PPC

Augustové InveHity

5. septembra 2019

Zmena je život. August priniesol v online svete zmien hneď niekoľko a určite sú to zmeny k lepšiemu. Minimálne v prípade plánovania postov na Instagrame, praktických “našepkávačov” na Heureke alebo prehľadnej mapy účtov v Google Ads. Viac sa dočítate v našom pravidelnom blogu.

1) Google

Zrušenie dynamických reklám v G-maile

Od konca septembra už nebudú inzerenti môcť zobrazovať dynamické reklamy prostredníctvom G-mail kampaní v Google Ads. Dynamický feed bude automaticky odstránený z aktuálne aktívnych kampaní. Pokiaľ budú mať inzerenti záujem využívať responzívne reklamy s produktami vo feede v službe G-mail, bude to možné jedine pomocou responzívnej obsahovej reklamy alebo inteligentnej obsahovej reklamy.

Koniec metriky „Priemerná pozícia na Googli“

Začiatkom septembra Google odstránil z reklamného systému obľúbenú metriku všetkých marketérov a to priemernú pozíciu. Po tejto zmene odporúča využívať vo vyhľadávaní metriky ako miera zobrazení navrchu (TOP position), alebo miera zobrazenia úplne navrchu (Absolute TOP). Napriek tomu, že mnohí PPC-čkári pravidelne fungovali na metrike priemernej pozície a často bola aj súčasťou reportingu mesačných výsledkov, nešlo o úplne presnú metriku. Keďže vychádzala z poradia platených reklám, nevedelo sa, či ide o 1. pozíciu v hornej alebo v spodnej časti. Nové metriky, ktoré ju nahrádzajú, by mali byť oveľa presnejšie.

Nové meriky namiesto priemernej pozície

Nový prehľad účtov v Google Ads

Pre lepšiu a efektívnejšiu správu viacerých účtov predstavil Google novú prehľadnú mapu účtov, prostredníctvom ktorej si môžete rýchlo a jednoducho vizualizovať štruktúru účtu a zobrazovať si výkonnosť jednotlivých podúčtov, resp. prechádzať na dané podúčty. Takisto vám táto novinka od Google pomôže identifikovať, ktoré účty majú spoločné štítky, atribučné modely, správcov alebo nastavené konverzie.

Nová štruktúra účtov od Google

2) SEO

Viac ako 50% vyhľadávaní ostáva bez kliknutia na výsledok

Najnovšia štúdia ukázala, že viac ako 50% vyhľadávaní ostáva bez kliknutia na výsledok. Týka sa to platených aj neplatených výsledkov. Jedným z hlavných dôvodov je spôsob, akým Google zobrazuje výsledky. Ak má niekto otázku, Google sa na ňu snaží čo najlepšie odpovedať. Aj za cenu „vykrádania“ obsahu iných webov. Často sa vám po zadaní otázky do vyhľadávača zobrazí okamžitá odpoveď. Čiže nemáte potrebu hľadať ďalej. Weby by tak mali naďalej posilňovať svoje pozície, resp. dávať väčší priestor sociálnym médiám, pomocou ktorých si dokážu „vychovávať“ svoje publikum.

Google pridáva priamo možnosť prehrania podcastu už vo výsledkoch vyhľadávania

Dobrá správa to je najmä pre tvorcov audio-obsahu. Google „vybrúsil“ technológiu, ako čo najlepšie zachytávať zvuk, rozlišovať obsah a indexovať hovorené slová. Novinka je dôkazom narastajúcej podpory Google pre hlasové vyhľadávanie.

Google zavádza nový algoritmus na lepšie sledovanie aktuálnosti dát

Táto zmena sa týka hlavne webov, ktoré prinášajú aktuálny obsah, napr. spravodajstvo, informácie o sviatkoch v aktuálnom roku, zákony, informácie o potravinách a pod. Vyhľadávač chce poskytovať reálne v čase čo najaktuálnejšie a najpresnejšie informácie. Svoju šancu však majú aj weby so starším obsahom. Niektoré témy a články sa dajú aktualizovať každý rok. Starý článok napísaný pred rokom môžete využiť a aktualizovať ho. Návod ako na to nájdete v našom článku.
Google zavádza nový algoritmus

3) Social

Príspevky na Instagram  naplánujete už aj dopredu

Facebook Creator Pro – nástroj na správu obsahu sociálnych sietí – umožňuje konečne spravovať okrem Facebooku aj obsah vašich instagramových účtov. A aj ho plánovať dopredu! Vybrať si môžete klasický príspevok do feedu alebo do IGTV a celý post môžete zdieľať aj na Facebooku. Aplikácia pridáva aj štandardné štatistiky a prehľady, ktoré vám pomôžu získať prehľad o všetkých príspevkoch.

FB creator Pro

Lead Generation in Messenger

Zákazníkom môžete uľahčiť kontaktovať vašu firmu pomocou reklám s CTA „Poslať správu“. Po kliknutí sa následne otvorí konverzácia medzi klientom a stránkou priamo v Messengeri. Firma tak môže ihneď odpovedať na otázky alebo si nastaviť automatické odpovede na najčastejšie položené otázky. Lead generation v Messengeri dovoľuje firmám a zákazníkom chatovať v ich preferovanom čase, mieste aj spôsobe.

Messenger Lead Ads

4) Heureka

Našepkávač výšky ceny za reklamu

Heureka konečne pridala novú funkciu „našepkávača“, ktorý vám poradí, akú hodnotu CPC (ceny za preklik) je potrebné nastaviť, aby ste sa dostali na požadovanú pozíciu. Stále ale platí, že sa reklamy „radia“ do pozícií podľa nastavenej ceny za reklamu. Teraz, keď vás iná značka predbehne v bidovaní (nastavení pozície produktov), budete presne vedieť, o koľko je nutné navýšiť cenu, aby ste sa dostali na vyššiu pozíciu.

Heureka - Našepkávač výšky ceny za reklamu

Našepkávač kľúčových slov

Pre jednoduchšie zakladanie reklamy si Heureka pripravila aj ďalší „našepkávač“ a to zoznam fráz, ktoré sú často vyhľadávané. Zobrazia sa vám po novom pri zakladaní alebo editácií reklamy. Okrem toho vás Heureka pri cielení upozorní na kľúčové slová,  ktoré nevedú k výsledkom vyhľadávania, ale presmerovávajú na kategóriu.

Heureka - Našepkávač kľúčových slov

Ivana Nosalova
Ivana Nosalova - PPC Specialist

K online marketingu som sa dostala prostredníctvom stáže v Invelity, kde ma táto problematika začala naozaj baviť a zaujímať. A preto som bola rada, že som po stáži mohla aj naďalej ostať, vzdelávať sa a pracovať na ďalších projektoch. Najviac ma baví vytváranie, nastavovanie kampaní a reklám na Facebooku, Google, kde rada skúšam rôzne možnosti cielenia, prácu s rôznymi publikami a následnú optimalizáciu kampane s cieľom dosahovať čo najlepšie výsledky.