Dizajn

Trendy web dizajnu 2017

9. júna 2017

Rok 2017 nám už neúprosne ubieha míľovými krokmi. Na začiatku roka sa to celkom hemžilo článkami, čo bude trendy a čo je už out. Takto v polke roka sa dá s odstupom času lepšie bilancovať, ako sa nám dizajnérska scéna vyvíja. Nebudem asi spomínať všetko, lebo by sa nám tento článok mohol celkom natiahnuť, ale skúsim priblížiť aspoň niekoľko noviniek, ktoré ma zaujali.

Gradients, gradients, gradients

Je to možno taký malý návrat k skeuomorphismu, keď si dizajnéri začali uvedomovať, že úplný flat design produkuje kúsok neodlíšiteľné generické weby. Gradienty na buttonoch alebo písme pridajú celému designu určite nový rozmer.

dribbble Masum Parvej invelity blog trendy web dizajnu

Veľký dôraz na typografiu

Nepovedal by som, že dôraz na typografiu je úplná novinka či trend ale určite je cítiť jej silnejší nástup. Väčšie, dominantnejšie písmo sa už objavuje na viacerých weboch. Textúra na písme už tiež nie je problém ako kedysi (musel to byť obrázok, čo nebolo dobré pre SEO či editáciu) ale dá sa to normálne naprogramovať.

dribbble michal opalek

dribbble elegant seaguls

Microinteractions

Mikro interakcie sú často maličké veci, ktoré na celkovom dizajne webu nemajú až taký význam ale pri hraní s daným elementom určite usera potešia. Často si ich na prvý krát ani nemusíme uvedomiť. Do mikro interakcii často „schovávame“ aj personálne vychytávky, ktoré nás dizajnérov a kóderov potešia a užívatelia si často ani neuvedomia, koľko práce sa skrýva za takou maličkou vecou.

download button ui ux design

microinteraction like unlike

switcher mikro interakcia webdizajn

360 Video & VR

Dostupnosť zariadení určite otvára dvere aj týmto novým technológiám. Čo sa týka web dizajnu máme ešte trošku problém s veľkosťou takýchto súborov, hlavne pri virtuálnej realite. Veľkým problémom sú aj mobilné zariadenia. Väčší nástup týchto technológii určite zažijeme po kompletnom zavedení 5G mobilnej siete.

360 video je o niečo rozšírenejšie vďaka podpore Youtube alebo Facebooku. Určite ste už videli 360 fotky či videá vašich známych. Rovnako aj ceny 360 kamier už dnes nie sú také vysoké ako kedysi. Perfektným využitím 360 videa na webe je napríklad web stránka gestrandete-wale.info Vyskúšajte si virtuálnu plavbu.

360 video webstranka

Máme tiež možnosť využívať Google street API, s ktorým sa dá veľmi dobre pracovať. Dobrým príkladom je independencedaymystreet.com

Independence Day 360 web google api

Independence Day 360 web

Kontent a UX

V neposlednom rade je na viacerých webkách vidieť nielen pekný dizajn ale hlavne dobrý obsah a použiteľnosť. Nakresliť „výnimočný“ e-shop na dribbble likes nie je až taký problém ako ho naozaj spraviť ľahko použiteľný a prehľadný pre užívateľov. Nemali by sme ako dizajnéri zabúdať na to, že perfektný dizajn musí nielen dobre vyzerať ale hlavne našim klientom zarábať.

Určite nás v roku 2017 čaká ešte veľa pekných vecí, tak nezabudnite sledovať náš blog, kde tie najlepšie určite spomenieme 🙂

Michal Greguš
Michal Greguš - Art director & Founder

Začínal som v oblasti digitálneho marketingu už v roku 2007. Po štúdiách Design & Digital Arts na Napier University v Edinburghu som si v agentúrach alebo ako freelancer prešiel viacerými pozíciami. Od art directora, UX designera, project managera, teamleadra som sa dostal až po CEO. Medzi moje projekty sa radia značky ako VUB, O2, Slovenská Sporiteľna, Volskwagen, Raiffeisen Bank, Hypoteční Banka, Soitron alebo aj GLS.