Social media

TikTok ako skvelý marketingový nástroj

13. júna 2023

Sociálna sieť TikTok sa stala celosvetovým fenoménom a je úspešná medzi mladými aj dospelými ľuďmi. Vďaka tomu, že umožňuje získavať priaznivcov jednoduchým natáčaním zábavných videí, zdieľaním krátkych návodov a rôznymi ďalšími spôsobmi je Tik Tok jednou z najrýchlejšie rastúcich sociálnych aplikácií súčasnosti.

Vedeli ste že?

Viac ako 54% používateľov sociálnych sietí ich využíva na hľadanie produtkov.
Približne 24% ľudí klikne na propagovaný príspevok na sociálnych sieťach.
9 z 10 ľudí nakupuje od spoločností, ktoré sleduje na sociálnych sieťach.
Priemerná doba užívateľa stráveného na TikToku je denne 95 minút.
TikTok sa vyšplhal za 5 rokov pôsobenia na slovenskom trhu na 3.miesto najpoužívanejších sociálnych sietí.

TikTok v marketingu

Hoci sa TikTok používa najmä ako zábavná aplikácia na zobrazovanie trendov, je rovnako účinný aj ako marketingový nástroj. Firmy môžu vytvárať obsah vo forme krátkych videoklipov a upútať ľudí tým, že vysvetlia, čo ich značka robí a ako im môže pomôcť.

TikTok je zväčša zameraný na mladšie publikum. Ak sa váš obsah, produkt alebo služby týkajú len staršieho publika, TikTok pre vás nemusí byť tým správnym marketingovým nástrojom.

Ako môže TikTok pomôcť podnikom?

Marketing na TikToku môže podnikom pomôcť:

 • zvýšiť povedomie o značke,
 • budovať angažované komunity,
 • predávať produkty a služby,
 • získať spätnú väzbu od zákazníkov a publika,
 • poskytovať služby zákazníkom,
 • propagovať produkty a služby cieľovým skupinám.

Výhody, ktoré môžete čerpať z TikToku

Ak stále váhate, či je TikTok tým správnym krokom vo vašich marketingových aktivitách, pripravili sme pre vás hlavné výhody, ktoré ponúka:

 • Prístup k veľkému počtu používateľov
  Prvou veľkou výhodou je fakt, že na TikToku je viac ako 1,5 miliardy aktívnych užívateľov celosvetovo a na Slovensku to je 1,2 milióna. Väčšinu používateľov tvoria najmä mladí ľudia, ktorí majú menej ako 34 rokov. Vďaka tomuto faktu je TikTok skvelým miestom pre vás ak sa sústredíte na oslovovanie mladšieho publika, ktorému je oveľa bližší video formát.
 • Pozitívnejšie reakcie na reklamy
  Používatelia TikToku hodnotia reklamu ako oveľa zábavnejšiu a taktiež dôveryhodnejšiu v porovnaní s inými platformami, ako napr. Facebook. Na sociálnej sieti platí, že obsah vyhráva nad jeho formou. Preto nie je také dôležité, aká bude kvalita videa, hlavný je nápad.
 • Vyššie zapojenie
  TikTok je miesto, kde môžete získať jednu z najvyšších mier zapojenia spomedzi súčasných sociálnych sietí. TikTok je na vrchole rebríčkov. S priemernou mierou zapojenia 5,69 %. Treba však brať ohľad aj na skutočnosť, že ak nereagujete na video, ktoré sa vám páči, následne je veľký problém ho znovu nájsť. Preto viacerí zanechajú like na videu a tým pádom sa im automaticky uloží do knižnice videí.
 • Aktuálne TikTok využíva len málo značiek
  Množstvo značiek doposiaľ nevidí výhody vytváranie obsahu prostredníctvom TikToku. Tento fakt predstavuje príležitosť vstúpiť do sveta TikToku medzi prvými a nazbierať sledovateľov. Nemajte však veľké oči a neočakávajte, že každé vaše video bude virálnym.
 • Jediným nákladom je čas
  Náklady na platenú podporu zatiaľ nie sú potrebné, keďže TikTok na Slovensku aktuálne funguje len na tvorbu organického obsahu. Jediným nákladom, ktorý vám vznikne bude čas venovaný tvorbe kvalitného obsahu.

Tri spôsoby propagácie prostredníctvom TikToku

Vo všeobecnosti môžeme rozdeliť propagáciu na TikToku na tri základné oblasti:

 • Influencer marketing
  Marketing influencerov TikTok je dôležitou súčasťou ekosystému aplikácie. Megahviezdy ako Charli D’Amelio, Addison Rae a Zach King môžu mať obrovský vplyv na úspech podniku (ich obsah denne sledujú desiatky miliónov používateľov). Zo slovenských infuencerov sú na TikToku úspešní napr. @valden, @matejzrebny, @ladyzika či @rastopauliny. Nemusíte však mať obavy. Na úspešný marketing nepotrebujete vysokopostaveného influencera, omnoho viac prirodzene pôsobia vychádzajúci alebo menší influenceri, ktorí robia obsah prirodzene a autenticky, čo si všimnú určite aj ich sledovatelia. Dôležité je zamerať sa na obsah, ktorý tvoria a nájsť si tematicky vhodného reprezentanta vašej značky.
 • Vytváranie vlastných TikTokov
  Táto možnosť vám dáva najväčšiu voľnosť. Vytvorte si firemné konto TikTok pre svoju značku a začnite vytvárať vlastný organický obsah. Tu sa vám skutočne otvárajú neobmedzené možnosti – môžete zverejňovať všetko od prezentácie svojich produktov cez videá z bežného života až po tanečné výzvy. Venujte nejaký čas prechádzaniu stránky For You, aby ste získali inšpiráciu. Tiež odporúčame naskočiť na vlnu trendu a použiť vo videách trendujúcu hudbu, či zopakovať a pretočiť video, ktoré ste videli na konkurenčných účtoch v zahraničí. V tomto prípade je však dôležité, aby ste nápad vo videu prispôsobili svojej značke a jej štýlu komunikácií.
 • Reklama TikTok
  Ak hľadáte miesto, kde začať, a máte nejaké peniaze na investovanie, toto je to pravé – stránka TikToku je plná úspešných príbehov značiek, ktoré začali inzerovať na TikToku, vrátane Aerie, Little Caesars a Maybelline. Podobne ako na Facebooku a Instagrame, aj náklady na reklamu na TikToku sú založené na ponukovom modeli. Na Slovensku táto forma zatiaľ dostupná neni.

Ako vytvoriť zaujímavý obsah?

Tvorba zaujímavého videa nie je žiadna veda. Stačí len, aby ste mali na pamäti zopár základných pravidiel:

 1. Dajte si záležať na úvodných sekundách
 2. Udržte trvanie videa čo najkratšie
 3. Nebojte sa rozprávať a ukázať niečo zo zákulisia
 4. Používajte titulky – čítanie aj počúvanie
 5. Využívajte trendy hudbu
 6. Čas je rozhodujúci – rýchlo naskočte na vlnu trendu
 7. Vyzvite na akciu

Ako vám vieme pomôcť my?

V niektorých prípadoch je realizovanie marketingových aktivít jednoduchšie prenechať na marketingové agentúry. Aké výhody môžete čerpať ak sa pri tvorbe stratégie na sociálnych sieťach obrátite na nás?

 1. Neustále sledujeme trendy.
 2. Máme skúsenosti a vieme posúdiť čo funguje a čo nie.
 3. Pomôžeme s prípravou komunikačnej stratégie.
 4. Vytvoríme návrh tém videí.

Príklady našich TikTokov

Tik tok ako aplikácia, ktorá určuje trendy, sa však dá ľahko použiť aj vo svete podnikania. Príjem sa dá začať zo skvelého nápadu alebo popularity, ale TikTok vám umožňuje mať oboje.

Claudia Blišťanová
Claudia Blišťanová - Social Media Specialist

Sociálne siete by mali ľudí baviť. Platí to pre prijímateľov obsahu ale aj jeho tvorcov. Práve preto som sa stala hrdým tvorcom, ktorému záleží, aby sa ľuďom zobrazoval kvalitný a zaujímavý obsah, ale taktiež hrdým prijímateľom, ktorý vie dobrý obsah oceniť.