Návody

Ako vytvoriť Facebook Business Manager?

2. júna 2020

Ak spravujete firemnú stránku na Facebooku a chcete, aby vaša firma rástla, určite by ste mali používať Facebook Business Manager. Na čo vlastne Business Manager je?

Facebook definuje Business Manager ako „Nástroj na Facebooku, ktorý vám pomôže s organizáciou a správou firmy. Účelom je pomáhať inzerentom s integráciou marketingových aktivít na Facebooku v rámci firmy aj v rámci spolupráce s externými partnermi.“ Jednoducho povedané, je to miesto, kde môžete spravovať všetky svoje marketingové a reklamné aktivity na Facebooku.

Výhodou Business Managera je, že oddeľuje váš osobný profil od toho firemného, takže sa nemusíte báť, že zverejníte súkromnú vec na firemnom Facebooku a naopak. Ak ste doteraz váhali s vytvorením Business Managera, pretože ste nevedeli, ako na to a ako funguje, už nemusíte. Pripravili sme si podrobný návod na jeho založenie.

Krok 1: Vytvorenie Facebook Business Managera

1. Prihláste sa na business.facebook.com pomocou svojho Facebook účtu.

2. Kliknite na vytvoriť účet.

3. Vyplňte názov firmy a účtu, ktorý by mal byť zhodný s verejným názvom firmy. Ďalej si vyplníte svoje meno a firemný mail.

4. V ďalšom kroku vyplníte podrobnosti o vašej firme – krajinu, v ktorej pôsobíte, adresu, web a či propagujete tovary a služby, alebo poskytujete služby ďalším firmám.

5. Hotovo! Práve ste si úspešne vytvorili svoj Business Manager. Už stačí len kliknúť na link, ktorý vám príde na mail pre plný prístup k BM.

Krok 2: Pridanie firemnej stránky

Po vytvorení účtu je tiež potrebné pridať alebo vytvoriť firemnú stránku, ktorú chcete spravovať a reklamný účet, ktorý vám umožní vytvárať a spravovať reklamy. Začneme teda s pridaním firemnej stránky.

1. Kliknite na pridať stránku.

2. Následne sa vám zobrazí okno s tromi možnosťami, ako môžete stránku pridať. Pokiaľ už existuje a je vo vašom vlastníctve, stačí kliknúť na prvú možnosť – pridať stránku a vyhľadať si ju podľa názvu.

3. Druhou možnosťou je požiadať o prístup k stránke, ktorá už existuje, ale nie ste jeho správcom. Ako na to, zistíte v tomto návode.

4. Poslednou, treťou možnosťou, je vytvoriť si firemnú stránku. Po kliknutí na „Vytvoriť stránku“ sa vám zobrazí okno, v ktorom si zvolíte jednu z kategórií. Ďalej vyplníte názov vašej novej stránky, vyberiete si z kategórií tú, do ktorej zapadáte a tadá, vaša firemná stránka bola úspešne vytvorená.

Krok 3: Pridanie reklamného účtu

Po úspešnom pridaní firemnej stránky je na rade reklamný účet. Tu pozor! Ak už raz účet pridáte do vášho BM, nie je možné ho zmazať.

1. Kliknite na pridať reklamný účet.

2. Rovnako ako pri pridávaní firemnej stránky, aj tu sa vám zobrazí okno s tromi možnosťami, cez ktoré môžete reklamný účet pridať. Možnosti sú rovnaké, začneme s účtom, ktorý je vo vašom vlastníctve. Kliknite na „Pridať stránku“ a vyhľadajte váš reklamný účet podľa ID.

3. Druhá možnosť je požiadať o prístup k reklamnému účtu, ktorý už existuje, ale nie ste jeho správcom. Ako na to, zistíte v tomto návode.

4. Posledná možnosť je vytvoriť si reklamný účet. Po kliknutí vyplňte názov tohto účtu, vyberte časové pásmo a menu. Následne si vyberiete, či účet budete používať pre svoju vlastnú firmu, alebo pre niekoho iného. Posledným a dôležitým krokom je prideliť si povolenia aby ste mohli spravovať reklamný účet a je to! Reklamný účet bol vytvorený a pridaný do vášho BM.

Krok 4: Pozvanie správcov reklamného účtu

Výborne, reklamný účet sme úšpešne vytvorili a pridali do nášho Business Managera. Ďalej môžme pridať ľudí, ktorí budú reklamné účty spravovať a priradiť im prístupy k spravovaniu.

1. Kliknite na „Pridať ľudí“.

2. Následne sa vám zobrazí okno, kde vpíšete e-mailové adresy ľudí, ktorým chcete udeliť prístup do BM. Zvolíte si úroveň prístupu, ktorý im udelíte – zamestnanecký alebo správcovský, kde je možné upravovať aj nastavenia, ľudí, účty a nástroje. Po vybratí prístupu kliknite na „Ďalej“.

3. V tomto kroku si vyberiete firemnú stránku a reklamný účet, ku ktorým budú mať ľudia, ktorých pridávate, prístup. Takisto im pridelíte oprávnenia a kliknete na pozvať. Pozvánky na prístup im prídu na e-mail.

Krok 5: Vytvorenie Facebook pixela

Poslednú vec, ktorú si ukážeme je, ako si vytvoriť Facebook pixel. Pixel je v podstate kód, ktorý vám Facebook vygeneruje a pomocou ktorého môžete sledovať konverzie, optimalizovať reklamy, vytvárať cielené či remarketingové publikum. Na jeden web sa odporúča jeden pixel, no môžete ich vytvoriť až 10.

1. Rovnako, ako pri pridávaní partnera si vľavo hore kliknite na Business Manager a ďalej na „Nastavenia firmy“. V menu naľavo zvoľte „Zdroje dát“, potom „Pixely“ a kliknite na ikonku „Pridať“.

2. V okne, ktoré sa vám zobrazí, vyplňte názov pixelu a webovú adresu, pre ktorú pixel vytvárate a kliknite na „Ďalej“.

3. V ďalšom okne sa vám zobrazia 2 možnosti, a to „Pokračovať s nastavovaním BM a pixel nastaviť neskôr“ alebo „Nastaviť pixel teraz“. Lepšie je nastaviť si pixel hneď, no my si teraz zvolíme prvú možnosť a pixel nastavíme neskôr.

Facebook Business manažér sa nám spoločne podarilo úspešne vytvoriť. Pokiaľ chcete naplno začať s reklamou na Facebooku, bude potrebné nastaviť vo vašom účte aj spôsob platby. Prečítajte si náš návod na to, ako pridať kreditnú kartu do Facebook Ads.

Dominika Konečná
Dominika Konečná - PPC specialist

Online marketing ma zaujal už počas strednej školy, a tak som sa rozhodla študovať marketing na vysokej škole v Trnave. Vďaka bakalárskej práci som sa dostala k PPC, a táto téma ma chytila až tak, že som sa rozhodla zapojiť do Invelity akadémie, prostredníctvom ktorej som sa dostala aj do Invelity.