Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
PPC
Vylúčenie referalov pomocou nástroju GTM
10. júla 2018
PPC
10. júla 2018
Spravovanie zoznamu na vylúčenie referalov v Google Analytics je dosť ťažké. Hlavne ak máte eshop, kde je tento počet veľmi vysoký, pretože obsahuje rôzne platobné brány, ktoré musíte vylúčiť. Už samotné spravovanie tohto zoznamu nie je najideálnejšie na používanie, keďže v Google Analytics nevieme týchto referalov jednoducho kopírovať a upravovať.
V tomto blogu vám ukážem, ako môžete nastaviť vylučovanie referalov cez nástroj Google Tag Manager. Podľa môjho názoru je to takto jednoduchšie, pretože sa tento kód dá kopírovať. Ak spravujete alebo máte viacej eshopov, tak ho len jednoducho skopírujete a nemusíte sa báť, že by sa referali objavili v Google Analytics. Počet referalov alebo referenčných zdrojov potrebujeme vylúčiť, aby sme predišli rozdeleniu sessions. Na začiatok si ujasnime jednu vec. To, že týchto referalov vylúčime, neznamená, že to zablokujeme. Znamená to, že celá návštevnosť , ktorá pochádza z odkazu, sa konvertuje na „direct/none“ pri zobrazení source/medium. Z toho vyplýva, že vylučovanie referalov by ste nemali používať na „boj“ proti spamu referalov.
Teraz, keď sme si všetko ujasnili, prejdime k riešeniu. Ak chcete túto funkciu nastaviť tak, aby fungovala, musíte vytvoriť novú, vlastnú JavaScript premennú. Zadajte si pre ňu dobrý názov, ako napríklad {{JS – Exclude Referrals}}. Skopírujte do nej nasledujúci kód:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 |
function() { var referrals = [ 'referrer1.com', 'referrer2.com', 'referrer3.com', 'referrer4.com' ]; var hname = new RegExp('https?://([^/:]+)').exec({{Referrer}}); if (hname) { for (var i = referrals.length; i--;) { if (new RegExp(referrals[i] + '$').test(hname[1])) { return null; } } } return {{Referrer}}; } |
Jediná vec, ktorú musíte teraz zmeniť, sú referali. Každý referal, ktorý chcete vylúčiť, musí byť vo svojom novom riadku, v úvodzovkách a všetky riadky musia končiť čiarkou, okrem posledného.
Zoznam referalov je písaný regulárnym výrazom. Regulárny výraz je otvorený vľavo a zatvorený vpravo, čo znamená, že položka ako invelity.co bude zodpovedať nasledujúcemu:
Ale týmto nie:
Ak ovládate regulárne výrazy, neváhajte ich používať. Napríklad, ak chcete vylúčiť iba invelity.com ale nie napríklad blog.invelity.com, tak to vytvoríte takto:
1 2 3 4 5 |
var referrals = [ '^invelity.com' ]; |
Regulárny výraz „$“, ktorý zatvorí výraz na konci, sa automaticky pridá do každého riadku v skripte. Skript preto skontroluje každú položku, ktorú ste pridali do zoznamu odkazov. Znamená to, že ľubovoľná značka GA, ktorá používa túto premennú neodošle informácie s odkazmi.
Ak chcete pridať toto pole do tagu Google Analytics, prejdite na položku „More Settings -> Fields to set“ a pridajte nasledujúce podrobnosti:
Field Name: referrer
Value: {{JS – Exclude Referrals}}
Poznámka na záver. Vyskúšajte to na vlastné riziko. Nezabudnite toto riešenie dôkladne otestovať ešte predtým, než začnete s implementáciou v plnom rozsahu. Informácie o referaloch sú v nástroji Google Analytics kľúčové.
K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.
Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.
Ak chcete dostávať naše zaujímavé články a novinky, určite sa pridajte do nášho mailing listu.