Všeobecné

Ako riešia “online” prezidentskí kandidáti?

15. marca 2019

Už zajtra nás čaká prvé kolo prezidentských volieb a ich výsledok určite ovplyvnia aj online aktivity jednotlivých kandidátov. Tak sme sa na ne pozreli…

Poznámka:

 • Do nášho prieskumu sme zaradili kandidátov, ktorí od začiatku roka aspoň v jednom prieskume prekročili hranicu 5%.
 • Do prehľadu sme zaradili aj Róberta Mistríka, ktorý z kandidatúry síce odstúpil, ale jeho kampaň bola na internete výrazná a určite stojí za porovnanie.

Webové stránky  kandidátov

Začneme klasikou – webovými stránkami jednotlivých kandidátov. Ich poradie je čisto náhodné. 🙂

 • chmelarpreslovensko.sk
 • mistrik2019.sk
 • belabugar.sk
 • zuzanacaputova.sk
 • sefcovic2019.sk
 • prezidentpomaha.sk – web Milana Krajniaka
 • naseslovensko.net – Marián Kotleba počas kampane používal web politickej strany ĽSNS
 • harabin-2019.sk
 • frantisekmiklosko.sk

Web technológie

Najobľúbenejším CMS systémom je podľa všetkého WordPress. Z našich kandidátov ho používajú až šiesti. Milan Krajniak využil na webe CMS Joomla, Zuzana Čaputová a Béla Bugár majú web s vlastným riešením na mieru bez známeho CMS.

Všetky webstránky sú responzívne. HTTPS protokol na šifrovanie komunikácie počas prehliadania webu nájdeme na stránkach všetkých kandidátov okrem webstránky naseslovensko.net, ktorá šifrovaná nie je.

Analytika

Na meranie návštevnosti webu sa najčastejšie využíva Google Analytics. Podrobné analýzy vieme nájsť po implementácii Facebook Pixelu aj v rozhraní najpoužívanejšej sociálnej siete a ak chceme cieliť reklamu na návštevníkov webu v rámci YouTube alebo Obsahovej sieti Google, tak je dobré mať na webe implementovaný aj remarketingový kód Google Ads.

Všetky tri meracie kódy sme našli iba na stránke Zuzany Čaputovej. Naopak, Eduard Chmelár ako jediný sledovaný kandidát, nemal implementovaný žiadny kód, dokonca, ako jediný ani Google Analytics.

Odkazové portfólio

Pomocou nástroja Majestic SEO sme spravili aj rýchlu analýzu odkazového portfólia webových stránok jednotlivých kandidátov. Najlepšie výsledky dosahuje Marián Kotleba, ktorý však na svoju kampaň používa stránku politickej strany ĽSNS.

Z hľadiska objemu odkazov obsadil druhé miesto Maroš Šefčovič a tretie Štefan Harabin. Pri pohľade na množstvo domén, ktoré odkazujú na weby jednotlivých kandidátov, je situácia na ďalších priečkach vyrovnanejšia.

Výdavky na platené online kampane

Preskúmaním transparentných účtov dokážeme relatívne presne zistiť, koľko jednotliví kandidáti investovali do online kampaní. Nie všetci platili výdavky na kampane priamo Facebooku či Google. V prípade Maroša Šefčoviča je možné nájsť úhradu 80 000 € online agentúre, čo zrejme zahŕňa aj mediálne výdavky na online kampane.

Kampane na sociálnych sieťach Facebook a Instagram

Vplyv sociálnych sietí na volebné preferencie a výsledky sa stal najmä po amerických prezidentských voľbách a anglickom referende horúcou a stále diskutovanou témou. Môžeme očakávať, že ani výber hlavy štátu u nás nebude výnimkou a o výsledku bude do veľkej miery (spolu)rozhodovať aj Facebook. Uvedomujú si to aj kandidáti. Na transparentných účtoch piatich z nich sme jednoznačne identifikovali takmer 200 000 € v platbách práve za Facebook reklamy, pričom najvyššie mala Zuzana Čaputová. Neznamená to ale, že ostatní kandidáti do reklamy na Facebooku neinvestovali.

Pre zaujímavosť, podľa našich priemerných dát za posledných 6 mesiacov, Zuzana Čaputová mohla teoreticky získať až 46 086 956 zobrazení svojich reklám na Facebooku a Instagrame.

Kampane v rámci Google Ads

Videoreklamy na YouTube a bannerové reklamy v rámci Obsahovej siete Google používali viacerí kandidáti, pričom u Milana Krajniaka či Maroša Šefčoviča platby nepochádzali z transparentného účtu.  

Iné platené online kanály

Mimo štandardných online platených kanálov sme sa s platenou reklamou stretli napr. pri bannerovej kampani Maroša Šefčoviča cez reklamný systém Inres, ktorej rozsah ale bližšie identifikovať nevieme.

Sociálne siete kandidátov na prezidenta

Okrem výšky investícii do reklamy na Facebooku a Instagrame sme sa pozreli aj na ďalšie zaujímavé metriky a sociálne siete, na ktorých boli kandidáti aktívni.

Facebook

Najsilnejšou sociálnou sieťou z pohľadu prítomnosti kandidátov je Facebook, ktorý na svoju prezentáciu využívajú všetci deviati kandidáti na prezidenta, ktorých sme zahrnuli do nášho prehľadu. Všetci kandidáti nazbierali spolu 291 560 likov na ich Facebook stránky. Kandidáti Maroš Šefčovič a Béla Bugár majú svoju stránku dokonca overenú a označenú modrým odznakom označujúcim oficiálne profily známych osobností a značiek.

Do prezidentského súboja Facebook stránok vstupoval s najvyšším počtom likes Milan Krajniak. Postupne môžeme konštatovať nárast likes u všetkých kandidátov:

Zaujímavou Facebook metrikou na porovnanie je aj “people talking about”, ktorá vyjadruje súčet interakcií ako komentovanie, zdieľanie, lajkovanie a iné so stránkou za posledných 7 dní.

Bližšie sme sa pozreli aj na počet a typy príspevkov, ktoré jednotliví kandidáti na Facebook pridávali. V nasledovnom porovnaní sledujeme celkovo 1 592 kandidátskych príspevkov od začiatku roka 2019.

Prehľad príspevkov pre jednotlivých kandidátov:

Instagram

Na Instagram nezabudlo sedem z deviatich sledovaných kandidátov. Nenašli sme aktívne profily Eduarda Chmelára a Mariána Kotlebu. Tu bola aktivita kandidátov oveľa nižšia v porovnaní s Facebookom, no výrazne narastala s blížiacim sa prvým kolom prezidentských volieb, čo je možné vidieť v nasledovnom grafe:

Na Instagrame počtom followerov vyhráva opäť Zuzana Čaputová až so 66% podielom medzi kandidátmi. Druhým najaktívnejším kandidátom na Instagrame  je Milan Krajniak.

YouTube

Ešte využívanejším kanálom ako Instagram bol YouTube, ktorý používalo až 8 z 9 sledovaných kandidátov. Tu nám štatistiky opäť “kazí” Marián Kotleba, ktorý na komunikáciu používal hneď dva YouTube kanály, no oba nesú meno jeho parlamentnej strany.

Kandidáti na svojich kanáloch zverejňovali najmä videá z diskusií v televízii či rádiách, zo stretnutí s voličmi alebo príhovory voličom. Kto ale nahral najviac videí, získal najviac odberateľov a videní?

LinkedIn

Iba Zuzana Čaputová využila na aktívnu komunikáciu s potenciálnymi voličmi aj LinkedIn. Na tejto profesnej sociálnej sieti s mesačne viac ako 500 miliónmi aktívnych užívateľov z celého sveta sme našli ešte aj Maroša Šefčoviča, Róberta Mistríka, Milana Krajniaka a Mariána Kotlebu. Poslední dvaja menovaní nezverejňovali žiadne verejné príspevky. Maroš Šefčovič má na LinkedIn-e najviac followerov (takmer 500 000), no počas kampane tento kanál nevyužil vôbec.

Zhrnutie

Aktívne využívať online kanály v prezidentskej kampani je už dnes nevyhnutnosť a pochopili to aj sledovaní kandidáti. Najvýraznejšiu prítomnosť na internete má Zuzana Čaputová, ktorej tím pristupoval k online kampani veľmi profesionálne ale aj s najvyšším rozpočtom. Zo sociálnych sietí veľmi ťaží aj Štefan Harabin či Marián Kotleba, ktorí majú veľmi aktívnu fanúšikovskú základňu. Kandidátom vo voľbách držíme palce a sme zvedaví, akú podobu budú mať prezidentské kampane na internete o 5 rokov.

zdroje: socialblade.com, zoomsphere.com, volby.transparency.sk, transparentneucty.sk, Facebook Public Data, Majestic SEO

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.