PPC

Marcové Invelity novinky

5. apríla 2019

Ešte rýchlejšie, presnejšie a bližšie klientom. Na základných princípoch digitálneho marketingu sa zrejme nič nezmení ani v marci. Ale! Google sľubuje opäť trochu menej webspamu a Facebook lepšie storky. Obsah ostane kráľom a v blízkej budúcnosti ho doplní aj ďalšia zaujímavá vychytávka. Zahanbiť sa nedajú ani nové funkcie v Google Ads a Bing, no a Instagram, ten určite poteší majiteľov e-shopov ale aj ich zákazníkov. Podrobnosti vám prezradíme v našom pravidelnom mesačnom prehľade nižšie. 😉

Keyword Planner získava nové a staré funkcie

Pri ďalšom prihlásení do keyword plannera v službe Google Ads sa vám zobrazí oznámenie o niekoľkých nových funkciách. Niektoré z týchto noviniek sú staršie funkcie, ktoré odstránili ako napríklad „pridať do existujúcej kampane“.

Zoskupené nápady.

Zoskupené kľúčové slová sa teraz nachádzajú v ponuke „Grouped ideas“ (Zoskupené nápady). Môžete vybrať, či chcete pridať všetky alebo len niektoré kľúčové slová.

Viac mesačných podrobností.

Poskytuje podrobnejšie informácie o mesačných rozpisoch a objemoch vyhľadávania. Tieto údaje si môžete tiež stiahnuť.

Okrem uloženia nových kľúčových slov do plánu si môžete kľúčové slová uložiť aj do existujúcich kampaní.

Nový stĺpec konkurencie.

K dispozícií je aj nový stĺpec konkurencie, ktorý ukazuje ako je konkurenčné umiestnenie reklamy pre kľúčové slovo. (Môžete ho vidieť na obrázku vyššie spolu s dvoma ďalšími stĺpcami ktoré sa predvolene nezobrazujú : Priemerná pozícia a Organické zobrazenie)

Návrh denného rozpočtu.

Keď do plánu pridáte nové kľúčové slová, poskytne sa aj navrhovaný denný rozpočet.

Vlastné publikum Bing Ads

Vlastné publikum je teraz všeobecne dostupné vo všetkých krajinách kde sa používa bing s výnimkou EU, Nórska a Švajčiarska.

Vlastné publikum nám umožňuje remarketing pre existujúcich zákazníkov. Na rozdiel od iných plarforiem (Google, Facebook), ktoré umožňujú inzerentom priamo odosielať zoznamy emailov zákazníkov sa Bing Ads rozhodli pre spoluprácu s niekoľkými platformami na správu údajov (DMP) Trojica súčastných partnerov je Adobe Audience Manager, LiveRamp a Oracle BlueKai.

Reklamy Bing prinášajú 3D reklamy na vyhľadávanie pomocou služby Samsung

Spoločnosť Samsung začala ako prvá v reklame vo vyhľadávaní inzerovať 3D formát reklamy na Bing.com, aby propagovala nový telefón Galaxy S10. Formát je výsledkom mesiacov koordinácie medzi spoločnosťou Bing a spoločnosťou Samsung a agentúrou Performics. Takže sa môže tvrdiť, že 3D reklamy ohlasujú novú éru reklamy vo vyhľadávaní.

Nový editor reklám Google v.1.0 má nový vzhľad a nové možnosti

Po prepracovaní a premenovaní služby AdWords na Google Ads sme sa dočkali aj upravenia editoru. Nástroj na správu a prípravu zmien kampaní má nový vzhľad, nové usporiadania, funkcie, možnosti a aj názov.

V editori reklám Google môžme urobiť veľa vecí bez toho, aby sme museli prejsť na webové rozhranie a to by nám malo ušetriť čas. Vo verzii Google Ads Editor 1.0 je horná navigačná lišta menšia, zarovnaná v pravo a už nie v stĺpci. Ak spravujeme veľa účtov – v rovnakých alebo rôznych MCC účtoch, tak teraz môžme aplikovať zmeny naprieč účtamy. Najmä videoreklamy a kampane majú v aplikácií Editor oveľa viac funkcií. Existuje napríklad plná podpora pre videoreklamy bez možnosti preskočenia a môžme vytvoriť bumper ads alebo pridať akcie v reklamách TrueView in-stream. Novinkou je aj to, že v Google Ads Editor je k dispozícií aj 5 nových pravidiel.

 

Koniec metriky relevancia reklamy na FB

Facebook oznámil v prvej polovici mesiaca koniec metrike, ktorá poukazovala na relevanciu reklamy vzhľadom na dané cieľové publikum. Nemusíme však zúfať, táto metrika nezanikne úplne, bude len nahradená 3 novými ukazovateľmi:
  • poradie kvality (quality ranking)
  • poradie miery angažovanosti (engagement rate ranking)
  • Poradie miery konverzie (conversions rate ranking)
Podobne ako pôvodná metrika tieto nové ukazovatele nie sú zahrnuté priamo do výkonnosti reklamy v aukcii, ale namiesto toho poskytujú prehľad o tom, ako zmeny v kreatívach, zacielení na publikum môžu ovplyvniť výkonnosť reklamy. Táto zmena z dielne FB by mala v správcovi reklám priniesť lepší a komplexnejší pohľad na výkonnosť danej reklamy.
Facebook-relevance-score-800x450

Zdieľanie a archivácia storiek na FB 

Facebook momentálne testuje novú funkciu, ktorá bude umožňovať inzerentom (firmám, eshopom…) zdieľať a archivovať svoje storky. Týmto krokom sa FB chce podľa nášho názoru priblížiť k významu a väčšej popularite storiek na Instagrame. Tieto nové funkcie by mali podľa Facebooku potenciálne rozšíriť organický dosah, viditeľnosť a dôveryhodnosť firmy či značky nad rámec ich sledovateľov.

Facebook odstráni niektoré cielenia pri vybraných produktoch

Facebook oznámil novinku pre inzerentov propagujúcich produkt týkajúci sa bývania, zamestnanosti a úverov. Po novom títo inzerenti nebudú môcť vo svojich kampaniach zacieliť svoje reklamy demograficky podľa veku, pohlavia a podľa presného PSČ. Dôvodom tohto kroku je obvinenie tretích strán, ktoré FB obviňujú z diskriminačných praktík v rámci týchto produktov.

Nákupy priamo na Instagrame

Instagram zavádza novú funkciu in-app checkout, ktorá umožňuje užívateľom nakupovať produkty bez toho, aby museli opustiť aplikáciu. Momentálne je to sprístupnené len v beta verzii a pre viaceré väčšie značky ako Adidas, Burberry, Dior, MAX Cosmetics a pod. Dôvodom vzniku tejto novej funkcie je ambícia Instagramu, ktorý by sa chcel stať viac e-commerce priateľský (pre eshopy). Zavedenie tejto funkcie umožňuje inzerentom výrazne skrátiť cestu od objavenia produktu po konečný nákup. V praxi to znamená, že pri produkte po kliknutí na značku v produkte sa bude zobrazovať tlačidlo „Nákup na Instagrame“ (Checkout on Instagram). Po kliknutí na toto tlačidlo sa zobrazí objednávka, kde sa uložia platobné údaje. Po uložení týchto údajov už bude môcť užívateľ nakupovať priamo na Instagrame bez presmerovania na eshop a priamo na Instagrame bude môcť spravovať aj svoje objednávky.

Instagram-check-out-800x502

Nové možnosti cielenia na Linkedine

Linkedin pripravil pre svojich inzerentov v tomto mesiaci 3 nové aktualizácie. Prvou novinkou je možnosť cieliť na Linkedine na lookalike podobné publiká, ktoré sa svojimi vlastnosťami podobajú vášmu cieľovému publiku (podobne ako na FB a Google). Ďalšou novinkou je, že inzerenti majú po novom možnosť cieliť svoje reklamy podľa záujmov, ktoré sú založené na dátach z Bingu. Poslednou novinkou z dielne Linkedinu je, že pre svojim inzerentov ponúka na použitie v B2B sektore viac ako 20 vzorov publík. V posledných mesiacoch na tejto platforme sledujeme aj zvýšenú snahu prichádzať s neustálymi novými možnosťami. Pravdepodobne si Linkedin uvedomuje neustále rastúce potreby svojich inzerentov, a za to palec hore.

linkedin advertising

 

 

Vyšla aktualizácia algoritmu vyhľadávania “Google March 2019 core update”

Google stále napreduje v približovaní sa potrebám vyhľadávania užívateľov. Rastie počet vyhľadávaní, počet webov, obsahu a užívateľ očakáva správny výsledok okamžite (do 2 sec.). Najobľúbenejší vyhľadávač dáva ešte väčší dôraz na kvalitu obsahu, preferuje jednoduchosť užívania a k tomu prispôsobil najnovšiu aktualizáciu.

Stručne povedané, zdá sa, že podľa dát z webových stránok sa tento update algoritmu netýkal žiadnej konkrétnej stratégie proti ktorej by bojoval (ako napr. Panda). Zameriava sa hlavne na celkovú kvalitu stránok. Krátky záver: Obsah je stále najväčší kráľ a užívateľ sa k nemu musí dostať najlepšie na dva kliky.

Google prestal podporovať stránkovanie rel = next / prev markup

Čo je rel = next / prev? Rel = next / prev bol markup kód, ktorý pridaním na webové stránky označil poradie stránok a tým “povedal” Googlu, že tieto stránky sú súčasťou nejakej väčšej množiny stránok. Napríklad, ak máte článok rozdelený na niekoľko stránok, práve pomocou tohto kódu spoločnosti Google oznamujete, že tieto stránky sú súčasťou rovnakej podstránky, čiže rovnakého článku.

Spoločnosť Google by potom spojila všetky signály (napr. spätné odkazy) a obsah zo všetkých stránok do jednej podstránky. Hoci Google túto možnosť už niekoľko rokov nepodporuje, oznámil to až tento mesiac. Nemusíte sa ale báť, Google poradie stránok vďaka pokročilému algoritmu spoľahlivo rozozná.

Začiatok vyhľadávania zvukového obsahu

Služba Google Podcast umožňuje vyhľadávať epizódy na základe toho, čo bolo povedané v relácii. Podľa Android Police služba Google Podcast automaticky prepisuje dialóg a používa ho ako metaúdaje. Používatelia tak môžu vyhľadávať konkrétne epizódy, aj keď si nepamätajú názov podcastu. Stačí im zadať niečo čo sa hovorilo v danej epizóde. Prepisy pokrývajú celý podcast, ale nie sú dokonalé. Keďže sú automaticky generované, vyskytujú sa v nich chyby. Napríklad slovo „Corbin Davenport“ bolo prepísané ako „port Corbin dabbing“.

Je možné, že sa v budúcnosti dočkáme toho, že keď budeme niečo vyhľadávať, tak nám danú informáciu zobrazí hneď v uvedenom podcaste alebo videu a v presnej sekunde kedy sa o danej informácii hovorí. Preto ak robíte videá a dávate ich na YouTube, dajte si záležať aby bolo zreteľne počuť o čom hovoríte. Neskôr sa vám to môže zúročiť, keď bude Google spúšťať obsahové vyhľadávanie vo videu.

Správa o webspame od Google

Výsledkom cielených aktualizácii je, že menej ako 1% užívateľov sa dostalo k spamovým stránkam prostredníctvom výsledkov vyhľadávania. Je to vďaka stále sa zlepšujúcim algoritmom Google, ktoré to vedia čoraz lepšie odhaliť.

 

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.