fbpx

PPC

Zjednoťte Facebook Referrals v Google Analytics

30. júna 2020

Na zefektívnenie našej práce a pre zjednodušenie meraní používame rôzne vychytávky. Nemusíte byť PPC guru, pokiaľ si chcete sami odkontrolovať výkon svojich reklám, či prezrieť rôzne štatistiky v Google Analytics. Ak meriate výkon na Facebooku cez Google Analytics určite ste sa už stretli s rôznymi Facebook referralmi. Na čo slúžia a ako ich vieme jednoducho zjednotiť?

Ako služba Google Analytics meria návštevnosť z Facebooku?

V predvolenom nastavení služba Google Analytics vidí ľudí prichádzajúcich na váš web z Facebooku ako referral, čo sú návštevy, ktoré sa na váš web dostali preklikom cez odkaz z inej stránky. V tomto prípade sú to ľudia, ktorí našli váš odkaz v aplikácii Facebook a na webovej stránke Facebook.

Návštevnosť (Traffic) sa v službe Google Analytics meria ako množstvo rôznych referral zdrojov. Tu je príklad toho, čo nájdete v prehľade Acquisition – All Traffic – Source/Medium:

 

Toto robí veci trochu zložitejšími, keď chcete zistiť celkový počet ľudí, ktorí našli váš web na Facebooku.

Najbežnejšie Facebook referraly, ktoré nájdete v prehľadoch Google Analytics, sú:

m.facebook.com

l.facebook.com

facebook.com

lm.facebook.com

Môžete tu však nájsť aj ďalšie Facebook referraly ako:

business.facebook.com

free.facebook.com

web.facebook.com

mtouch.facebook.com

mbasic.facebook.com

apps.facebook.com

mobile.facebook.com

m.latest.facebook.com

touch.facebook.com

intern.facebook.com

Prečo existujú rôzne Facebook referraly?

Facebook referraly sa zobrazujú hlavne z dvoch dôvodov:

  1. Facebook je k dispozícii na viacerých rôznych subdoménach.
    Napríklad m.facebook.com je referral, keď si ľudia prezerajú váš obsah v aplikácii Facebook na svojom telefóne. Ďalším príkladom je free.facebook.com, čo je odľahčená verzia Facebooku, ku ktorej je možné získať prístup v niektorých krajinách bez toho, aby boli ľudia za používanie mobilných dát spoplatňovaní.
  2. Facebook používa presmerovania na ochranu svojich používateľov.
    Facebook presmeruje užívateľa na vašu stránku pomocou funkcie „Link Shim“. Je to facebookový nástroj, ktorý chráni súkromie používateľov a kontroluje, či webová adresa, ktorú sa niekto chystá navštíviť, nie je na zozname nebezpečných stránok. Tento zoznam pochádza z jeho databázy, a tiež databázy McAfee, Google, Web of Trust a websense. Návšteva prichádzajúca z referralu lm.facebook.com, je to isté ako l.facebook.com s jediným rozdielom, že užívateľ prišiel cez mobil.

Ako môžete „upratať“ tieto Facebook referraly?

Použitie filtra na zobrazenie prehľadov v službe Google Analytics je najlepším spôsobom, ako si upracete Facebook referraly. Filter vám umožní spojiť všetky rôzne Facebook referraly do jedného.

  1. Vľavo dole kliknite na ikonku Admin a potom na Filters
  2. Vytvorte nový filter, pomenujte si ho a ako typ filtra vyberte možnosť Custom. Potom vyberte možnosť „Search and Replace“ a ako „Filter Field“ vyberte „Campaign Source“. Do nasledujúcich položiek Search string a Replace string skopírujte:

Search string: .*\.facebook\.com

Replace string: facebook.com

Tento filter vám vyhľadá akýkoľvek zdroj obsahujúci doménu .facebook.com (ktorý bude obsahovať všetky subdomény Facebooku) a nahradí sa reťazcom „facebook.com“.

Všetka vaša návštevnosť by sa mala následne zobrazovať ako jeden Facebook referral.

Ak teda chcete v Google Analytics zachovať prehľadnosť a poriadok, zvážte pridanie filtra zobrazenia, ktorý v prehľadoch skombinuje všetky rôzne Facebook referraly. A tiež, pokiaľ vám bežia platené reklamy na Facebooku, je dôležité použiť značky kampaní, tzv. UTM tagy,na všetky odkazy, ktoré prinášajú návštevnosť vašich webových stránok. Toto značkovanie vám umožní porovnať výkonnosť platených a organických príspevkov a tiež pochopiť návratnosť vašich reklám, ale o tom už nabudúce.

Jakub Gombar
Jakub Gombar - Online Campaigns Manager & Co-Founder

K online marketingu som sa dostal vďaka vlastnému internetovému projektu v roku 2011. V poslednej dobe sa špecializujem hlavne na výkonnostný online marketing - teda platenú reklamu vo vyhľadávaní na sociálnych sieťach a propagáciu prostredníctvom bannerov na rôznych webových stránkach. Veľmi rád sa venujem vzdelávaniu nových zamestnancov resp. stážistov, pričom svoje skúsenosti pravidelne prezentujem aj na odborných školeniach a worskhopoch.