PPC

Najčastejšie chyby v PPC kampaniach

2. októbra 2020

Aké sú najčastejšie chyby, ktorým sa niekedy nevyhne žiadny PPC-čkar? Pospomínali sme na naše začiatky a tiež na chyby konkurencie, po ktorej sme prebrali niektoré projekty. Ani by ste neverili, koľko nesprávne nastavených reklám je na internete spustených. Preto, sme vám spísali tie najčastejšie chyby, ktorým je potreba sa vyvarovať. Pri tvorbe PPC reklám dbajte na čo najväčšiu kvalitu, a vaša snaha sa vám vráti aj s úrokmi. 

Zlé cielenie

Častou chybou sú zle zvolené kľúčové slová, ktoré sú príliš všeobecné a tým pádom necielia na to správne publikum, ktoré je pre nás relevantné. V tomto prípade nie je reklama vôbec efektívna a v porovnaní s nákladmi získava oveľa menej konverzií (splnený cieľ – nákup, odoslanie formulára, atď.). Pri výbere kľúčových slov treba váš produkt/službu čo najlepšie špecifikovať. Lepšia špecifikácia predchádza zobrazovaniu reklamy užívateľom, ktorí produkt nehľadajú a pomáha získať viac konverzií pri nižších nákladoch.

Na Facebooku môžeme reklamu cieliť podľa rôznych demografických ukazovateľov ako pohlavie, vek, krajina alebo podľa záujmov, povolania a podobne. Vhodné je teda cieliť na konkrétnejšiu skupinu ľudí a nie príliš všeobecne, aby sme sa vyhli zbytočným kliknutiam, ktoré pre nás nie sú vôbec relevantné. 

Nečlenenie do reklamných skupín

Hodiť všetky svoje kľúčové slová do jednej reklamnej skupiny s jednou reklamou je asi tou najväčšou chybou akú môžete spraviť. Reklamná skupina nám umožňuje prideliť konkrétne kľúčové slová ku konkrétnym reklamám. Umožňuje nám, aby boli reklamy relevantné. Na každý produkt alebo službu by sme mali mať vlastnú reklamnú skupinu, v ktorej budeme mať niekoľko podobných kľúčových slov. Aj v tomto prípade platí, menej je niekedy viac a radšej mať menej a relevantných kľúčových slov ako veľa zbytočných, ktoré nám budú míňať rozpočet a horšie sa optimalizovať. Pokiaľ bude všetko len v jednej reklamnej skupine, nebudú sa nám zobrazovať relevantné reklamy a nebudeme dosahovať požadované skóre kvality, čo sa odzrkadlí na cene za preklik.

Nepoužívanie vylučujúcich kľúčových slov

Pokiaľ využívate frázovú zhodu alebo nebodaj voľnú zhodu, je viac než pravdepodobné, že vám vaše kľúčové slová chytajú aj výrazy, ktoré sú pre vás irelevantné. Aby ste dosahovali lepšie výsledky a zbytočne neplatili za kliky, je potrebné ich pravidelne kontrolovať a vylučovať. Google predvolene zobrazuje reklamy na frázy ako “zadarmo“ a “lacné“. Ak teda vo svojich kampaniach nepoužívate kľúčové slová len s presnou zhodou, vaše reklamy sa spustia aj na tieto frázy, ktoré zahŕňajú bezplatné a lacné. Keď tieto slová vylúčite, nemusíte sa báť, že sa vám na ne budú vaše reklamy zobrazovať.

Chyby v textoch

Rôzne gramatické chyby, preklepy, nepoužívanie interpunkcie, nezrozumiteľné alebo nevhodne zvolené texty a podobne. Mnoho ľudí práve takéto „detaily“ odradia a radšej sa rozhodnú pre konkurenciu. Aj toto predstavuje pre firmu určitú formu prezentácie a pokiaľ si nedáte záležať ani len na tomto, vyskytnú sa pochybnosti o tom, či je vaša firma seriózna a aké kvalitné produkty alebo služby poskytuje.

Odkazy na jednu webovú stránku

Odkazovanie užívateľov na jedinú, väčšinou úvodnú stránku webu je ďalšou veľkou chybou, ktorú môžete urobiť. Pokiaľ užívateľ hľadá konkrétny produkt alebo službu chce sa prekliknúť rovno na stránku, kde sa tento produkt alebo služba nachádza. Ak ho teda odkážete na úvodnú, nesúvisiacu či dokonca na neexistujúcu stránku, je pravdepodobné, že stránku opustí. Dôležité je, aby ste vo svojich reklamách odkazovali na relevantné podstránky, kde návštevník rýchlo nájde to, čo hľadá.

Nepoužívanie rozšírení Google

Reklamy bez rozšírení sú dosť nevýrazné a nudné. Dva-tri nadpisy a dva popisy. Aj niektorí skúsení PPC môžu omylom zabudnúť pridať do svojich kampaní rozšírenia reklamy. V dnešnej dobe ich je naozaj dosť, no my odporúčame vždy pridať aspoň niekoľko hlavných rozšírení reklamy Google:

  • rozšírenie o adresu
  • rozšírenie o odkazy na podstránky
  • rozšírenie o popisy
  • rozšírenie o štruktúrovaný úryvok
  • a ak je to možné, tiež rozšírenie o ceny

Tieto rozšírenia reklamy nielen zväčšujú veľkosť vašej reklamy a zaberajú viac miesta na obrazovke, ale tiež výrazne zvyšujú mieru interakcie a prekliknutia používateľov. Rozšírenia sú zadarmo a každý, kto ich nepoužíva, robí robí veľkú chybu.

Zle nastavené konverzie

Potrebujete mať konkrétne, merateľné ciele, aby ste mohli analyzovať výkonnosť svojej kampane a rozhodnúť sa, kedy urobíte vylepšenia a aktualizácie. Niektorí sledujú iba zobrazenia a kliknutia na svoje stránky, ale bez sledovania konverzií nebudete môcť presne vyhodnotiť svoju kampaň. Ak chcete presne analyzovať výkonnosť vašej kampane, je potrebné zabezpečiť, sledovanie všetkého, čo je na vašom webe možné a relevantné. To je napríklad sledovanie telefónnych hovorov, odosielanie formulárov prichádzajúcich cez web, samotný nákup či menšie čiastkové ciele, ako napríklad stiahnutie pdf, aplikácie, návšteva viacerých podstránok a podobne. Tiež môžete sledovať návštevy obchodu a offline potenciálnych zákazníkov. Ak toto nerobíte, nemôžete vyhlásiť svoju kampaň za úspešnú alebo neúspešnú.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.