fbpx

Všeobecné

Z Dubrovníka do Černobyľa alebo marketing seriálovej turistiky

18. júna 2019

Keď som pred pár rokmi v Dubrovníku stretával skupiny fanúšikov Game of Thrones, nečudoval som sa. Spojiť dovolenku v krásnom zachovalom stredovekom meste pri mori s obhliadkou miest natáčania seriálu sa ponúka samo. Keď HBO nedávno spustilo seriál Černobyľ, okamžite mi naskočila v hlave otázka…

Kto pôjde do Černobyľa?

Samozrejme, porovnávať živý, prímorský Dubrovník s dystopicky pôsobiacimi časťami Ukrajiny je z hľadiska historických udalostí ale aj sociálno-ekonomických faktorov trochu neprimerané. Z hľadiska marketingu však ide o podobné fenomény. Obidve miesta v poslednej dobe priťahujú seriálových turistov.

Áno, už to nie sú len jednotliví nadšenci histórie, tajomstiev alebo  „urbexeri“. K malej skupinke dobrodruhov, ktorí sa na miesto havárie môžu oficiálne pozrieť už od roku 2010,  sa pridáva veľká skupina „seriálistov“. Toto odvetvie turizmu má blízko k tzv. temnej – vojnovej turistike, ktorá, mimochodom, na Ukrajine prekvitá tiež. V Černobyle sa, našťastie, nebojuje, hrozbou je „iba“ radiácia a všade prítomná „vôňa“ nukleárnej apokalypsy.

Temná turistika láka čoraz viac. (Foto: Chernobylwel.com)

Turistický boom

Cestovka ChernobylWel.com sa už od roku 2008 špecializuje na zážitky v „zakázanej zóne“. Kým v minulosti sa počet záujemcov menil len mierne, štart seriálu rozdal všetkým zainteresovaným hráčom úplne nové karty. Podľa marketingového špecialistu cestovky Martina Petra privítali v máji „v zakázanej zóne“ o 40% turistov viac ako minulý rok a počet objednávok narástol od spustenia seriálu o 140%. Podobné údaje hlási aj Sergei Ivanchuk z konkurenčnej SoloEast Travel.

chernobyl statistika invelity

Skúsenosti, tím aj charita

Okamžite po uvedení seriálu sa na trhu objavilo veľa záujemcov o rýchly zisk. „Zvýšenú konkurenciu určite vnímame,“ kýva hlavou Martin, „ale veríme si. Predsa len, robíme to už viac než 10 rokov a naša obrovská výhoda je aj v skúsených sprievodcoch, ktorí ovládajú svetové jazyky. To je dôležité. Okrem toho, sme transparentní, v cenách nič neskrývame –  žiadne dodatočné príplatky. Sme jednoducho all inclusive a k zákazníkom sa snažíme pristupovať ako k priateľom.

Nárast klientely vníma pozitívne. Martin Petro, marketingový špecialista Chernobylwel.com

K celkovému pozitívnemu obrazu cestovky prispieva aj ich charitatívna činnosť pre miestnych obyvateľov, najmä pre „bábušky“, ktoré sa napriek hrozbe vrátili naspäť do „zóny“. 1% z ceny každého zájazdu smeruje priamo na ich podporu.

Martin: „Viac ľudí sa cez seriál dozvedelo, čo sa naozaj stalo. Aj keď veľa z nich si stále myslí, že je to nebezpečné. A pritom, napríklad, len počas letu z Londýna do Černobyľa dostanete väčšiu dávku radiácie ako za 2 dni v Černobyle. Aj to sa snažíme ľuďom vysvetliť.“ (Foto: Chernobylwel.com)

Pomáhajú aj dáta

S geometrickým nárastom „fušerov“, ktorí chcú rýchlo zbohatnúť na momentálnom záujme o Černobyľ, stúpla aj potreba lepšieho marketingu. V Chernobylwel.com vynakladajú značné prostriedky do brand marketingu, osvety ale čoraz viac aj do dátovej analýzy. Práve na základe presných dát dokázali vytvoriť vzorové zákaznícke persóny so základnými psychologickými črtami. A od nich sa následne odvíja celá marketingová komunikácia.

Ruské pokračovanie

Seriálový boom na Ukrajine ešte chvíľu určite potrvá. S vlastnou verziou seriálu prichádzajú Rusi, aj keď, podľa Martina sú domáci Ukrajinci so seriálom spokojní a vnímajú ho ako kvalitné stvárnenie skutočného príbehu. Černobyľ tak, aj napriek veľkej filmovej konkurencii, ostane minimálne pre toto leto svetovou seriálovou destináciou číslo 1.

Branislav Mikšík
Branislav Mikšík - Social Media Manager / Copywriter

Mám rád kreatívne veci s príbehom, hlbšou ideou, ktorá nám na chvíľu umožní dopriať si kúsok luxusu - zastať v čase. Alebo skôr mimo čas. Okrem toho sa venujem filozofii, jungiánskej psychológii, písaniu a vlastnému e-shopu.