fbpx

PPC

Preddefinované a vlastné GTM šablóny

1. apríla 2020

Google Tag Manager v minulom roku vydal novú funkciu s názvom “Šablóny”, kde je možné vytvárať samostatné šablóny pre značky, alebo si vybrať z preddefinovaných. Ide o výrazný posun v používaní GTM. Táto sada funkcií pomáha pri vytváraní značiek, aby to bolo jednoduché a ešte viac prehľadnejšie. Vlastné šablóny sa dajú vytvárať pomocou Javascriptu a HTML, pričom dbajú na to, aby bol kód dobre optimalizovaný v prehliadači. V tomto blogu sa budeme venovať preddefinovaných šablónam.

Šablóny v skratke

Vlastné šablóny sú šablóny značiek, ktoré môžete buď sami vytvárať a konfigurovať, alebo si ich môžete vybrať z preddefinovaných od používateľov, ktorí ich nahrávajú do knižnice. Ide hlavne o šablóny tretích strán na meranie, ako napríklad Facebook Pixel, Hotjar a pod., kde sa používa HTML.

Už samotné UI je veľkým rozdielom. Schopnosť upraviť niečo hneď, bez hľadania v kóde, minimalizuje problémy pri nastavovaní.

Šablóny majú aj ďalšiu, menej viditeľnú, no dôležitú funkciu. V skratke, Google zisťuje, či sa v šablónach nenachádza nejaký škodlivý softvér.

Preddefinované šablóny

Tieto šablóny nájdeme na karte “Templates” (Šablóny), kde následne vyberieme “Search Gallery”.

Tu je výber zo šablón, ktoré sa môžu pridávať na oficiálnej stránke Google Templates. V našej agentúre najviac využívame šablóny pre Adform, AppNexus, Facebook Pixel, Glami, Shopalike a Reddit.

Keď si vyberieme niektorú šablónu na pridanie, napríklad Facebook, tak nás Google upozorní, že táto šablóna vkladá scripty troch strán.

Tieto šablóny vieme následne upravovať. V mnohých prípadoch sa to už ale neoplatí, keďže sú veľmi dobre doladené. 

Nastavenie Facebook Pixelu pomocou šablón

Ako prvé, nájdeme v galérii Facebook Pixel od Sima Ahavu.

Následne prejdeme do karty Tags (Značky). Vytvoríme novú značku a vyberieme si zo sekcie “Custom” Facebook Pixel.

Pridáme ID Facebook Pixelu a vyberieme si, aký event chceme odosielať. Máme na výber z troch možností:

  • Standard – odosielanie štandardných eventov podľa Facebook dokumentácie
  • Custom – odoslanie vlastných eventov 
  • Variable – odosielanie GTM premenných

Nachádza sa tu aj políčko “Consent Granted (GDPR)”. Ide o to,  že pokiaľ sa tu nastaví “False”, pixel neodošle žiadne informácie, kým sa nespustí značka, kde je možnosť “Consent Granted” nastavená na “True”. Viac si o tomto políčku môžete prečítať tu

Ak zaškrtneme check box “Enable Advanced Matching”, môžeme odosielať parametre ako napríklad mesto, dátum narodenia, e-mail a pod. napríklad z formulárov. Check box “Enable User Properties” znamená, že budeme odosielať User ID, ktorý musí mať formát podľa tejto dokumentácie.

V záložke “More Settings” nájdeme vypnutie automatickej konfigurácie. Znamená to, že Facebook automaticky zhromažďuje určité metadata, ako napríklad interakcie užívateľa. Zašrktnutím vypneme automatickú konfiguráciu pixela.

V poslednej karte “Advanced Settings” sa nachádzajú rozšírené nastavenia, ktoré má každá značka v GTM.

Ja som si zvolil preddefinovaný event ViewContent. Keď chceme odosielať aj parametre eventu, tak rozklikneme “Object Properties”. Tu máme na výber, či sa majú dáta vyťahovať z premennej (v prípade, že by sme všetky informácie odosielali do jednej premennej), alebo necháme “False” a klikneme na “Add property”, kde si môžeme pridať premenné pre ViewContent event. 

 

Parametre by následne vyzerali takto:

Na záver môže pixel vyzerať napríklad takto: 

Verím, že vám tento článok pomohol pochopiť šablóny v GTM. Použitie šablón mimo HTML má veľkú výhodu v tom, že sa minimalizuje riziko chýb pri kopírovaní a upravovaní kódov. Takisto to aj mnohým ľuďom uľahčí a zjednoduší nastavovanie merania konverzií.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.