fbpx

Dizajn

Nový WordPress 5.0 a Gutenberg

15. augusta 2018

Za posledných niekoľko mesiacov skupina developerov pripravuje nový React-driven Single Page Application editor s názvom Gutenberg, ktorý nahradí v jadre doterajší TinyMce. Vznik Gutenberga je reakcia na hlavných konkurentov WordPressu, Wix a Squarespace,  ktorí si vďaka jednoduchému používaniu získavajú fanúšikov aj napriek tomu, že sú platené. No nie je to len editor, s príchodom Gutenberga sa rysuje nová budúcnosť publikovania príspevkov na WordPresse, preto sa nenechajte zaskočiť a pripravte sa na zmeny.

 

Gutenberg WordPress editor

Gutenberg prinesie nový spôsob pridávania obsahu, čím nie len že uľahčí prácu s widgetmi či shortcodes, ale rozbitím obsahu na menšie časti-bloky dovolí používateľom vytvárať dynamickejšie príspevky. Mnohí používatelia tento spôsob môžu poznať z používania pluginu Visual Composer, Elementor alebo témy Divi. Posúvateľné bloky ktoré obsahujú elementy napr. na vkladanie nadpisov, textov, videí, galérii alebo odkazov na posledné články budú jednoducho upraviteľné a formátovateľné. Taktiež dobrá správa pre developerov, bude možné vytvárať vlastné Custom Block Types vďaka zakomponovanému Blocks API.

Mnohé veľké pluginy ako Yoast SEO alebo Woocommerce už začali vytvárať doplňujúci obsah s novými blokmi napr. na zobrazenie produktov v článku či stránke.

 

Prvá vlna zmien nastúpila príchodom WordPress verzie 4.9.8, kde má používateľ  na výber, aký editor chce používať. V nasledujúcich mesiacoch môžeme očakávať vydanie beta verzie WordPress 5.0 a následné testovanie. Do budúcna je plánované posunúť editor na vyššiu úroveň a editovať obsah priamo na frontende stránky a taktiež bude do konca tohto roku  pripravená mobilná verzia.

 

WordPress 5.0 a jeho kompatibilita

Ak je to možné, tvorcovia odporúčajú migráciu funkcií na bloky, ale podpora pre existujúcu funkčnosť WordPressu zostane a budú existovať prechodové cesty pre shortcodes, metaboxi a custom post types. Ak používate plugin Advanced Custom Fields nemusíte sa obávať, odskúšali sme ho spolu s Gutenbergom a aj napriek predchádzajúcim negatívnym ohlasom všetko fungovalo ako má.

 

Naše odporúčania ako prejsť na Gutenberg?

Je lepšie si plugin Gutenberg najskôr otestovať a pred aktualizáciou na 5.0 zálohovať webstránku pretože:

  • Inovácia na 5.0 bude nevratná.
  • 5.0 môže rozbiť témy a pluginy.
  • 5.0 zmení spôsob používania tém a zásuvných modulov.
  • V 5.0 bloky nahradia všetko vrátane widgetov.

Pokiaľ nemáte devel prostredie pre váš web, radšej s aktualizáciou počkajte, alebo sa obráťte na vášho developera, aby novú verziu najprv otestoval. Dovtedy si môžete editor a prácu s ním s istým obmedzením otestovať na testgutenberg.com.

Viktória Ferjancová
Viktória Ferjancová - Back-end Developer

Programovaniu sa venujem od strednej školy. Prešla som si viacerými prácami hlavne na pozícií administrátora webových stránok, kde som pracovala s rôznymi CMS systémami. V Invelity pracujem ako senior back-end developerka zameraná hlavne na Wordpress.