PPC

Vylúčenie referalov pomocou nástroju GTM

10. júla 2018

Spravovanie zoznamu na vylúčenie referalov v Google Analytics je dosť ťažké. Hlavne ak máte eshop, kde je tento počet veľmi vysoký, pretože obsahuje rôzne platobné brány, ktoré musíte vylúčiť. Už samotné spravovanie tohto zoznamu nie je najideálnejšie na používanie, keďže v Google Analytics nevieme týchto referalov jednoducho kopírovať a upravovať.

V tomto blogu vám ukážem, ako môžete nastaviť vylučovanie referalov cez nástroj Google Tag Manager. Podľa môjho názoru je to takto jednoduchšie, pretože sa tento kód dá kopírovať. Ak spravujete alebo máte viacej eshopov, tak ho len jednoducho skopírujete a nemusíte sa báť, že by sa referali objavili v Google Analytics. Počet referalov alebo referenčných zdrojov potrebujeme vylúčiť, aby sme predišli rozdeleniu sessions. Na začiatok si ujasnime jednu vec. To, že týchto referalov vylúčime, neznamená, že to zablokujeme. Znamená to, že celá návštevnosť , ktorá pochádza z odkazu, sa konvertuje na  „direct/none“ pri zobrazení source/medium. Z toho vyplýva, že vylučovanie referalov  by ste nemali používať na „boj“ proti spamu referalov.

Teraz, keď sme si všetko ujasnili, prejdime k riešeniu. Ak chcete túto funkciu nastaviť tak, aby fungovala, musíte vytvoriť novú, vlastnú JavaScript premennú. Zadajte si pre ňu dobrý názov, ako napríklad  {{JS – Exclude Referrals}}. Skopírujte do nej nasledujúci kód:

Jediná vec, ktorú musíte teraz zmeniť, sú referali. Každý referal, ktorý chcete vylúčiť, musí byť vo svojom novom riadku, v úvodzovkách a všetky riadky musia končiť čiarkou, okrem posledného.

Zoznam referalov je písaný regulárnym výrazom. Regulárny výraz je otvorený vľavo a zatvorený vpravo, čo znamená, že položka ako invelity.co bude zodpovedať nasledujúcemu:

  • invelity.co
  • www.invelity.co
  • super.skvele.invelity.com

Ale týmto nie:

  • invelity.com
  • www.invelity.com
  • www.gooogle.fi

Ak ovládate regulárne výrazy, neváhajte ich používať. Napríklad, ak chcete vylúčiť iba invelity.com ale nie napríklad blog.invelity.com, tak to vytvoríte takto:

Regulárny výraz „$“, ktorý zatvorí výraz na konci, sa automaticky pridá do každého riadku v skripte. Skript preto skontroluje každú položku, ktorú ste pridali do zoznamu odkazov. Znamená to, že ľubovoľná značka GA, ktorá používa túto premennú neodošle informácie s odkazmi.

Ak chcete pridať toto pole do tagu Google Analytics, prejdite na položku „More Settings -> Fields to set“ a pridajte nasledujúce podrobnosti:

Field Name: referrer
Value: {{JS – Exclude Referrals}}

Poznámka na záver. Vyskúšajte to na vlastné riziko. Nezabudnite toto riešenie dôkladne otestovať ešte predtým, než začnete s implementáciou v plnom rozsahu. Informácie o referaloch v nástroji Google Analytics kľúčové.

Karol Bolgar
Karol Bolgar - PPC Specialist

Online marketing ma začal zaujímať už na strednej škole, keď sme mali o ňom prednášku, tak som vedel, že to je niečo, čo by som chcel v budúcnosti robiť. Dostal som sa k nemu hneď po škole a momentálne je mojou prácou správa PPC kampaní. Najviac ma baví nastavovanie týchto kampaní v Google Tag Manager a ich následná optimalizácia v AdWords, na Facebooku alebo na iných reklamných platformách.