PPC

Novembrové InveHity

3. decembra 2020

Predvianočný zhon prináša aj mnoho noviniek v online.

Prichádzajú zmeny v reklamách na Youtube, ale aj v Google Merchant Center. Instagram prichádza s aktualizáciou, ktorá umožní vyhľadávanie kľúčových slov a taktiež testuje nové rýchle odpovede na najčastejšie otázky. Okrem toho sa v nových InveHitoch dozviete, ako Google rieši staré domény alebo, čo je nové vo WordPresse 5.6. Príjemné objavovanie noviniek.

PPC

Nové responzívne videoreklamy

Novinkou pre YouTube sú responzívne reklamy, ktoré generujú viaceré kombinácie reklám v tých najrelevantnejších formátoch, ako sú napríklad preskočiteľná reklama in-stream a video discovery.

nové responzívne videoreklamy

Beta audio reklamy na YouTube

Na YouTube pribudne nový formát reklám a tým sú audio reklamy. Tie sa budú spúšťať len v prípade, že používateľ nepozerá video, ale má ho pustené len do pozadia, ako napríklad podcasty. Toto je možné zatiaľ, len ako beta verzia vo vybraných účtoch.

Lepšie monitorovanie konkurencie

Do Google Ads sa pridal nový report s názvom “miestne vyhľadávacie dotazy”. Pri tomto reporte vidíme, pri akých kľúčových slovách a v koľkých percentách sa zobrazili reklamy konkurencie, ale naše nie.

Promo akcie v Google Merchant

Do teraz bolo možné vytvárať akcie na produkty len priamo vo feede. Od teraz je táto možnosť zakomponovaná už priamo v Google Merchant, kde máme na výber z niekoľkých možností.

Social media

Instagram umožňuje vyhľadávanie konkrétnych kľúčových slov

Ak ste doteraz hľadali niečo na Instagrame vaše výsledky boli obmedzené na mená, používateľské mená, miesta alebo hashtagy. Tomu však prišla malá zmena. Instagram ohlásil aktualizáciu, ktorá používateľom umožní vyhľadávať konkrétne kľúčové slová.

vyhľadávač kľúčových slov na instagrame

Po aktualizácii vám Instagram zobrazí všetky príspevky, ktoré obsahujú váš presný hľadaný výraz. To uľahčí hľadanie širokých možností obsahu a pomôže značkám, ktoré sa snažia o maximalizovanie výkonnosti svojho obsahu. 

Ďalej nemusíte nevyhnutne používať hashtagy na to, aby ste zvýšili viditeľnosť svojho príspevku. Výrazy, ktoré použijete v titulku, budú v mnohých prípadoch stačiť na to, aby sa váš obsah dostal k ľuďom. Má to však ešte jeden háčik. Podľa Instagramu bude vyhľadávanie kľúčových slov obmedzené na témy všeobecného záujmu, ktoré sú v súlade s pravidlami siete. Príspevky sa vám budú zobrazovať na základe algoritmických výpočtov, ktoré sú zoradené podľa najrelevatnejších zhôd pre každého individuálneho používateľa.

Instagram prichádza so Stories map

Odteraz si svoje dávno zabudnuté príbehy z cestovania alebo z iných dôležitých akcií môžete jednoducho a prehľadne prezerať na mape, kde vidíte aj miesto ich vytvorenia.

Táto funkcia vie zobraziť až 3 roky staré príbehy. Záleží však aj na tom, či ste na príbeh vložili značku umiestnenia. Zobrazia sa len tie príbehy, ktoré majú označenú lokalitu. Taktiež si viete príbehy prezerať po dňoch v kalendári.

Story kalendár na Instagrame

Instagram testuje nové FAQ

Táto možnosť bude priamo v informačnom kanáli účtu a umožní značkám zvýrazniť v okne správ bežné otázky, na ktoré môžu používatelia klepnutím získať rýchle odpovede. Firmy si budú môcť nastaviť štyri otázky, ktoré sa zobrazia pri vašej počiatočnej interakcii so správou, čo značkám poskytne jednoduchý a automatizovaný spôsob riešenia najbežnejších otázok.

Instagram FAQ

Podobná funkcia funguje aj v Messengeri. A keďže Facebook pomaly integruje funkcie zasielania správ, má zmysel, že to isté sa pridáva aj do Instagramu. Táto možnosť môže napomôcť aj pri elektronickom obchodovaní na Instagrame.

SEO

Ako Google rieši staré domény, ktorým vypršala platnosť?

Expirované domény, ktorým vypršala platnosť sú obľúbeným spôsobom, ako iné stránky získavajú odkazy. Je to praktický trik, ktorý je rovnako starý ako výmena vzájomných odkazov. Je to premyslená taktika, ktorá si stále viac získava popularitu. Ľudia kupujú domény s vypršanou platnosťou, aby mohli využiť odkazy spojené s inými doménami. Ide o starú prax, ktorú si Google dobre uvedomuje. Teraz však nevieme na isto povedať či sa Google snaží tieto domény resetovať. Keďže resetovanie spätných odkazov znamená nepoužívanie už existujúcich na doméne na účely hodnotenia.

Algoritmy Google sa pokúšajú zistiť, na čo sa doména s vypršanou platnosťou používa. Google uznáva, že preregistrované domény s vypršanou platnosťou sa používajú úplne nevinne a legitímne. Takže nexistuje konkrétny faktor, na ktorý by sa mal Google sústrediť. Tým pádom nevie určiť či sa deje s týmito doménami niečo nekalé. 

Ľudia môžu oživiť domény, ktorým vypršala platnosť a starý web znova spustiť. Inokedy zas prenášajú webové stránky od jedného vlastníka k druhému, a kvôli tomu názov domény zmení vlastníctvo. To sú bežné situácie.  Preto Google ťažko rozoznáva domény, ktoré “robia zlobu”. Neexistuje žiadne oznámenie, že by sa doména, ktorej platnosť vypršala, používa zneužívajúcim spôsobom.

Ktoré stránky Google častejšie prehľadáva?

Malé weby sú znevýhodnené, pretože väčšie sa indexovo prehľadávajú častejšie. 

Ako Google prehľadáva stránky? Odkazy sú súčasťou procesu prehľadávania pomocou Googlebota, ktorý indexovo prehľadáva odkazy. Je možné, že populárne a lepšie prepojené weby sú prehľadávané častejšie ako menej populárne stránky, ktoré nemajú toľko odkazov.

Indexové prehľadávanie je nezávislé od veľkosti webovej stránky. Niektoré veľké weby môžu mať nefunkčné alebo zbytočné URL adresy. To znamená, že prehľadávanie menších webov je efektívnejšie.

Pokiaľ Google ešte stále neobjavil niektoré z vašich stránok, v takom prípade by mohol pomôcť súbor Sitemap.  Môže to však tiež naznačovať hlbšie problémy, pokiaľ ide o kvalitu obsahu alebo odkazov. Niektoré vydavateľské platformy však automaticky neaktualizujú svoje súbory Sitemap. Preto je modernizácia platformy jednoduchším riešením. Vytvorenie súboru Sitemap sa automaticky javí ako minimálna východisková hodnota pre akýkoľvek vážny web.

WordPress a programovanie

Novinky vo WordPresse 5.6

V novej verzii WordPressu sa plánuje pridať autoupdate. V určitých prípadoch je to určute može uľahčiť údržbu webu bežným užívateľom, zlepšiť celkové zdravie WordPressu no na opačnej strane to vie priniesť nemalé problémy. Vo verzii 5.7 sa to plánuje pridať už do procesu inštalácie ako opt-in tak si určite rozmyslite či je to pre vás dobrá voľba. V zásade stále plati, že bez zálohy a testu aktualizácie niekde na devel verzii by sme to veľmi neodporúčali.

Mimo iné nás čaká update na jQuery 3.5.1. Takisto jQuery Migrate na verziu 3.3.2. Takto by to malo zostat počas celej verzie 5.6. Posledným krokom bude vypnutie jQuery Migrate aj pre verziu 3.

Claudia Blišťanová
Claudia Blišťanová - Social Media Specialist

Sociálne siete by mali ľudí baviť. Platí to pre prijímateľov obsahu ale aj jeho tvorcov. Práve preto som sa stala hrdým tvorcom, ktorému záleží, aby sa ľuďom zobrazoval kvalitný a zaujímavý obsah, ale taktiež hrdým prijímateľom, ktorý vie dobrý obsah oceniť.