovanie síce nie je ukončené certifikáciou, no odnesiete si množstvo vedomostí a nových skúseností. 

marketingové online kurzy

Informácie o kurzoch Moz Academy

Počet lekcií: certifikované kurzy majú 5 a 6 lekcií

Trvanie kurzov: od 40 minút do 6 hodín 

Cena: od 49 dolárov, certifikácia od 295 dolárov

 Mergado 

Pokiaľ v digitálnom svete nie ste už úplným nováčikom, pravdepodobne ste už počuli o nástroji na správu produktových feedov Mergado. Možno ste však nevedeli, že Mergado organizuje aj rad odborných školení ako pre marketingových odborníkov, tak aj úplných začiatočníkov. Zvoliť si môžete napríklad kurz základov porovnávačov tovaru Heureka a Zboží.cz, alebo jeden z workshopov, v ktorom sa naučíte efektívne pracovať s Mergadom a zistíte, ako navýšiť svoj predaj cez rôzne reklamné systémy. 

Existuje aj mnoho ďalších kurzov online marketingu, ktorými by sme mohli tento zoznam naplniť, no my sme vybrali tie najzaujímavejšie. Pokiaľ ste absolvovali nejaký zaujímavý kurz, určite sa s ním s nami podeľte a my článok rozšírime 🙂.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.