fbpx

Návody

Ako vytvoriť Facebook Business Manager?

21. decembra 2022

Ak spravujete firemnú stránku na Facebooku a chcete, aby vaša firma rástla, určite by ste mali používať Facebook Business Manager. Na čo vlastne Business Manager je?

Facebook definuje Business Manager ako „Nástroj na Facebooku, ktorý vám pomôže s organizáciou a správou firmy. Účelom je pomáhať inzerentom s integráciou marketingových aktivít na Facebooku v rámci firmy aj v rámci spolupráce s externými partnermi.“ Jednoducho povedané, je to miesto, kde môžete spravovať všetky svoje marketingové a reklamné aktivity na Facebooku.

Aké výhody prináša Business Manager?

Základné benefity, ktoré prináša dobre nastavený Facebook Business Manager:

  • Oddeľovanie osobného profilu od firemnej stránky.
  • Efektívna správa viacerých reklamných účtov a facebookových stránok na jednom mieste.
  • Bezpečné zdieľanie prístupu s partnermi, dodávateľmi či agentúrami.
  • Jednoduché udržiavanie aktuálneho zoznamu prístupov vašich zamestnancov. Ľudí, ktorí pre vás už nepracujú môžete jednoducho odstrániť.
  • Udržiavanie kontroly nad tým koľko prístupu má každý zamestnanec na základe svojej role. To zjednodušuje organizáciu práce a delegovanie úloh.

Výhodou je aj možnosť vytvoriť si rôzne publiká pre rozličné reklamné kampane. Toto viete využiť v prípade, že zobrazujete reklamy pre viacerých klientov či cielite na rôzne typy publika. Ak ste doteraz váhali s vytvorením Business Managera, pretože ste nevedeli, ako na to a ako funguje, už nemusíte. Pripravili sme si podrobný návod na jeho založenie.

Krok 1: Vytvorenie Facebook Business Managera

1. Prihláste sa na business.facebook.com pomocou svojho Facebook účtu.

2. Kliknite na vytvoriť účet.

3. Vyplňte názov firmy a účtu, ktorý by mal byť zhodný s verejným názvom firmy. Ďalej si vyplníte svoje meno a firemný mail.

4. V ďalšom kroku vyplníte podrobnosti o vašej firme – krajinu, v ktorej pôsobíte, adresu, web a či propagujete tovary a služby, alebo poskytujete služby ďalším firmám.

5. Hotovo! Práve ste si úspešne vytvorili svoj Business Manager. Už stačí len kliknúť na link, ktorý vám príde na mail pre plný prístup k BM.

Krok 2: Pridanie firemnej stránky

Po vytvorení účtu je tiež potrebné pridať alebo vytvoriť firemnú stránku, ktorú chcete spravovať a reklamný účet, ktorý vám umožní vytvárať a spravovať reklamy. Začneme teda s pridaním firemnej stránky. Prihláste sa do https://business.facebook.com/, následne by ste mali vidieť rovnakú plochu ako je uvedené na obrázku.

Ak sa vám však otvorí Meta Business Suite (viď na obrázku nižšie) je potrebné kliknúť vľavo dole na “Help” (Pomoc) a prepnúť sa do Business Manager.

Keď sa už dostanete do Business Manager, postupujte nasledovne:

1. Kliknite na “Go to Business settings” v sekcii Pages (Stránky).

2. Následne sa dostanete do nastavení a tam rozkliknite záložku Accounts (Účty) a kliknite na položku Pages. Kliknite na “Add” a pridáte stránku.

3. Následne sa vám zobrazí okno s tromi možnosťami, ako môžete stránku pridať. Pokiaľ už existuje a je vo vašom vlastníctve, stačí kliknúť na prvú možnosť – pridať stránku a vyhľadať si ju podľa názvu.

4. Druhou možnosťou je požiadať o prístup k stránke, ktorá už existuje, ale nie ste jeho správcom. Ako na to, zistíte v tomto návode.

5. Poslednou, treťou možnosťou, je vytvoriť si firemnú stránku. Po kliknutí na „Create a New Page” (Vytvoriť stránku) sa vám zobrazí okno, v ktorom si zvolíte jednu z kategórií.

6. Po kliknutí na „Create a New Page” (Vytvoriť stránku) sa vám zobrazí okno, v ktorom si zvolíte jednu z kategórií. Ďalej vyplníte názov vašej novej stránky, vyberiete si z kategórií tú, do ktorej zapadáte a „tadá“, vaša firemná stránka bola úspešne vytvorená.

Krok 3: Pridanie reklamného účtu

Po úspešnom pridaní firemnej stránky je na rade reklamný účet. Tu pozor! Ak už raz účet pridáte do vášho BM, nie je možné ho zmazať.

1. Prejdite na podstránku “Reklamné účty” (Ad accounts).

2. Kliknite na pridať reklamný účet.

3. Rovnako ako pri pridávaní firemnej stránky, aj tu sa vám zobrazí okno s tromi možnosťami, cez ktoré môžete reklamný účet pridať. Možnosti sú rovnaké, začneme s účtom, ktorý je vo vašom vlastníctve. Kliknite na „Add an ad account” (Pridať stránku) a vyhľadajte váš reklamný účet podľa ID.

4. Druhá možnosť je požiadať o prístup k reklamnému účtu, ktorý už existuje, ale nie ste jeho správcom. Ako na to, zistíte v tomto návode.

5. Posledná možnosť je vytvoriť si reklamný účet. Po kliknutí vyplňte názov tohto účtu, vyberte časové pásmo a menu.

6. Následne si vyberiete, či účet budete používať pre svoju vlastnú firmu alebo pre niekoho iného.

7. Posledným a dôležitým krokom je prideliť si povolenia aby ste mohli spravovať reklamný účet a je to! Reklamný účet bol vytvorený a pridaný do vášho BM.

Krok 4: Pozvanie správcov reklamného účtu

Výborne, reklamný účet sme úšpešne vytvorili a pridali do nášho Business Managera. Ďalej môžme pridať ľudí, ktorí budú reklamné účty spravovať a priradiť im prístupy k spravovaniu.

1. Prejdite na sekciu “Users” (Používatelia) a rozkliknite podstránku “People” (Ľudia).

2. Kliknite na modré tlačítko “Add” a pridajte ľudí.

3. Následne sa vám zobrazí okno, kde vpíšete e-mailové adresy ľudí, ktorým chcete udeliť prístup do BM. Zvolíte si úroveň prístupu, ktorý im udelíte – zamestnanecký alebo správcovský, kde je možné upravovať aj nastavenia, ľudí, účty a nástroje. Po vybratí prístupu kliknite na „Next“ (Ďalej).

4. V tomto kroku si vyberiete firemnú stránku a reklamný účet, ku ktorým budú mať ľudia, ktorých pridávate, prístup. Takisto im pridelíte oprávnenia a kliknete na pozvať. Pozvánky na prístup im prídu na e-mail.

Krok 5: Vytvorenie Facebook pixelu

Ešte si ukážeme, ako vytvoriť Facebook pixel. Pixel je v podstate kód, ktorý vám Facebook vygeneruje a pomocou ktorého môžete sledovať konverzie, optimalizovať reklamy, vytvárať cielené či remarketingové publikum. Na jeden web sa odporúča jeden pixel, no môžete ich vytvoriť až 10.

1. Rozkliknite sekciu “Data sources” (Zdroje dát) a vyberte si kolonku “Pixels”. Potom kliknite na ikonku “Add” (Pridať).

2. V okne, ktoré sa vám zobrazí, vyplňte názov pixelu a webovú adresu, pre ktorú pixel vytvárate a kliknite na “Continue“ (Ďalej).

3. V ďalšom okne sa vám zobrazia 2 možnosti, a to „Pokračovať s nastavovaním BM a pixel nastaviť neskôr“ alebo „Nastaviť pixel teraz“. Lepšie je nastaviť si pixel hneď, no my si teraz zvolíme prvú možnosť a pixel nastavíme neskôr.

4. Facebook Business manažér sa nám spoločne podarilo úspešne vytvoriť. Pokiaľ chcete naplno začať s reklamou na Facebooku, bude potrebné nastaviť vo vašom účte aj spôsob platby. Prečítajte si náš návod na to, ako pridať kreditnú kartu do Facebook Ads.

Krok 6: Prepojenie Business manažéra s Instagramom

  1. Prihláste sa do Business manager a kliknite na tlačítko “Business Settings” v ľavom dolnom rohu.

  2. Rozliknite kolonku “Accounts” (Účty) a vyberte Instagramové účty.
  3. Kliknite na políčko “Add” (Pridať).
  4. Následne sa Vám zobrazí okno “Add an Instagram account” (Pridať Instagramový účet), kde si vyberiete možnosť “Connect Your Instagram Account” (Prepojiť Instagram účet).
  5. Následne už len kliknete na “Log in” (Prihlásiť sa) a Váš účet je prepojený.

Tak verím, že sa všetko podarilo úspešne nastaviť. Ak by si potreboval/a pomôcť s nastavením kampaní, radi Ti pomôžeme ;-).

Mám záujem o profesionálnu správu kampaní

Kontaktujte nás a dohodnite si s nami stretnutie v Bratislave, vo Zvolene alebo aj v San Franciscu. Radi Vám pomôžeme s Vašim projektom.

Valéria Lapínová
Valéria Lapínová - PPC & SEO specialist

O digitálnom marketingu som sa prvýkrát dozvedela už počas štúdia na vysokej škole. Daná téma ma oslovila natoľko, že som sa jej venovala aj pri vypracovaní záverečnej práce. Následne po štúdiu sa mi naskytla príležitosť absolvovať stáž tu v Invelity. V súčasnosti tu stále pracujem a som rada, že môžem rozvíjať svoje vedomosti a schopnosti v oblasti PPC a SEO.