fbpx

Všeobecné

Skontrolujte svoj web a predíďte penalizácii

14. augusta 2017

Na Googli aj Facebooku sa stránky môžu okrem platených pozícii zobrazovať aj organicky teda bezplatne. Medzi najdôležitejšie ukazovatele, ktoré určujú, na koľkej pozícii (Google) alebo koľkým ľuďom (Facebook) sa vaša stránka zobrazí, patrí kvalita a užitočnosť obsahu pre používateľov internetu.

Ak pracujete na tom, aby ste návštevníkom ponúkali kvalitný a zaujímavý obsah, je nevyhnutné si skontrolovať webové stránky, na ktoré ich umiestňujete. Už nie len Google ale aj Facebook po aktualizácii svojho algoritmu začne penalizovať webové stránky, ktoré nie sú optimalizované na mobilné telefóny.

Prečo to robia?

Stále zo všetkých strán počúvame, že je dôležité mať rýchly mobilný web, že žijeme už v tzv. „mobile first“ svete, kde stránky a obsah treba navrhovať prvotne na mobily a až potom na počítače. No prečo je to tak?

Za všetko hovoria čísla, aktuálne sa až 87% aktívnych užívateľov facebooku prihlasuje cez telefón. Na Googli mobily preskočili v celkovom množstve vyhľadávaní klasické počítače už pred dvoma rokmi a aktuálne má Google podiel až 95,5% na všetkých mobilných vyhľadávaniach.

Aj keď najväčšie výnosy majú tieto spoločnosti z reklamy, centrom ich záujmu sú v prvom rade používatelia, pretože keby nebolo nich, tak reklamu predajú asi len ťažko. A keďže väčšina z užívateľov chodí na web už cez telefón, tak je logické, že budú radšej zobrazovať obsah a stránky optimalizované práve mobilné telefóny.

Mobilný web

Ako si svoj web otestovať

Existuje viacero nástrojov, ktoré skontrolujú váš web z hľadiska jeho vhodnosti pre mobilné zariadenia. Google ponúka hneď dva,PageSpeed Insights a Mobile friendly test, medzi ďalšie populárne radíme aj webpagetest.org alebo tools.pidgom.com.

Každý test ponúka iné možnosti testovania a aj inú metodiku vyhodnocovania, preto by som odporúčal spraviť všetky a následne so skúseným programátorom prediskutoval, ako na základe výsledkov optimalizovať rýchlosť mobilnej či desktopovej verzie webu.

Invelity page speed test - skontrolujte svoj web

ukážka výsledku testu

 

Zvýšiť rýchlosť načítavania môžete aj vďaka štandardu webových stránok AMP, čo v preklade zmamená Akcelerované mobilné stránky. Táto verzia stránok obsahuje omnoho menej elementov, čo v konečnom dôsledku zvyšuje rýchlosť načítania až tak, ako by ste mali pocit, že sa to načítalo okamžite. Takto upravené stránky môžete vo vyhľadávaní spoznať podľa označenia ikonou blesku.

Ukážka AMP vo vyhľadávaní

 

Netýka sa to len webu

Optimalizovať alebo primárne vytvárať obsah pre mobilné zariadenia musíme aj mimo vlastného webu. Platí to pre emailové newslettre, komunikáciu na sociálnych sieťach, reklamné kampane a ostatné kanály, ktoré využívate vo svojom marketingovom mixe.

Maximálne nevyhnutné je to práve pri tvorbe obsahu na facebook. Určite si každý naplánovaný príspevok pozrite priamo aj na telefóne a v prípade facebook reklamy nemôžete zabudnúť na náhľad v mobilnom telefóne. Facebook ponúka aj možnosť si reklamu poslať na váš účet do telefónu, kde vám príde ako notifikácia. Ďalším miestom je vaša cover fotografia, ktorá sa pre mobilné zariadenia orezáva a nemusí tak dobre vyzerať ako na počítači. Podobných prípadov na facebooku nájdeme mnoho a treba si na to dávať pozor.

Na záver iba moje odporúčanie, ak tvoríte obsah, najskôr sa zamyslite, či bude dobre vyzerať na mobile a až potom ho prispôsobte pre klasické počítače. Týmto odporúčaním by som sa riadil v každom prípade ak sa jedná o obsah šírený cez sociálne siete. Ak by to nebolo dobré na mobiloch, radšej to nerobte.

Ak chcete zistiť, aký pomer návštevníkov na vaše stránky prichádza z mobilu, tak to nájdete jednoducho v Google Analytics. Potom sa môžete rozhodnúť, akú prioritu dáte webu perfektne pripravenému pre mobily. Nakoniec vďaka prispôsobeniu webu vám tento podiel ešte porastie.

 

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.