fbpx

PPC

Májové Invelity novinky

11. júna 2019

Nástroje na lepšie a precíznejšie meranie kampaní ale aj očakávaný príchod Google nakupovania. V našom pravidelnom prehľade vám prezradíme, aké novinky priniesol máj v online svete a prečo by ste ich pri plánovaní kampaní nemali vynechať

Nový plánovač v Google Ads

Google aj tento mesiac prichádza s novým plánovačom vrámci reklamného systému Google Ads. Po predchádzajúcich novinkách v podobe budget a reach plannera môžete v nástrojoch nájsť už aj performance planner – plánovač výkonnosti. Prostredníctvom tohto plánovača dokážete veľmi jednoducho identifikovať, koľko prostriedkov potrebujete vynaložiť na zvýšenie konverzií – cieľov (nákupov, odoslanie formulárov…). Využiť sa dá aj na meranie získaného objemu konverzií pri určitej výške ceny za vykonanie cieľa. Umožňuje vám dokonca pridať nové kľúčové slová, aby ste zistili, aký vplyv to bude mať na potenciálny výkon kampaní.

performance planner

Google nákupy konečne na Slovensku

Tak, konečne sme sa dočkali. Super novinka pre každého majiteľa e-shopu, ktorý inzeruje na Googli, a takisto aj pre marketérov zakotví v priebehu júna už aj na Slovensku.

Čo sú to vlastne Google nákupy? Jednoducho povedané, Google vám hneď vo výsledkoch vyhľadávania zobrazí aj samotné produkty s obrázkom, cenou, informáciou o dostupnosti a výškou poštovného. Super je, že po kliknutí na produkt sa dostanete priamo na vybraný produkt v e-shope. Zákazník tak okamžite dostane to, čo hľadá. O výhodách, ktoré to prinesie samotným predajcom, hovoriť určite netreba.

google shopping

Konverzie na úrovni kampane

Ďalšou praktickou novinkou je možnosť nastavenia optimalizácie na vybrané konverzie – ciele už aj na úrovni vybranej kampane. Táto nová funkcionalita umožňuje trénovať algoritmus Google Ads len na optimalizáciu tých kľúčových akcií, na ktoré sa chcete zamerať pri každej kampani. Ak napr. viete, že jeden produkt v danej kampani má dlhý nákupný proces, možno sa budete chcieť zamerať na iné konverzie ako sú nákupy napr. na otvorenie kontaktnej podstránky. A naopak, pri kratšom nákupnom procese budete chcieť zas optimalizovať kampane výlučne na predaj.

konverzie na úrovni kampane

Nový „bumper machine“ na YT

Youtube testuje nástroj na automatické vytváranie 6 sekundových „bumper“ videí, ktorý by inzerentom umožnil vytvárať kratšie verzie z ich videoreklám. Služba Youtube tvrdí, že počítač „Bumper Machine“ vytvorí približne 4 varianty videa, z ktorého by si mohol používateľ vybrať.

 

Natívne reklamné kampane v Google Ads

Spoločnosť Google predstavila aj nové natívne reklamné kampane služby Discovery. Kampane na „objavovanie“ sa spúšťajú v rámci informačného kanála Youtube, sociálnych a propagačných záložiek služby Gmail. Spoločnosť argumentuje údajom, že „Discovery“ reklamy využíva mesačne až 800 miliónov ľudí. Nové natívne kampane by používateľom prispôsobili obsah feedu podľa ich záujmov.

discovery

Nová optimalizácia výkonnostných Facebook kampaní

Koniec mája priniesol v správcovi reklám na Facebooku pri zvolenom cieli conversions možnosť optimalizácie výkonu reklám aj na „value“, čiže hodnotu. Pri tejto optimalizácii sa bude Facebook snažiť doručiť reklamu ľuďom s cieľom maximalizovať celkovú hodnotu objednávok a tým generovať čo najväčšiu návratnosť vložených investícií. Túto optimalizačnú novinku odporúčame otestovať v prípade najvýkonnejších produktov, ktoré dosiahli za posledných 30 dní minimálne 30 nákupov.

value optimalization

Aktualizácia Yoast SEO

Prvá novinka zaujme najmä používateľov WordPressu a obľúbeného pluginu Yoast SEO – jedného z najpoužívanejších pluginov pre optimalizáciu SEO. Ľahko sa s ním pracuje, je bezplatný a urobíte s ním najdôležitejšie úpravy pre lepšiu viditeľnosť vo vyhľadávačoch.

Aktuálna verzia Yoast 11.3 umožňuje zahrnúť obrázok, avatara alebo logo do grafu štruktúrovaných údajov. Zároveň pridáva filter, ktorý možno použiť na zakázanie indexácie odkazov. Ak chcete túto aktualizáciu využiť, je potrebné myslieť na to, že Yoast SEO podporuje väčšinou len dve posledné aktualizácie WodPressu.

Podpora FAQ a How-to

Aj druhá novinka sa týka štrukturovaných údajov. Google oznámil podporu FAQ a How-to štrukturovaných dát v Google Search aj Google Asistant. Túto zmenu je možné sledovať už aj v Search Console.

Mobilné vyhľadávanie stále rastie

Vyhľadávanie v mobiloch je jasným trendom budúcnosti. Odhady hovoria, že v roku 2019 dosiahne globálne až 60% podiel z celkového vyhľadávania. Pochopiteľne, tento nárast ovplyvňuje aj SEO. Preto je priam nutnosťou myslieť na responzibilitu a rýchlosť zobrazenia stránok v mobilných zariadeniach. Ak plánujete na vašej stránke špeciálny dizajn, ktorý sa horšie prispôsobuje, je vhodné pripraviť samostatnú URL pre mobilné zariadenia. Ďalšou výhodu responzívnych stránok je ich väčšia dôveryhodnosť pre spotrebiteľa.

 

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.