fbpx

PPC

Úvod do Google Tag Manager II

4. apríla 2018

Prvky značiek & GTM

Pracovať so značkami a spravovať ich je veľmi jednoduché. No skôr ako začnete s prácou, pozrite si tie základné, o ktorých by ste mali vedieť.

Kontajner

Keď začnete pracovať s GTM, ako prvé musíte vytvoriť „kontajner“, v ktorom sú všetky vaše značky. Po vytvorení „kontajneru“ Vám GTM dá kód, ktorý musíte pridať do zdrojového kódu Vašej stránky (Musí byť implementovaný na každú stránku/podstránku Vášho webu). Niektoré aplikácie ako CMS alebo WordPress majú pluginy, ktoré Vám pomôžu pridať kód. Akonáhle tam tento kód pridáte, budete môcť pomocou GTM pridávať a spravovať značky podľa potreby.

Triggers (Spúštač)

Každá značka na stránke musí slúžiť konkrétnemu účelu. Možno budete chcieť, aby značka odosielala informácie, keď niekto stiahne súbor alebo keď odošle formulár. Tieto udalosti sú spúšťače (trigger) a všetky značky musia mať aspoň jeden trigger, inak sa nič nestane.

Triggre možno rozdeliť na dve hlavné zložky a to eventyfiltre. Keď prejdete celým nastavením konfigurácie služby GTM, tak dostanete dlhý zoznam typov spúšťačov, z ktorých si môžete vybrať podľa svojho gusta. Toto sú eventy, ktoré sa stanú na stránke. Po výbere eventu si budete môcť nastaviť filter.

Filtre je možné rozdeliť na tri časti: variables (premenné), operators (operátory), values (hodnoty). O niekoľko riadkov nižšie budeme hovoriť o premenných viac ale v tomto prípade ide o typ premennej. Operátor informuje značku či sa udalosť musí rovnať (alebo ak by mala byť väčšia alebo menšia ako určitá hodnota, obsahovať určitú hodnotu, atď.) Hodnota je samozrejme podmienkou, ktorá musí byť splnená. Aj keď sa slovo „hodnota“ zvyčajne používa vo vzťahu k číslam a cenám, v tomto prípade to nemusí byť nutne tak. V mnohých prípadoch bude vaša hodnota niečo ako adresa URL alebo kľúčové slovo.

Príklad

Povedzme, že by ste chceli zistiť, koľko ľudí čítalo obsah blogu. Mohli by ste vytvoriť značku so spúšťacou udalosťou Scroll Depth (Hĺbka Skrolovania), ktorá by sa mala spustiť vždy, keď čitateľ doskroluje do 75% blogu. Ak by ste chceli, aby sa to stalo na každej z Vašich stránok, mohli by ste nechať ako trigger “Všetky stránky”. Keďže sa ale zameriavate na obsah blogu, zvolili by ste filter “Niektoré stránky” a vytvoríte filter “URL stránky” “Obsahuje” “invelity.com/blog”

 

Premenné a konštanty (Variables & Constants)

Hoci značky závisia od spúšťačov, tak aj spúšťače závisia od rôznych premenných. Premenné obsahujú hodnotu, ktorú musí spúšťač vyhodnotiť, aby zistil, či sa má alebo nemá spúšťať. Značka porovnáva hodnotu premennej s hodnotou definovanou v spúšťači a ak premenná spĺňa podmienky spúšťača, tak sa značka spustí.

Značky tiež používajú premenné na zhromažďovanie informácií, ktoré sa môžu prenášať do data layer-u v prípade, keď používateľ integruje s webom. Napríklad, nastavenie resp. spustenie značky vždy, keď osoba pridá do svojho nákupného košíka určité množstvo produktov.

Pri pracovaní s GTM budete pracovať s dvomi rôznymi typmi premenných: zabudované a používateľom definované (vlastné) premenné. Vstavané premenné sú niektoré z najčastejšie používaných typov premenných, ktoré poskytuje Google.

 

Práca s GTM

Vytvorenie účtu a kontajneru

Ak chcete začať, musíte ísť na stránku tagmanager.google.com a vytvoriť si účet. V časti “Nastavenie účtu” zadajte názov spoločnosti, ktorej web je spravovaný a stlačte “Pokačovať”

Potom nastavíte kontajner. Zadajte názov domény ako názov kontajnera a vyberte typ stránky alebo aplikáciu, na ktorú sa bude používať a kliknite na položku “Vytvoriť”

Odporúča sa, aby ste názov firmy používali ako názov konta a doménu ako názov kontajnera. vytvorení vášho kontajneru, potvrďte pravidlá pre používanie GTM a bude vám vygenerovaný kód kontajneru.

Po pridaní tohto kódu na web budete môcť vytvárať značky. Skôr ako začnete, je dobré zistiť, aké značky chcete pridať. Aj keď na to nie sú žiadne obmedzenia, na počet značiek v účte Vám odporúčam udržať minimálne množstvo značiek, ktoré používate.

Vytváranie tagu (značky)

Keď vytvoríte alebo vyberiete kontajner, prvú vec, ktorú uvidíte, je hlavný panel GTM. Začnete tým, že vytvoríte značku. Kliknutím na položku “Pridať novú značku” otvoríte okno, kde budete môcť pomenovať a konfigurovať značku.

 

Skôr, než budete pokračovať vo vytváraní značiek, nezabudnite si ich veľmi jasne pomenovať, aby nedošlo k nejasnostiam, ktorá značka čo robí. Odporúčam Vám pomenovať značky takto : Typ značky – Detail. Napríklad, značka pre Google Analtytics, ktorá sleduje odoslanie formulára na stránke, by vyzerala takto: GA – Form send. Pri adwords by to bolo: AW – Form send.

Uvedenie typu na začiatok názvu pomáha udržiavať značky zorganizované. GTM uvádza značky abecedne, takže ak vytvárate viac značiek pre rovnakú službu, všetky tieto značky budú pokope.

Teraz späť k vytvoreniu značky. Po kliknutí na tlačítko Pridať novú značku na hlavnom panely sa zobrazí okno, ktoré uvidíte. Zvoľte “Konfigurácia značiek” a dostanete dlhý zoznam šablón, ktoré sú tie najbežnejšie. Ak sa nezobrazuje typ značky, ktorú chcete vytvoriť, zvoľte “Vlastný kód HTML” a pridajte svoj vlastný kód.

 

Presné informácie, ktoré musíte poskytnúť, sa budú líšiť v závislosti od typu značky, s ktorou budete robiť. Povedzme, že chcem značku pre Google Analytics vždy, keď niekto zobrazí náš kontakt. Po výbere nástroja Universal Analytics je toto to, čo budete vidieť.

 

Jediné, čo musíte urobiť, je možnosť vybrať „Zobrazenie stránky“ z rozbaľovacej ponuky „Track Type“ a potom zadáte premennú s infomáciami o účte Google Analytics. Ak by ste danú premennú pred tým nestanovili, môžete kliknutím na rozbalenie „Nastavenie Google Analytics“ vybrať možnosť „Nová Premenná“.

Ďalej budete musieť vytvoriť aspoň jeden trigger (spúšťač). Ak chcete začať, kliknete na pole „Triggering“ pod „Konfigurácia značiek“. Ak v zozname, ktorý sa otvorí nemáte vytvorený trigger, kliknete na znamienko + v pravom hornom rohu. Tým sa otvorí nové okno, v ktorom musíte zadať názov nového triggeru. V mojom prípade to bude „Page View“ (Zobrazenie stránky), keďže chcem, aby sa moja značka spustila len na jednej stránke. Vybral som „Some Page Views“ (Niektoré zobrazenia stránky) a potom vytvorím filter, v ktorom sa uvádza, na akej URL adrese sa má spustiť.

Ukážka, debugovanie a publikovanie

Režim „Náhľad“ nástroja GTM umožňuje otestovať značky pred ich publikovaním, aby ste sa ubezpečili, že všetko funguje správne a nebudete mať žiadne chyby.

Aby sme sa dostali do tohto módu klikneme na tlačidlo „Náhľad“ v pravom hornom rohu v službe GTM a uvidíme oranžový banner s upozornením, že sme v režime náhľadu. Stránku, pre ktorú sme nastavovali GTM si otvoríme na novej karte a v spodnej časti obrazovky by ste mali vidieť Debug panel. Nemusíte sa báť, tento panel vidíte iba vy a vaši zákazníci ho nebudú vidieť.

Debug Panel nám zobrazuje všetky potrebné informácie o značkách, triggeroch a data layeru. Na ľavej strane je súhrn časovej osi udalostí, ktorý zaznamenáva všetky udalosti, ktoré sa stali. Pri najmenšom by ste mali vidieť aspoň tri udalostiZobrazenie stránky (Page View), DOM ReadyWindow Loaded. Je v poriadku, ak uvidíte viac ako tri udalosti ale ak chýba niektorý z týchto troch, tak je to problém, ktorý je nutný opraviť. Aby sme sa dostali z módu náhľadu, klikneme na základnej stránke GTM  na „Opustiť Náhľadový mód“, ktorý sa nachádza pod oranžovým bannerom.

Keď sa ukáže, že všetky značky na vašej stránke fungujú správne, môžete pokračovať a zverejniť ich. V hlavnom paneli nástroja GTM stlačte tlačidlo „Potvrdiť“ v pravom hornom rohu a zobrazí sa nám výzva na kontrolu zmien. Ak je všetko v poriadku, tak to publikujeme tak, že stlačíme tlačidlo „Publikovať“ v pravom hornom rohu.

 

Dodatočné informácie

Google Tag Manager má veľa vecí, ktoré môže ponúknuť. Táto základná príručka by Vám mala pomôcť predstaviť nástroj GTM. Samozrejme, stále ostáva mnoho vecí, ktoré sa môžete dozvedieť o GTM tak, aby ste jeho potencionál využívali naplno. Odporúčam Vám zahraničný blog od Simo Ahava o používaní rôznych funkcií v GTM. Google Tag Manager má veľa dobrých vecí, ktoré sa dajú dobre využiť. So všetkými prostriedkami v GTM by ste mali mať dostatok informácii, ktoré potrebujete na to, aby ste zistili čo robia ľudia na vašej stránke a využívať to následne na lepšiu optimalizáciu vášho online marketingového mixu.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.