PPC

Úvod do Google Tag Manager

14. marca 2018

Úvod do Google Tag Manager

Digitálny marketing sa rýchlo rozvíja a nezáleží na tom, aký typ stránky máte, či je to veľká webová stránka alebo e-shop, osobná stránka alebo pre malý podnik. Dôležité je pochopiť, ako ľudia komunikujú s vašou webovou stránkou. Služba Google Analytics môže poskytnúť mnoho dôležitých poznatkov, ktoré hľadáte, no ak ju používate samostatne, narazíte na určité obmedzenia. Dobrým riešením je v tomto prípade Google Tag manager, vďaka ktorému je Google Analytics schopný získať oveľa viac údajov bez potrebných programátorských zásahov.

Značky alebo aj Tagy sú útržky kódu, ktoré sa pridávajú na stránku a zhromažďujú informácie a posielajú sa tretím stranám. Značky sa môžu používať na rôzne účely vrátane sledovania skrolovania, odosielania rôznych formulárov, remarketingu a sledovanie toho, ako sa ľudia na vašich stránkach správajú. Tag-y sa používajú aj na sledovanie konkrétnych udalostí ako napríklad stiahnutie nejakého súboru, kliknutie na určité odkazy alebo na veci odstránené z nákupného košíka.

Google Tag Manager (GTM) je nástroj s príjemným webovým rozhraním, ktorý zjednoduší celý proces implementovania a práce so značkami. Vďaka službe GTM môžete pridávať, upravovať a deaktivovať značky bez toho, aby ste sa dotýkali zdrojového kódu alebo museli kontaktovať programátora.

Aj keď je Google Tag Manager výtvorom Googlu, tak nie je limitovaný len na značky od Googlu ako napríklad Analytics alebo Adwords. Môžete tu použiť rôzne značky 3 strán ako je napríklad Twitter, Facebook, Sklik a Hotjar a mnoho ďalších. Ak existuje nejaká iná značka, ktorá sa nenachádza v GTM, tak ju môžete pridať cez custom HTML kód.

 

Výhody a nevýhody GTM

Znižuje prácu pre webových programátorov

Najväčším prínosom je to, že sa marketingové značky dajú implementovať bez toho, aby sme sa museli spoliehať na programátorov webových stránok, ktorí majú často projekty s vyššou prioritou ako pridanie značky na meranie. Z vlastnej skúsenosti viem, že sa na takéto veci potom zabúda. Keďže nám Google Tag Manager umožňuje vyhnúť sa úprave zdrojového kódu, môžeme značky pridávať rýchlo a jednoducho aj sami bez znalosti programovania. Toto je podľa môjho názoru veľká výhoda napríklad vtedy, keď potrebujeme dať nejakú značku na stránku za krátku dobu a nemáme poruke programátora.

Vyžadovaná určitá technická implementácia

Hoci nám GTM pomáha znížiť pomoc od programátorov, nemusíme ich úplne  „vypnúť“. Stále budete potrebovať niekoho, kto pridá kód na každú stránku webu. Pracovať s GTM je síce ľahké, avšak pri komplexnejších kódoch budete potrebovať pomoc programátora. Treba si dávať pozor aj na skutočnosť, že ak sú tieto kódy implementované na stránke a prechádzame na Google Tag Manager, tak ich treba odstrániť zo stránky, aby sme sa vyhli duplicitnému meraniu dát.

Väčšina firiem môže využívať benefity GTM

Firmy s ľubovoľnou veľkosťou môžu potencionálne využívať túto službu. Keďže GTM umožňuje omnoho jednoduchšie pridávať a upravovať značky bez programátora, je to skvelé pre menšie firmy, ktoré si to buď nemôžu dovoliť alebo majú obmedzený prístup k technickej podpore.

Značky môžu spomaliť rýchlosť webu ak sa spustia naraz

Jedným z problémov so značkami sledovania je ten, že ak sa zapnú všetky naraz, tak môžu spomaliť rýchlosť načítania webu. Pri spúšťaní sa jedna značka pomaly načítava a to spomaľuje aj všetky ostatné značky, ktoré na ňu čakajú. Je všeobecne známe, že čím dlhšie sa stránka načítava, tým je pravdepodobnejšie to, že ľudia zo stránky odídu bez konverzie.

Môžu byť použité aj pre AMP stránky alebo mobilné aplikácie

Google Tag Manager nie je obmedzený len na stránky pre desktop-ové počítače ale môže sa použiť aj na stránky pre AMP alebo mobilné aplikácie. V prípade mobilných aplikácii môže byť služba GTM obrovskou pomocou, pretože Vám umožňuje pridávať značky bez toho, aby ste museli vydávať aktualizovanú verziu vašej aplikácie. V tejto príručke sa pozrieme na použitie technológie GTM pre web.

Karol Bolgar
Karol Bolgar - PPC Specialist

Online marketing ma začal zaujímať už na strednej škole, keď sme mali o ňom prednášku, tak som vedel, že to je niečo, čo by som chcel v budúcnosti robiť. Dostal som sa k nemu hneď po škole a momentálne je mojou prácou správa PPC kampaní. Najviac ma baví nastavovanie týchto kampaní v Google Tag Manager a ich následná optimalizácia v AdWords, na Facebooku alebo na iných reklamných platformách.